Toggle navigation
Start
Info
Ciekawe miejsca
Informacje
Imprezy dla dzieci
Mieszkania
Komunikacja
Absurdy
Raport
Spacery praskie
Sztuki teatralne
Wydarzenia
Wystawy
Archiwum
Praga
Dawna Praga
Detal
Handel
Fabryki Pragi
Historia Pragi
Kościoły Pragi
Kapliczki Pragi
Książki o Pradze
Ludzie Pragi
Miejsca
Nasza Praga
Parki na Pradze
Praskie pomniki
Sztuka
Ulice
Zabytki Pragi
Zagadki
Firmy
Instytucje
Bezpieczeństwo
Kultura
Organizacje
Służba zdrowia
Oświata
Urzędy
Wiara
Ogłoszenia
Kupię
Oddam
Sprzedam
Praca
Zamienię
Dodaj ogłoszenia
Galeria
Bliżej natury
Ciekawe miejsca
Inwestycje
Osiedla i ulice
Praskie spacery
Praskie zabytki
Wydarzenia na Pradze
Reklama
Kontakt
Strona główna
Praga
Ulice
Nowaka-Jeziorańskiego
Ulica Jana Nowaka-Jeziorańskiego na Gocławiu w dzielnicy Praga Południe w Warszawie biegnie od ulicy Rechniewskiego do ulicy Kapelanów Armii Krajowej.
Ulica, roboczo nazywana "Anińską" została wytyczona w latach 2002-2004.
W lutym 2005 roku - kilka tygodni po śmierci Jana Nowaka-Jeziorańskiego Samorząd Mieszkańców Grochowa Południowego złożył, w imieniu mieszkańców osiedla, wniosek o nadanie imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego bezimiennej ulicy roboczo nazywanej "Anińską", znajdującej się na Pradze Południe, biegnącej równolegle do ulicy Ostrobramskiej.
18 października 2007 roku po dwóch latach starań na ulicy pojawiły się tabliczki z jej obecnym patronem. Uroczystego ich odsłonięcia dokonali: Wiesława Dworzyńska z Samorządu Osiedla Grochów Południowy i wiceburmistrzowie Pragi Południe: Marek Karpowicz i Adam Grzegrzółka.
Od początku jej istnienia do ulicy przylega Park nad Balatonem, Centrum Handlowe "Promenada" oraz zespół ogródków działkowych o niewielkiej wartości przyrodniczej.
W latach 2007-09 pod nr 9 spółka LC Corp wg projektu FS&P Arcus wzniosła w ramach Osiedla Przy Promenadzie 15-to kondygnacyjny budynek o interesującej bryle architektonicznej z 384 lokalami mieszkalnymi i 15 handlowo-usługowych na parterze.
W latach 2008-2011 spółka Edinvest zbudowana w ramach osiedla Wilga VII w narożniku z ulicą Tadeusza Rechniewskiego budynek mieszkalny z 214 lokalami mieszkalnymi.
W 2011 roku na skrzyżowany z ulicą Rechniewskiego zbudowano rondo.
W latach 2012-2014 przy ulicy zbudowano osiedle Park Ostrobramska.
21 czerwca 2016 roku patronką ronda przy Centrum Handlowym Gocław została mistrzyni olimpijska w rzucie młotem Kamila Skolimowska, która była wieloletnią mieszkanką Gocławia.
TJ/UDPP
Ciekawostki>
Zgodnie z obowiązującym prawem nadanie nazwy ulicy przed upływem 5 lat od śmierci Jana Nowaka-Jeziorańskiego nie było możliwe. Samorządowcom z Grochowa tak bardzo zależało na pozytywnym załatwieniu sprawy, że doprowadzili do tego, że 21 kwietnia 2005 roku Rada m. st. Warszawy zmieniła uchwałę w sprawie systemu nadawania nazw ulicom i placom publicznym w m.st. Warszawie, dopuszczając tym samym odstąpienie, w szczególnie uzasadnionych przypadkach od 5-letniego okresu oczekiwania.
Lokalizacja ulicy także nie jest przypadkowa. Niedaleko, na ulicy Karczewskiej znajdował się jeden z lokali konspiracyjnych, z którego Jan Nowak - Jeziorański korzystał w czasie okupacji. To z tego lokalu, należącego do jego współpracownika Stanisława Witkowskiego ps. "Żbik", Jeziorański między innymi wyruszył na swoją pierwszą misję do Londynu.
W pobliżu ulicy legendarnego "kuriera z Warszawy" znajdują się liczne ulice upamiętniające bohaterów II wojny światowej, między innymi: ulica gen. Emila Fieldorfa, a także ulice: gen. T. Bora – Komorowskiego, gen. R. Abrahama, gen. L. Okulickiego, gen. B. Bohaterewicza...
Za Centrum Handlowym "Promenada" zachowały się fragmentu Wału Gocławskiego z XIX wieku.
Więcej na ten temat
Ulica Rechniewskiego
Park nad Balatonem
Osiedle Przy Promenadzie
Osiedle Park Ostrobramska
Obiekty
Nowaka-Jeziorańskiego 7
Nowaka-Jeziorańskiego 8
Nowaka-Jeziorańskiego 9
Nowaka-Jeziorańskiego 10
Nowaka-Jeziorańskiego 12
Firmy i Instytucje
Nowaka-Jeziorańskiego 1A - Żłobek nr 61
Nowaka-Jeziorańskiego 9 - Domino's Pizza
Galeria
Dodaj komentarz
dowolny wyraz 6 literowy:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii
Najnowsze informacje
Będzie druga estakada na skrzyżowaniu ulic Marsa i Żołnierskiej
Jaki plan miejscowy dla rejonu Parku Skaryszewskiego? Ruszają konsultacje
Wyburzyli zabytek. Teraz muszą go odbudować
Na osiedlu "Ostrobramska" utworzono nową Szkołę Podstawową nr 401
Generalny Konserwator Zabytków broni piekarni. "Nie będzie zgody na...
Awaria tężni na Placu Hallera. Nie ruszy od 1 kwietnia
Najczęściej czytane
Namysłowska 1
Otwocka 10
Stalowa
Kobielska 23 - Galeria Grochów
Osiedle "Ostrobramska - Trzy Wieże"
Szwedzka
Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco
Baza firm (2602)
Czas wolny
(110)
Dom i ogród
(128)
Dziecko
(84)
Edukacja
(68)
Finanse
(71)
Gastronomia
(311)
Motoryzacja
(320)
Noclegi
(27)
Sport
(58)
Ślub
(38)
Uroda
(135)
Usługi
(224)
Zakupy
(607)
Zdrowie
(312)
Zwierzaki
(19)
Dodaj firmę od 49zł
Baza instytucji
Bezpieczeństwo
Kultura
Organizacje
Służba zdrowia
Oświata
Urzędy
Wiara
Polecamy
Zagadki
Bezpłatne ogłoszenia
Kupię
Oddam
Sprzedam
Praca
Zamienię
Dodaj ogłoszenia
Prywatność
Regulamin
Mapa strony
Patronaty
Start
Info
Praga
Firmy
Instytucje
Ogłoszenia
Galeria
Reklama
Kontakt
Login
Rejestracja
x
Info
Ciekawe miejsca
Informacje
Imprezy dla dzieci
Mieszkania
Komunikacja
Absurdy
Raport
Spacery praskie
Sztuki teatralne
Wydarzenia
Wystawy
Archiwum
Praga
Dawna Praga
Detal
Handel
Fabryki Pragi
Historia Pragi
Kościoły Pragi
Kapliczki Pragi
Książki o Pradze
Ludzie Pragi
Miejsca
Nasza Praga
Parki na Pradze
Praskie pomniki
Sztuka
Ulice
Zabytki Pragi
Zagadki
Firmy
Instytucje
Bezpieczeństwo
Kultura
Organizacje
Służba zdrowia
Oświata
Urzędy
Wiara
Ogłoszenia
Kupię
Oddam
Sprzedam
Praca
Zamienię
Dodaj ogłoszenia
Galeria
Bliżej natury
Ciekawe miejsca
Inwestycje
Osiedla i ulice
Praskie spacery
Praskie zabytki
Wydarzenia na Pradze
Reklama
Kontakt