Jezioro Balaton

Jezioro Balaton położone jest na Gocławiu między ulicami Kapelanów Armii Krajowej, Nowaka-Jeziorańskiego i Abrahama, na terenie parku nad Balatonem.

Pierwszy sztuczny akwen o znacznie miejszych rozmiarach powstał w tym miejscu około 1925 roku w wyniku spiętrzenia wód Kanału Gocławskiego.

Pod koniec lat 70. w pobliżu kanału Gocławskiego wykonano wykopy przygotowując miejsce pod budowę trzech budynków. Jednak przesączająca się z kanału do zagłębienia woda uniemożliwiła ich budowę.

Ostatecznie zdecydowano się powiększyć i pogłębić istniejący zbiornik wodny. Prace zostały zakończone w 1984 roku.

Aktualnie jezioro "Balaton" zajmuje powierzchnię 2,64 hektara, posiada połączenie poprzez kanał Gocławski, jezioro Gocławskie i kanał Wystawowy z systemem wodnym Parku Skaryszewskiego.

W listopadzie 2010 roku na terenie wokół jeziorka otwarto nowoczesny park "Nad Balatonem" w którym zaprojektowano m.in. kaskadę wodną.

TJ/AW/TP

Ciekawostki

  • Nazwa Balaton pochodzi od nazwy największego jeziora Węgier.
  • W 2008 roku nad Balatonem powstały zdjęcia do filmu "Wojna polsko-ruska" ze scenami festynu.
  • - Jeziorka Balaton za mojej młodości nie było. Powstało podczas budowy osiedla. Wcześniej był tylko kanałek, który jak mówiła moja nauczycielka był pradoliną Wisły. W kanałku było mnóstwo źródełek. Pierwotnie chciano go zasypać, ale ze względu na źródełka się nie dało. Przez długi czas kanałek był ściekiem do którego wpompowywano wodę z budowy. A jak byłem mały to łowiłem w nim małe rybki, na które mówiło się chyba cierniki ale nie jestem pewien. Jeziorko było tylko to, które teraz jest przy Trasie Łazienkowskiej. Oddzielał je od lotniska wał przeciwpowodziowy - wspomina pan Tadeusz.

Więcej na ten temat


Galeria
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia