Pierwszy sklep Lidl na Pradze Północ

29.07.2013
Pierwszy dyskont Lidl na terenie Pragi Północ otwarto przed kilkoma dniami przy Wileńskiej 14. Nowy sklep stanął w miejscu zburzonej w latach 2009-2010 praskiej parowozowni - najstarszego wówczas zachowanego na terenie warszawskiego węzła kolejowego obiektu tego typu.

Sklep Lidl - Wileńska 14
Tani market zamiast zabytku

Uruchomiony 25 lipca br. dyskont Lidl stanowi część inwestycji mieszkaniowo-usługowej - Nowa Wileńska, zrealizowanej na tym terenie przez firmę Budrem z Ostrowa Wielkopolskiego.

Nowy sklep jest czynny codziennie od godziny 7 do 22, tylko w niedzielę od 9 do 18. Dla zmotoryzowanych klientów przygotowany został parking na około 70 miejsc, z czego część pod dachem. Wjazd na parking jest możliwy od strony ulicy Wileńskiej oraz Heleny Rzeszotarskiej.

Bojkot?

Zburzona w latach 2009-2010 praska parowozownia była jednym z najstarszych obiektów architektury warszawskiego węzła kolejowego. Obiekt wzniesiony w latach 1860-62, posiadał unikatową w skali całego kraju konstrukcję słupów łączonych za pomocą stalowych nitów, które podtrzymywały konstrukcję budynku.

Niestety, wpisywany w trybie natychmiastowym do rejestru zabytków budynek, został częściowo zburzony przez koparki w 2009 roku a decyzja wydana przez Stołecznego Konserwatora Zabytków nakazująca firmie "Budrem" odtworzenie do 2011 roku zabytkowej parowozowni przy Wileńskiej 14 nie została wykonana, gdyż w 2010 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że decyzja o wpisie parowozowni do rejestru jest nieważna i tym samym dał zielone światło na całkowitą rozbiórkę 150-letniego obiektu. Ostatecznie cenny dla Pragi zabytek został całkowicie rozebrany w 2010 roku.

Janusz Sujecki z Zespołu Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy ZOK od pewnego czasu zapowiada, że firma, która zdecyduje się prowadzić tu sklep, nie będzie miała łatwego życia.  "Będziemy nawoływać do bojkotu inwestora i zniechęcać do kupowania mieszkań. Będą transparenty, ulotki, pikiety i akcja w internecie. Jeśli nawet ludzie zdecydują się zamieszkać przy Wileńskiej 14, postaramy się, żeby na zawsze zapamiętali, gdzie mieszkają. Z pewnością zawiśnie transparent z napisem: "Kupowanie mieszkań od takiego inwestora to hańba" - zapowiada Janusz Sujecki.

 
WI/TJ


Więcej na ten temat


Firmy

Sonda

Czy zamierzasz bojkotować ten sklep?Wasze komentarze

64x64

doda750 napisał:

Szkoda że nie postawią lidla w limanowej lub w okolicy tak samo przydał by się Magdonald wszystko jest w nowym sączu a limanowa to też miasto tylko że mniejsze.
2013-08-02 20:23

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia