Q zmianom na Wileńskiej 13

09.08.2014
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Pomocy Q Zmianom, które już za miesiąc będzie odchodzić 10 -lecie swojego istnienia przystępuje do adaptacji pomieszczeń swojej nowej siedziby przy ulicy Wileńskiej 13 na Pradze Północ. "Razem możemy to zmienić i stworzyć tu wyjątkową przestrzeń inspiracji!" - mówi Olga Wieczorek-Trzeciak, prezeska Stowarzyszenia Q Zmianom.

Siedziba Q Zmianom przed remontem


Niszczejący zabytek

Zabytkowa kamienica z 1890 roku przy Wileńskiej 13 jest jedną z najbardziej okazałych nie tylko na ulicy Wileńskiej ale na całej Nowej Pradze. Nieprzypadkowo tuż po wojnie została wybrana jako tymczasowa siedziba ambasady ZSRR i miejsce, gdzie mieszkali artyści scen polskich.

Niestety, dziś śladów dawnego blasku jest coraz mniej a tak nie powinno być, gdyż od 1976 roku obiekt jest w rejestrze zabytków i jako zabytek popada po prostu w ruinę... Warto zaznaczyć, że do kamienicy nie są zgłoszone roszczenia spadkobierców dawnych właścicieli, które mogłyby zablokować tak potrzebną pełną rewitalizację. Dlaczego zatem tak piękna kamienica czeka na remont tyle lat? Niestety urzędnikom najwyraźniej się nie spieszy, o czym może świadczyć fakt, iż zgoda na pilny remont przeciekającego dachu oficyny nie może być wydana od kilku miesięcy... Może w urzędach czas płynie inaczej?

Ku zmianom!

Stowarzyszenie, które do przeprowadzki szykuje się z pobliskiej ulicy Kłopotowskiego otrzymało z ZGN lokal po dawnej czytelni w stanie nienadającym się do użytkowania. Stąd potrzeba remontu i przystosowania miejsca jako siedziby Q Zmiamom, jak i miejsca w którym będą odbywały się warsztaty, terapia, zajęcia dodatkowe i animacje podwórkowe dla dzieci i młodzieży.

A skala remontu ponad 100-metrowego lokalu jest ogromna. Sama wymiana okien z uwagi na zalecenia Stołecznego Konserwatora Zabytków będzie kosztowała 60 tys zł. Na szczęście z pomocą Stowarzyszeniu przyszły firmy i osoby prywatne, dzięki czemu udało się pozyskać część tak potrzebnych materiałów budowlanych.

Akcja "POBUDZIĆ DO ŻYCIA WILEŃSKĄ 13"

W związku z remontem rozpoczęła się akcja POBUDZIĆ DO ŻYCIA WILEŃSKĄ 13, o której można poczytać na stronie www.wilenska13.qzmianom.org oraz aktualnie śledzić postępy akcji na facebooku Stowarzyszenia: www.facebook.com/QZmianom.

Stowarzyszenie Q Zmianom potrzebuje wsparcia. Przyjmie każdą ilość przewodów elektrycznych, worek gipsu czy fragment podłogi. Remont wymaga nowych kabli, ścian, podłóg. Nieocenionym wsparciem będą darowizny w każdej wysokości, które można wpłacać na numer konta:

VOLKSWAGEN BANK POLSKA S.A.
81 2130 0004 2001 0304 3221 0001.

Poprzez nagłaśnianie potrzeb remontowych lokalu w kamienicy Wileńskiej 13 wspólnie uda się temu miejscu nadać nowe, ciekawe życie inspirujące osoby w każdym wieku.


TJ

Więcej na ten temat


Galeria


Wieńska 13Wieńska 13Wieńska 13Wieńska 13Wieńska 13Wnętrza Q Zmianom przed remontem

Wasze komentarze

64x64

Q Zmianom napisał:

Dziękujemy za zainteresowanie naszą akcją! Już niedługo, w tygodniu 8.09-14.09. zaczynamy przy Wileńskiej 13 prowadzić pierwsze animacje podwórkowe. Serdecznie zapraszamy! Gdy już uda nam się wyremontować lokal 41, zajęcia i warsztaty dla dorosłych, dzieci i młodzieży będziemy prowadzić na miejscu. Tymczasem informujemy, że akcję "Pobudź do życia Wileńską 13!" można już wspierać poprzez portal Polak Potrafi! http://polakpotrafi.pl/projekt/wilenska-13
2014-08-27 21:45
64x64

Lokatorka napisał:

Kamienica przy ul. Wileńskiej 13 wymaga natychmiastowych prac remontowych. Spada tynk ze ścian, a szyby z okien wylatują przy podmuchu wiatru. Stojąc na podwórku, wylatująca szyba z okna o mało mnie nie zabiła. Renowacji wymagają również klatki schodowe, nie malowane przynajmniej od 30 lat. Lokatorzy kilka lat temu otrzymali pisma o zakładaniu centralnego ogrzewania i ciepłej wody, które do chwili obecne nie zostało zrealizowane. Lokatorzy kamienicy są dumni, że mieszkają w najstarszej kamienicy na Pradze Północ, natomiast władz dzielnicy najwyraźniej stan tej pięknej kamienicy mało interesuje. Czekamy na zainteresowanie i remont tak długo oczekiwany. Lokatorka z ul. Wileńskiej 13.
2014-08-22 11:35

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia