Jak przekonać dziecko do wizyty u stomatologa?

29.05.2015
Większość dzieci na słowo stomatolog lub dentysta nie reaguje zbyt żywiołowo, co spowodowane jest m.in. wcześniejszymi wizytami u stomatologa oraz przez ogólnie przyjęte negatywne nastawienie do tej profesji, a niesłusznie. Wizyta u stomatologa wcale nie musi być dla dziecka strasznym przeżyciem, wystarczy że rodzice już od najmłodszych lat zaczną wpajać dziecku zasady higieny i będą korzystać z wizyt adaptacyjnych u dentysty.

Jak przekonać dziecko do wizyty u stomatologa?

Najważniejsze przed wizytą u stomatologa jest nastawienie. To już połowa sukcesu. Aby nasza pociecha nie bała się stomatologa należy od najmłodszych lat tłumaczyć, dlaczego mycie zębów jest ważne, ale także wspólnie z dzieckiem dbać o higienę jamy ustnej, w końcu to my rodzice jesteśmy najlepszym przykładem dla dziecka. Ponadto jako budowanie dobrej opinii o wizycie u stomatologa jest czytanie edukacyjnych książek związanych z zębami.

Według specjalistów warto udać się do stomatologa z dzieckiem, gdy pojawią się pierwsze zęby. Oczywiście taka wizyta ma być czysto zapoznawcza. Dziecko w tym czasie obserwuje pracę stomatologa, może dotknąć urządzeń i posłuchać co lekarz ma do powiedzenia na temat zębów. Po takiej wizycie dziecko dostaje prezenty, jednym z nich jest np. kalendarzyk, w którym mały pacjent może zaznaczać kiedy umył zęby. To kształtuje prawidłowe nawyki higieniczne a dodatkowo oswaja dziecko z gabinetem stomatologicznym. Są dzieci, które absolutnie nie mają obaw przed stomatologiem, ale zdecydowanie więcej jest tych, które takie obawy mają. Jeżeli nasze dziecko należy do tej drugiej grupy to dobrym rozwiązaniem jest samemu usiąść na fotelu i pozwolić by stomatolog zajrzał do naszej buzi.  W tym czasie dziecko  przyglądałoby się. Po czym posadzić dziecko na kolanach by czuło się bezpiecznie w ramionach rodzica i wtedy  stomatolog będzie mógł obejrzeć zęby małego pacjenta. Poza wsparciem rodziców bardzo ważne jest podejście stomatologa, polegające na ciągłym informowaniu małego pacjenta co się aktualnie robi – to pozwala się odprężyć nie tylko dzieciom ale i dorosłym. Ponadto wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym jest zupełnie inna niż wizyta dorosłego. Aby wytłumaczyć obrazkowo dzieciom po co leczy się zęby lekarze używają swoich szyfrów mówiąc o wyganianiu robaczków z zębów i pozwalając wybrać kolor plomby, a dla dziecka to naprawdę ważne.

Po takiej wizycie dziecko wstaje z fotela zadowolone i nie ma obaw przed kolejnym spotkaniem ze stomatologiem – mówi dentysta dziecięcy Mikołaj Kłoszewski na co dzień pracujący z najmłodszymi pacjentami w renomowanym Centrum Medycznym Vita-Medica.

Wizyty u stomatologa powinny być regularne, tj. co najmniej 2 razy w roku, a przez pozostały czas to rodzice powinni dawać dobry przykład dzieciom poprzez wspólne mycie zębów. I najważniejsze – przed pierwszą wizytą warto poszukać dobrego stomatologa dziecięcego, szukając opinii w sieci czy też korzystając z rad i doświadczeń znajomych, którzy już przeszli pierwszą wizytę ze swoimi dziećmi.  Tylko odpowiednie podejście lekarza do małego pacjenta rzutuje na jego dobry stan higieny jamy ustnej i chęć uczęszczania na kolejne wizyty u stomatologa.

PK

Wasze komentarze

64x64

szyszka12 napisał:

U mnie przeważnie dzieci chodzą do dentysty... ale tylko w zamian za cukierki :P
2015-06-03 16:54
64x64

ada napisał:

Szkoda że nie miałam możliwości tego przeczytać jakiś czas temu, bo moje dzieci strasznie się boją dentysty i za cholerę nie mogę ich zaciągnąć.
2015-06-01 09:04

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia