Deweloper nie zniszczy bunkra

07.05.2013
Zagrożony wyburzeniem poniemiecki bunkier przez wiele lat ukryty przed wzrokiem mieszkańców na zapleczu zabytkowej stacji trafo przy Mińskiej 46, znalazł się dziś za sprawą spotkania władz dzielnicy Praga Południe z przedstawicielami firmy Rogowski Development w samym centrum uwagi.

Bunkier na Mińskiej

Jak informowaliśmy kilka tygodni temu, w marcu 2013 roku firma Rogowski Development III złożyła w Urzędzie Dzielnicy Praga Południe wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy terenu zabytkowej stacji trafo. Do wniosku dołączona była wizualizacja przyszłego budynku mieszkalnego z parkingiem podziemnym, gdzie elewacja frontowa stacji trafo została ujęta w obrys planowanego nowego apartamentowca. Do pisma dołączona była zgoda konserwatora zabytków, który wybrał jeden z trzech przygotowanych przez inwestora projektów przyszłej zabudowy. Niestety, realizacja tej koncepcji oznaczałaby w praktyce zagładę bunkra oraz większość zabudowań stacji trafo.

Przełom?

"Jesteśmy zaniepokojeni informacjami od mieszkańców dzielnicy, dlatego odbędziemy rozmowę z Rogowski Development o przyszłości tego miejsca" - mówiła w marcu Ewelina Buczyńska, rzecznik Urzędu Praga Południe. Jak widać, nie skończyło się nie obietnicach i dziś miało miejsce bardzo ważne dla przyszłości tego miejsca spotkanie, w czasie którego z przedstawicielami Rogowski Development oraz architektami nowego budynku spotkał się reprezentujący zaniepokojonych mieszkańców - Burmistrz Tomasz Kucharski.

Najważniejsze i chyba przełomowe w całej sprawie ustalenie po dzisiejszym spotkaniu to zapewnienie ze strony inwestora, iż bunkier nie zostanie zniszczony. To ważna deklaracja, gdyż jak do tej pory, postawa firmy Rogowski Development była zgoła inna... Wielkie brawa należą się władzom dzielnicy Pragi Południe, które zaproponowały dialog z tak nieprzejednanym deweloperem i już odniosły duży sukces na trudnej drodze walki o zabytki.

Nie sposób również pominąć faktu, iż w obronie bunkra i stacji trafo od kilku lat i to z wielkim poświęceniem walczy Rada Osiedla Kamionek, Oddział Warszawski Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, Zespół Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy "ZOK", Stowarzyszenie CREO oraz liczni miłośnicy zabytków.

W czasie dyskusji zastanawiano się również czy ocalony od "śmierci" bunkier zostanie na swoim dawnym miejscu czy też będzie przeniesiony w inne pobliskie miejsce na Kamionku. Pierwszy wariant oznacza modyfikację planów architektonicznych przez inwestora a drugi opracowanie koncepcji, planu technicznego jak przenieść taki obiekt, jak to sfinansować oraz kto będzie pokrywał koszty itd.

Jak widać, jest wola porozumienia, co dobrze rokuje na przyszłość. Kolejne spotkanie dotyczące przyszłości bunkra zaplanowano na czerwiec.


TJ

Więcej na ten temat


Galeria
Wasze komentarze

64x64

Misiekk napisał:

hahah mieszkałem w tej stacji przez 20 lat, do 2008r w bunkrze trzymałem różne śmieci i żarcie weki, ziemniaki :D, a co do stacji trafo to tam żadnego wyposarzenia już dawno nie było zostało wywiezione przez STOEN w 1986r potem własnymi rękoma przerobiłem część budynku na mieszkanie wstawiłem okna i drzwi do bunkra.
2013-05-22 06:45

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia