Alkohol tuż obok Świetlicy Socjoterapeutycznej?

11.10.2013
Mniej niż 20 kroków dzieli całodobowy punkt sprzedaży alkoholu na Ząbkowskiej 39a od prowadzonej w sąsiedniej kamienicy przez Stowarzyszenie "Dla Rodzin" Świetlicy Socjoterapeutycznej. Jak się okazuje, wszystko jest zgodne z prawem. Zdziwieni?

Sklep Alkohole24h na Ząbkowskiej 39A
Interpelacja radnego

Interpelację w sprawie wydania zezwolenia na handel alkoholem w pobliżu Świetlicy Socjoterapeutycznej przy ul. Ząbkowskiej 39a złożył kilka miesięcy temu radny Robert Kazanecki. Sprawa wydaje się z początku oczywista - lokal Świetlicy Socjoterapeutycznej, do której przychodzą całe rodziny często z małymi dziećmi a dosłownie tuż obok otwarty non-stop punkt gdzie można zakupić alkohol.

Jak wiemy, zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, radni, ustalając liczbę punktów oraz zasady usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych, powinni kierować się potrzebą ograniczania dostępności trunków określoną w lokalnym programie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.

Ustalane przez dzielnice zasady rozlokowania sklepów z alkoholem dotyczą zwyczajowo odległości, w jakich mogą się mieścić od szkoły czy kościoła. Z reguły taki punkt nie może znajdować się bliżej niż 100 m od obiektów kultu religijnego i szkół. W przypadku wymienionej w zapytaniu radnego Ząbkowskiej odległość jest znacznie mniejsza.

Prawo nie jest łamane

W odpowiedzi na interpelację Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Praga Północ wyjaśnia, iż: "Zgodnie z uzyskaną informacją z Biura Edukacji Urzędu m. st Warszawy Zespół Psychologiczno-Terapeutyczny "Ząbkowska" (świetlica socjoterapeutyczna) prowadzony przez Stowarzyszenie dla Rodzin w lokalu użytkowym Nr 1/2/3/4, przy ulicy Ząbkowskiej 39 nie posiada statusu specjalnego ośrodka wychowawczego wymagającego stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania wymienionym w § 1 pkt.1 lit c. Uchwały Nr LVIII/1788/2009 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 9 lipca 2009 r. w sprawie ustalenia zasad usytuowania na terenie m.st. Warszawy miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych."

Duch Dunajcowej

Do początku lat 90-tych XX wieku w lokalu zajmowany dziś przez Świetlicę Socjoterapeutyczną miesiła się jedna z najbardziej znanych na Pradze "mordowni" - knajpa "Dunajcowa". Gdy została zlikwidowana ustąpiła miejsca Towarzystwu Zapobiegania Patologiom Społecznym "Kuźnia".


TJ

Więcej informacji

Wasze komentarze

64x64

BATMAN napisał:

TO PARADOKS PANIE kOZANECKI BO OBOK TEGO SKLEPU W KIOSKU PROWADZONYM PRZEZ PANA ZNAJOMYCH ,, DZIADKA I WIECZNIE PŁACZĄCĄ OLE' SPRZEDAJE SIĘ LEWE PAPIEROSY ZE WSCHODU I LEWY ALKOHOL CZY TO NORMALNE??????????????????, POZDRAWIAM
2013-10-20 19:29
64x64

ma ro napisał:

w komunie były lepsze mordownie od Dunajcowej.Bar Fawory na UL. Mickiewicza,Kawalerska na Lesznie ,Balaton czy kosmos więc niech Kolega się nie wysila jak nie pamięta tamtych czasów .Już nie chcę przypominać innych lokali ze Śrudmieścia czy Mokotowa.Proszę nie dorabiać Pradze GĘBY.
2013-10-12 22:06
64x64

Małgosia napisał:

Największym problemem Pragi Północ jest to, że polityka Burmistrza doprowadza do sytuacji, w której jedynym możliwym najemcą tych lokali jest właściciel sklepu z alkoholem, a nie artysta czy rzemieślnik. Dla niektórych najlepiej by było, aby w każdym lokalu była "mordownia", bo miasto miałoby ciągły dochód. A jeżeli chodzi o radnego Kazaneckiego to bardzo dobrze, że złożył pismo w tej sprawie. Przynajmniej wiadomo, że problem leży w uchwale rady Warszawy.
2013-10-11 19:24
64x64

agnieszka napisał:

trzeba dac ludziom szanse. "ludziom" mam na mysli tych ktorzy sie zdecydowali na leczenie z alkoholizmu. podjeli WIELKIE wyzwanie i chwala im za to. sklep z alkoholem powinien byc przeniesiony w inne miejsce. gmina na tym straci? otoz nie straci mozna w tym miejscu otworzyc inny sklep.
2013-10-11 15:57
64x64

J. Hoch napisał:

A może by odwrócić sytuację i wprowadzić ustawowy zakaz lokalizacji nowych szkół, przedszkoli i innych takich w odległości mniejszej niż 100 m od działających sklepów sprzedających alkohol i lokali z wyszynkiem?
2013-10-11 13:46
64x64

123 napisał:

złe jest, że sprzedaje się wódę obok przedszkola, z tego co wiem w przeciwną stronę jest KOLEJNY punkt oraz Pelcowizna. Panie Kazanecki - czy ZGN stać na kolejny pustostan? Na Łochowskiej od 20 lat był kiosk - już go nie ma a teraz gmina nic z tego nie ma. Kiedy się skończy upadlanie Polskiego przedsiębiorcy? Jak się Pan chcesz wykazać może weź się Pan za te zakichane śmietniki, narkomanie, i złodziejstwo. Lecz łatwiej napiętnować sklep niż szukać złodziei. Straż miejska podobnie działa. Na Radzymińskiej w tym miejscu jest z 20 sklepów z wódą. Panie Kazanecki - marnujesz Pan moje podatki.
2013-10-11 11:33

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Sonda

Sprzedaż alkoholu w tym miejscu?Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia