Toggle navigation
Start
Info
Ciekawe miejsca
Informacje
Imprezy dla dzieci
Mieszkania
Komunikacja
Absurdy
Raport
Wycieczki po Pradze 2024
Sztuki teatralne
Wydarzenia
Wystawy
Archiwum
Praga
Dawna Praga
Detal
Handel
Fabryki Pragi
Historia Pragi
Kościoły Pragi
Kapliczki Pragi
Książki o Pradze
Ludzie Pragi
Miejsca
Nasza Praga
Parki na Pradze
Praskie pomniki
Sztuka
Ulice
Zabytki Pragi
Zagadki
Firmy
Instytucje
Bezpieczeństwo
Kultura
Organizacje
Służba zdrowia
Oświata
Urzędy
Wiara
Ogłoszenia
Kupię
Oddam
Sprzedam
Praca
Zamienię
Dodaj ogłoszenia
Galeria
Bliżej natury
Ciekawe miejsca
Inwestycje
Osiedla i ulice
Praskie spacery
Praskie zabytki
Wydarzenia na Pradze
Reklama
Kontakt
Strona główna
Info
Informacje
PPG na Otwockiej? To mit!
06.02.2014
"Nie mogę już czytać w prasie, że w Fabryce Trzciny przy Otwockiej na Pradze kilkadziesiąt lat temu produkowało się konserwy mięsne i pepegi. - A co? - Doskonałe szynki, balerony, kiełbasy. Wiem, bo w przetwórni mięsnej pracowałam. I ostrzegam - jestem inżynierem rzeźnikiem. Jeśli nie przeczytam całej prawdy... " - mówiła pod koniec 2005 roku w wywiadzie dla Gazety Wyborczej Lucyna Szynkarczuk.
Żadnego obuwia w okresie PRL przy Otwockiej 14 nie robiono!
Skąd zatem mylne przekonanie wielu warszawskich przewodników, iż pod tym adresem produkowano w okresie PRL'u gumowe obuwie? Najlepiej wyjaśnia przewodnik Jarek - Spacerolog Praski (https://www.facebook.com/spacerolog)
- Firma PPG (czytaj pepege, taki był wtedy standard wymowy) robiła tanie tenisówki dla prostego ludu, były one symbolem biedy, ale także modne, noszone przez elegantki śniegowce i kalosze (tak, ładne kalosze to nie jest wymysł ostatnich dwu sezonów, Andrzej Łapicki wspominał, że pod koniec lat trzydziestych w słotny dzień żadna elegantka nie wychodziła na ulice bez białych kaloszy firmy Rygawar [przy Gocławskiej na warszawskim Kamionku, bo PPG już wtedy nie istniało o czym dalej] śniegowce były m.in. reklamowane przez gwiazdę filmu Zulę Pogorzelską, a firmowe plakaty robił m.in. Tadeusz Gronowski, autor do dziś używanego logo Lotu).
Założona w 1923 firma PPG z żydowskim chyba kapitałem była z Grudziądza, rozwijała się błyskawicznie i miała fabryki w kilku miastach (m.in. w Niemczech w Malborku w 1928 oddano do użytku ogromną fabrykę; w Warszawie był jakiś oddział tej firmy m.in. przy Otwockiej 14, tam gdzie teraz Fabryka Trzciny, ale nie wiadomo jednak, czy tam była jakaś produkcja, czy tylko magazyn, bo w porównaniu z innymi fabrykami PPG te budynki były b. małe. Wbrew bardzo rozpowszechnionym, ale błędnym mniemaniom, już w czasie okupacji były pod tym adresem tylko zakłady mięsne i tak zostało w całym okresie peerelu - Zakłady Mięsne nr 2, słowem w okresie 1939-1989 żadnego obuwia przy Otwockiej 14 nie robiono!).
Przedwojenne PPG miało w kilkudziesięciu miastach sklepy i składy konsygnacyjne (w Warszawie Leszno 15, róg Orlej), także za granicą - w Wiedniu, Berlinie, Bukareszcie, Gdańsku, Kopenhadze. Jednak na początku lat trzydziestych firma z powodu przekrętów finansowych została skazana na zapłacenie kilkumilionowej (sic!) kary, a szefostwo poszło siedzieć i w końcu koncern ten w połowie lat trzydziestych przestał istnieć mimo prób ratowania się kapitałem z Francji. Nazwa marki choć już miękko, zgodnie z powojennym normami wymawianej "pegegie", jednak przetrwała, bo stała się rzeczownikiem pospolitym (tak jak np. żyletka, rower, elektroluks).
W czasach peerelu po prostu używano tego słowa pepeg jako nazwy rodzajowej produkowanego obuwia sportowego. Były one produkowane m.in. w odbudowanym ze zniszczeń wojennych zakładzie w Grudziądzu, w upaństwowionym Rygawarze na Kamionku, potem w Olsztynie i Dębicy itd. Oczywiście robiono w tych fabrykach także różne inne rzeczy z gumy - materace, płaszcze, pontony, opony. Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych zakłady te weszły w skład peerelowskiego zjednoczenia, któremu nadano nazwę Stomil (też zresztą chyba przejętą z przedwojennej marki). Tak peerel zawłaszczał nazwy i tym mieszał ludziom w głowach.
TJ
Więcej na ten temat
Ulica Otwocka
Zakład Przetwórstwa Mięsnego nr 1
Wasze komentarze
Ewa Nowakowska napisał:
Od 1935 do 1970 moja rodzina i ja mieszkalismy na ul. Otwockiej 9 na lll piętrze centralnie vis a vis naprzeciw Zakładów Mięsnych. Mój widok z okna na pierwszym planie to te zakłady w których produkowali mięso i wędliny i pamiętam niesamowite ilości półtuszy wiszących na hakach i przesuwających się po szynach. W tym okresie na pewno były tam zakłady mięsne.
2018-03-03 21:19
artur petryka napisał:
Pracowałem jako elektryk w Państwowych Zakładach Garmażeryjnych ,jeżdziłem ze śrubokrętem po całej Warszawie i codziennie żarłem salcesony,cynadry ,pierożki a w rozbieralni mięsa to i stek po angielsku się trafił.Nie pamiętam już gdzie była centrala,może ktoś..?
2018-02-22 10:11
Edwin Kaleciński napisał:
Nie wiem co produkowano w dawnych czasach w latach 70-80 PPG to skrót Państwowe Przedsiębiorstwo Garmażeryjne z mnóstwem filii w całej Wa-wie na samej Pradze pamiętam kilka na Stalowej,Witebskiej,Oszmiańskiej było jeszcze wiele dania gorące na Puławskiej na pewno PPG nie miało nic wspólnego z żadnymi trampkami Edwin Kaleciński w tamtych czasach kierowca rozwożący różne wyroby jak również przywożący z Garwolińskiej rzeżni krew do wyrobu kaszanek itd
2015-07-19 14:55
Edwin Kaleciński napisał:
Przy Otwockiej 14 przez wiele lat był sklep w którym sprzedawano wyroby tego zakładu i na pewno nie były to pepegi tylko doskonałe wyroby garmażeryjne,,,
2014-05-08 09:21
Spaceorolog Praski napisał:
Niedokładnie tak. Sprecyzuję moją wypowiedź zacytowaną w tekście, że obuwia nie produkowano tam po II wojnie światowej raczej. Owszem, w międzywojniu przy Otwockiej 14 od chyba 1928 roku była filia grudziądzkiego PePeGe powstałego w roku 1923 (filia niewielka w porównaniu z grudziądzką centralą, w której pracowało w szczytowym momencie ok. 5 tys. osób czy tysiącosobową załogą zagranicznej filii o nazwie Deutsche Gumiwerke PEPPEGE zbudowanej od podstawa w niemieckim wtedy Malborku, a porównywalna z niewielkim oddziałem PEPEGE w Wąbrzeźnie - ok. 300 pracowników, czyli tyle samo co w Warszawie). Ludziom ówczesnym dużo bardziej niż zakład przy Otwockiej 14 znany był sklep PEPEGE przy ul. Leszno 15 (ob. al. Solidarności) na rogu Orlej. Inne sklepy krajowe były w Łodzi, Krakowie, Lwowie, Wilnie, Baranowiczach, Grodnie i Poznaniu, a zagraniczne w Gdańsku, Wiedniu, Bukareszcie, Berlinie, Rydze i Kopenhadze. Jednak wyroby PEPEGE można było kupić w wielu innych miejscach, co widać z niektórych reklam obuwia PEPEGE nie podających adresów sklepów, tylko głoszących że jest ono "wszędzie do nabycia". W warszawskim oddziale przy Otwockiej 14 produkowano węże dla medycyny oraz pasy, choć także obuwie, choć trudno dziś ustalić jakie (trampki? śniegowce? kalosze?). Gdy PePeGe popadło w tarapaty (problemy finansowo-podatkowe, aresztowanie na dłuższy czas dyrektorów oraz samego prezesa, twórcy i właściciela firmy Samuela Halperina), wszystkimi oddziałami grudziądzkich zakładów mimo protestów załogi, zarządzała konkurencyjna firma z tej branży, Ardal z Lidy (zresztą podobnie jak PePeGe i wiele innych firm z tej branży pozostająca w rękach właścicieli żydowskich). Na reklamie sklepu Ardal przy Nalewkach 28/30 pojawiła się wtedy informacja "dzierżawa PePeGe Grudziądz". Wypuszczony z aresztu Halperinstarał się o częściowe umorzenie zobowiązań podatkowych PEPEGE, jednak pod koniec 1933 zginął w katastrofie lotniczej pod Gandawą (flam. Gent), gdy leciał z Brukseli do Londynu finalizować ugodę z wierzycielami. Samo PePeGe zbankrutowało w 1935 roku, choć w niektórych jego oddziałach - przypuszczalnie także tym przy Otwockiej - przez ok. 3 lata trwała produkcja prowadzona przez Ardal. W okresie okupacji mieściła się już tam fabryka mięsna, 19/20 IV 1943 oddział Osjan Kedywu pod dowództwem porucznika "Witolda" (Witolda Matuszewskiego) oraz żołnierze II Obwodu Żoliborz przeprowadzili tam ekspropriację kilkuset kg wędlin na potrzeby partyzantki, a resztę przeznaczonej dla niemieckiego wojska produkcji zniszczyli. (Tomasz Strzembosz: "Akcje zbrojne podziemnej Warszawy 1939-1944" PIW 1983 s. 317)
2014-02-07 02:18
Jolanta Błaszczyk napisał:
Nareszcie ,święta racja ! przez lata usiłowałam zaprzeczać pepegom z Otwockiej ale taką prawdę rozpowszechniały przewodniki i znawcy historii Warszawy z którymi zdarzało mi się polemizować. Przez z górą 50 lat - od lat 30 tych ,mieszkali obok moi dziadkowie więc znałam dobrze okolicę.Pamiętam od dzieciństwa czym pachniało wokół ..,Moja mama też pamięta co produkowała fabryka w czasie okupacji i po wojnie.
2014-02-06 20:03
Dodaj komentarz
dowolny wyraz 6 literowy:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii
Najnowsze informacje
Przez trzy weekendy tramwaje nie będą dojeżdżały do pętli...
Konserwator zmienił zdanie. Fotoradary na moście Poniatowskiego pozostają!
Zdewastowany dawny szalet na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych zostanie...
PZLA wydał pozytywną ocenę o zmodernizowanym stadionie "Podskarbińska"
Nowa filia poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 4
Będzie przełom? Kolejny przetarg na remont drewniaka z dużą szansą na...
Najczęściej czytane
Dawne nazwy ulic na Grochowie
Zabytkowy bruk wraca na ulicę Kamionkowską
Grochowska piekarnia do wyburzenia?
Czekoladowy weekend w fabryce Wedla
Niosła pomoc. Została ukarana
Zetną drzewa pod osiedle na Gocławiu
Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco
Baza firm (3316)
Czas wolny
(115)
Dom i ogród
(131)
Dziecko
(130)
Edukacja
(71)
Finanse
(71)
Gastronomia
(473)
Motoryzacja
(330)
Noclegi
(26)
Sport
(66)
Ślub
(39)
Uroda
(177)
Usługi
(239)
Zakupy
(873)
Zdrowie
(462)
Zwierzaki
(21)
Dodaj firmę od 49zł
Baza instytucji
Bezpieczeństwo
Kultura
Organizacje
Służba zdrowia
Oświata
Urzędy
Wiara
Polecamy
Zagadki
Bezpłatne ogłoszenia
Kupię
Oddam
Sprzedam
Praca
Zamienię
Dodaj ogłoszenia
Polityka prywatności
Regulamin
Mapa strony
Patronaty
Start
Info
Praga
Firmy
Instytucje
Ogłoszenia
Galeria
Reklama
Kontakt
x
Info
Ciekawe miejsca
Informacje
Imprezy dla dzieci
Mieszkania
Komunikacja
Absurdy
Raport
Wycieczki po Pradze 2024
Sztuki teatralne
Wydarzenia
Wystawy
Archiwum
Praga
Dawna Praga
Detal
Handel
Fabryki Pragi
Historia Pragi
Kościoły Pragi
Kapliczki Pragi
Książki o Pradze
Ludzie Pragi
Miejsca
Nasza Praga
Parki na Pradze
Praskie pomniki
Sztuka
Ulice
Zabytki Pragi
Zagadki
Firmy
Instytucje
Bezpieczeństwo
Kultura
Organizacje
Służba zdrowia
Oświata
Urzędy
Wiara
Ogłoszenia
Kupię
Oddam
Sprzedam
Praca
Zamienię
Dodaj ogłoszenia
Galeria
Bliżej natury
Ciekawe miejsca
Inwestycje
Osiedla i ulice
Praskie spacery
Praskie zabytki
Wydarzenia na Pradze
Reklama
Kontakt