Praskie eksponaty opuszczają Pragę

11.04.2013
Czarne chmury gromadzą się nad Muzeum Warszawskiej Pragi. W tym przypadku nie chodzi o opóźnienie przy budowie nowej placówki przy ulicy Targowej 50/52 czy unieważniony przetarg na stałą ekspozycję praskiego muzeum,ale fakt, iż od początku tygodnia każdego dnia systematycznie wywożone są z terenu Pragi eksponaty - które z znacznej swojej części zostały podarowane przyszłemu muzeum przez samych prażan.

Muzeum Warszawskiej Pragi - Sala wystawowa
Co się dzieje z Muzeum Pragi?

W sali wystawowej praskiego muzeum znajdującej się na terenie dawnej Wytwórni Wódek "Koneser" pracownicy Muzeum Historycznego m.st. Warszawy pakują do wielkich skrzyń eksponaty: dary i pamiątki i nieliczne zakupy, które mieszkańcy przynieśli do muzeum w ramach akcji "Podaruj muzeum pamiątkę", począwszy od istnienia biura czyli od początku 2008 roku.

Wg zapewnień osób, które zostały wyznaczone do tego zadania wszystko odbywa się w celu centralizacji magazynów (Muzeum Pragi jest Oddziałem Muzeum Historycznego) oraz zapewnienia odpowiednich warunków zgromadzonym zbiorom. Tradycyjnie w takich przypadkach nie zapomniano wspomnieć o cięciu kosztów - co jest o tyle dziwne, iż przestrzeń na terenie "Konesera" była udostępniana na bardzo preferencyjnych warunkach.

Zgromadzone przez ostanie lata liczne zbiory, których zinwentaryzowana ilość dochodzi już do 2 tys. są przewożone do pomieszczeń w Pałacu Kultury i Nauki. Jak długo tam pozostaną i czy kiedykolwiek wrócą na Pragę nie wiadomo.

Pewne jest, iż Muzeum Pragi będzie zmuszone za każdym razem występować do centrali z prośbą o wypożyczenie danego eksponatu, co już samo w sobie jest dużą trudnością, szczególnie, iż specyfika tej placówki jest taka, iż pracuje się na zbiorach które są na miejscu.

Przyjęty projekt z czasów budowy nowoczesnej placówki muzealnej również przewidywał, iż eksponaty będą znajdowały się na ulicy Targowej 50/52 i o ich docelowym magazynowaniu na Pradze byli informowali mieszkańcy Pragi, którzy zdecydowali się podarować muzeum swoje dary.

Co dalej?

Budowa przy Targowej 50/52 w ostatnich miesiącach wyraźnie przyśpieszyła, tak, iż realny termin otwarcia muzeum to koniec 2014 roku. Jednak do tego czasu trzeba ogłosić kolejny przetarg na ekspozycje, co jest szalenie ważne, ponieważ jego rozstrzygnięcie da odpowiedź czy praskie muzeum będzie "żywą" placówką "czującą" klimat miejsca - otwarte na mieszkańców i gości czy też skończy się na nieco skostniałej formie gdzie ekspozycja przyjmie formę tradycyjnych gablot z pamiątkami.


PS

Więcej na ten temat


Firmy i InstytucjeWasze komentarze

64x64

pracownik muzuem napisał:

Muzeum Pragi to oddział Muzeum Historycznego m.st. Warszawy, więc straszenie sytuacją, w której oddział wypożycza zbiory z centrali jest nieporozumieniem. To jest jedno muzeum i jedne zbiory, no chyba że Muzeum Pragi zamierzało się "uniezależnić" od MHW? Magazyny tymczasowe zbiorów znajdujące się w Koneserze nie spełnieły absolutnie żadnych wymogów bezpieczeństwa ani wymogów konserwatorskich. Przewiezienie zbiorów do magazynów centralnych było zwykłą koniecznością. Demonizowanie sytuacji i szukanie jakichkolwiek innych przyczyn wynikać jedynie może z nieznajomości podstawowych zasad funkcjonowania muzeum. Czy zbiory wrócą na Pragę? - z pewnością - gdy powstanie ekspozycja stała - a pamiętać należy, że siłą rzeczy ekspozycja przyszłego muzeum musi powstać w oparciu nie tylko o zbiory zgromadzone przez MP (których jest zbyt mało) ale również, a może przede wszystkim w oparciu o zbiory Muzeum Historycznego.
2013-04-30 20:57
64x64

PRAŻANKA JOANNA MAZ napisał:

WITAM.MY KTÓRZY PODAROWALIŚMY EKSPONATY DLA MUZEUM PRAGI MARTWIMY SIĘ O ICH LOS.PONIEWAŻ NASZE STARANIA BYŁY CELOWE .TYLE LAT PRAWA STRONA MIASTA ,KTÓRA TEZ NALEŻY DO STOLICY CZEKAŁA NA POWSTANIE TAKIEJ PLACÓWKI JAK MUZEUM PRAGI.CHCEMY ŻEBY NASZE DARY PÓŻNIEJ WRÓCIŁY NA NALEŻNE MIEJSCE . NA PRAWĄ STRONĘ MIASTA DO JUŻ ZBUDOWANEGO MUZEUM.DLACZEGO ZNOWU DECYZJE URZĘDÓW ODBIERAJĄ COŚ CO Z TAKIM TRUDEM BUDOWAŁO SPOŁECZEŃSTWO.MY TEŻ NALEŻYMY DO TEGO MIASTA, NAM TEŻ SIĘ COŚ NALEŻY
2013-04-11 20:00
64x64

waaaa napisał:

w kontekście tych ruchów, cieszę, że nic nie przekazałem praskiemu muzeum.
2013-04-11 15:06

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia