TAK dla tramwaju na Gocław

13.02.2014
W ostatnim okresie ponownie głośno zrobiło się o pomyśle budowania linii tramwajowej na Gocław. Temat ciągnie się latami a ostatnio powrócił za sprawą możliwości wpisania tej inwestycji do tzw. Kontraktu Terytorialnego czyli umowy pomiędzy Rządem a Samorządem w celu wspólnego koordynowania i zgłaszania projektów, które mogą być współfinansowane przez Unię Europejską.

Tramwaj na Gocław - plakat
Czemu tramwaj na Gocław? Osiedle Gocław w ostatnich latach bardzo szybko się rozwija. Przybywa nowych bloków, mieszkańców oraz samochodów. A to jeszcze nie koniec nowych inwestycji mieszkaniowych na Gocławiu. Tramwaj byłby wzmocnieniem oferty komunikacji zbiorowej dla tego regionu oraz alternatywą dla linii autobusowych. Jest to transport ekologiczny, szybki i wbrew niektórym głosom transport cichy, gdyż według planów zarówno tworzone torowisko będzie budowane według najnowszych standardów tak by maksymalnie wyciszyć poruszanie się tramwaju oraz nowo zakupiony tabor dla linii mających kursować na tej trasie ma składać się z nowoczesnych, cichych tramwajów. Głośne tramwaje jakie znaliśmy znikają z warszawskich torowisk.

Oczywiście idealnym rozwiązaniem dla osiedla Gocław byłaby również budowa metra. Jednak planowany na Pradze Południe wschodni odcinek drugiej linii metra nie ma szans powstać przed 2030 r. Tramwaj natomiast miałby szansę powstać w ciągu kilku najbliższych lat.


Pod uwagę trzeba wziąć też koszty obu inwestycji. Szacowany koszt budowy Południowo Praskiej części metra to 3,5 miliarda złotych natomiast prognozowane koszty budowy tramwaju na Gocław to około 220-250 milionów złotych.

Jednocześnie budowa tramwaju na Gocław nie zmieni planów budowy metra gdyż ich trasy nie będą się pokrywały i w przyszłości będą komplementarnymi środkami transportu zbiorowego dla tej części Warszawy a tramwaj przedłużony w późniejszym okresie na Wawer stałby się linią dowozową do Gocławskich stacji metra.

Ostateczny przebieg linii tramwajowej na Gocław nie jest jeszcze znany ale dotychczasowe badania możliwości oraz kosztów przebiegu linii tramwajowej łączącej osiedle Gocław z centrum Warszawy wskazują jako najbardziej prawdopodobną trasę wzdłuż ulicy Bora-Komorowskiego, następnie na tyłach bloków mieszkalnych wzdłuż ulic Afrykańskiej i Międzynarodowej, aż do ulicy Waszyngtona do już istniejącego torowiska w kierunku centrum wraz z wiaduktem nad Trasą Łazienkowską tak by linia ta miała jak najmniej kolizji z ruchem samochodowym.

Akcję promującą realizację tej jakże ważnej dla Gocławia inwestycji wraz ze zbieraniem podpisów pod apelem do władz Warszawy, rozpoczęła Rada Osiedla Gocław.

Zbierane są podpisy wśród mieszkańców z apelem do władz miasta. Podpisy te zostaną przekazane przez przedstawicieli Rady Osiedla Gocław prezydent m.st. Warszawy pani Hannie Gronkiewicz-Waltz na początku marca. Do tej pory zebranych zostało około 1.300 podpisów. Do akcji przyłączyły się lokalne sklepy, przedszkola i restauracje.

Mieszkańcy mogą wyrazić swoje poparcie dla akcji lub pobrać karty do zbierania podpisów na Facebook-u na profilu "Tramwaj na Gocław". (https://www.facebook.com/tramwajnagoclaw).

Jednocześnie Rada Osiedla Gocław zorganizowała w dniu 6 lutego w Klubie Kultury Seniora przy ul. Pawlikowskiego 2 spotkanie z mieszkańcami w celu omówienia projektu inwestycji. Przybyli mieszkańcy mieli możliwość wysłuchania gości i zadania pytań.

Spotkanie otworzył i poprowadził Przewodniczący Rady Osiedla Gocław i koordynator akcji Jan Sitnicki. Przedstawił prezentację na temat inwestycji oraz opowiedział o założeniach i przebiegu akcji informacyjnej i akcji zbierania podpisów.

O historii "Tramwaju na Gocław" opowiedział Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Praga Południe i współorganizator akcji Jakub Jagodziński.

Burmistrz Dzielnicy Praga Południe Tomasz Kucharski opowiedział o rozwoju osiedla Gocław i potrzebie budowy tramwaju w chwili obecnej. Na koniec o aspektach technicznych i projektach opowiedział Waldemar Lasek z Biura Drogownictwa i Komunikacji.

W spotkaniu oprócz mieszkańców oraz organizatorów udział wzięli również senator Marek Borowski i oraz radny m.st. Warszawy Paweł Lech. Obaj zadeklarowali pełne wsparcie i zaoferowali pomoc w realizowaniu akcji.


Jakub Jagodziński
Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Praga Południe
Członek Rady Osiedla Gocław


Więcej informacji


Pobierz:Wasze komentarze

64x64

MieszkaniecGocławia napisał:

W tej sprawie guzik mnie obchodzi PO, PIS czy inne Palikoty. Opanujmy się - tu chodzi o sprawny transport w naszym mieście oraz rozwój naszej dzielnicy - Gocławia. Tak, też chciałbym żeby było tu Metro i jestem zły że zmieniono plany i terminy. Jednak jeżeli metra przez następne 15 lat nie zobaczymy, to przynajmniej postarajmy się w możliwie największym zakresie udrożnić drogi z naszej dzielnicy i rozładować korki. Tramwaj na Gocław to w chwili obecnej bardzo dobry krok w tym kierunku. Nie dajmy się zwariować politycznym kombinatorom z tej czy innej strony sceny politycznej - wygodny i szybki transport w naszej dzielnicy to wspólna sprawa wszystkich mieszkańców Gocławia. Także tych zmotoryzowanych - tramwaj oznacza mniejsze korki.
2014-03-08 15:39
64x64

RJW napisał:

Przede wszystkim Prażanie, ani Prażacy tu nie mieszkają. Po raz kolejny udaje się, że nic innego nie ma tylko przepychanie starym śladem. Kiepski poziom studiów i projektów poraża tu. Widać dokładnie jak niesystemowo się myśli o zabawce tramwaj na Gocłąw. I jeszcze się robi starania, żeby nie było studium innego wariantu. Żeby nikt nie dowiedział się jak źle projektowana jest dzielnica grochowsko-praska. Jak się hoduje barierę kolejową. Kto za to odpowiada? Chyba widać... Od paru lat pisze o tym, a przepychacze udają, że nic nie ma!!!! Że chodzi tylko o przymaskowania wad i o przepchnięcie. Dla mnie bomba.
2014-02-17 22:11
64x64

Wodnik napisał:

NIE dla tramwaju przez park!
2014-02-16 23:16
64x64

Prażak napisał:

Panie Jagodziński prosze o trzy rzeczy jakie pan zrobił w dzielnicy "tymi ręcami". Niech nie będzie Pan śmieszny przecież wiadomo ile osób było na spotkaniu. 20-25??? To jest POkaz siły. Na 10 miesięcy przed wyborami robi pan spektakl na kilku aktorów. Aż za takich idiotów ma pan wyborców PO? Głosowałem na PO i to był ostatni raz. Pan nawet nie burczy na sesjach (nie chodzi o brzuch). Pan nie mówi nic. Reszta? Nie lepsi.
2014-02-14 11:34
64x64

Grochowiak napisał:

Idą wybory, to i inicjatywy Platformy coraz bardziej desperackie. Nie ma i nie będzie żadnych pieniędzy na żaden tramwaj, to zwykła przedwyborcza ściema. Poszerzyli by Bora Komorowskiego za 1/50 tej kwoty, ale po co, lepiej bić polityczną mętną platformianą pianę niż rozwiązywać realne problemy. Obrzydliwe.
2014-02-14 11:23
64x64

Rowerzysta napisał:

@Przyroda - a od kiedy to Tramwaj emituje cokolwiek szkodliwego dla płuc lub przyrody?
2014-02-14 10:39
64x64

Jakub Jagodziński napisał:

1300 osób podpisanych pod apelem to też same osoby "funkcyjne". A gdyby Panie Prażak Pan był na spotkaniu to by Pan zobaczył ile było osób i ilu mieszkańców. :)
2014-02-14 09:46
64x64

trym30 napisał:

wszystkie wpisy kretyńskie i niemerytoryczne. jak można być przeciwko poprawie komunikacji w Warszawie? Co wy, drodzy trolle zrobiliście aby ją poprawić? Metro dojedzie na gocław za kilkadziesiąt lat i to dookoła z przesiadką. Skończcie z marzeniami i zaakceptujcie- będzie tramwaj na gocław
2014-02-14 09:41
64x64

Przyroda napisał:

Boję się, że są to jakieś przymiarki do pociągnięcia tramwaju dalej przez Park Skaryszewski. Błagam ocalmy zieleń. Ona bardzo jest potrzebna w mieście. Proszę nie zapominajmy o naszych płucach.
2014-02-13 21:40
64x64

BMX napisał:

Wszystkich Prażanom polecam wizyte na sesji Rady Dzielnicy. To jest dopiero żenada, atmosfera i poziom dyskusji PO-owców tragiczny.
2014-02-13 15:08
64x64

Dziadek napisał:

PO robi z ludzi głupków !! Nie chce tramwaju. 507/509/111 mi starczy. Optymalnie
2014-02-13 13:23
64x64

Grochowiak napisał:

Nagonka na powstanie linii tramwajowej rozpoczęła się wraz ze wzrostem zainteresowania deweloperów terenami w tej okolicy. Taka "oddolna" społeczna inicjatywa, równie spontaniczna jak błyskawiczny montaż obrzydliwych ekranów akustycznych przy Alei Stanów Zjednoczonych. Powtarzam za Prażakiem : nie róbcie ludziom wody z mózgu.
2014-02-13 12:02
64x64

Prażak napisał:

Ile było osób Panie Jagodziński bo na zdjęciu widać samych funkcyjnych PO. Na fejsie macie ludzi a ludzi a przyszło 5 osób zainteresowanych, reszta polityczni. śmiech ! Nie róbcie ludziom wody z mózgu
2014-02-13 09:41

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia