Pierwsze Impulsy ruszają w trasę

08.06.2015
Dziś na piątym peronie Dworca Warszawa Wschodnia odbyło się uroczyste przekazanie przez producenta Newag pierwszych elektrycznych zespołów trakcyjnych serii 45 WE Impuls dla Kolei Mazowieckich.

Pociag Impuls na Dworcu Wschodnim
Każdy z 12 nowoczesnych elektrycznych zespołów trakcyjnych 45 WE Impuls ma po 206 miejsc siedzących w układzie otwartym oraz po 325 miejsc stojących. Już dziś pojazdy te wyjadą na linię Warszawa - Skierniewice. W listopadzie tego roku w parku taborowym KM znajdą się wszystkie z wyprodukowanych przez NEWAG S.A. składów.

Zakup Impulsów to przede wszystkim większy komfort jazdy dla tych podróżnych, którzy przez ostatnie około dwa lata odczuwali najwięcej utrudnień związanych z modernizacją infrastruktury. Dla pasażerów przewidziano szereg udogodnień, tj. klimatyzacja, wi-fi, gniazdka elektryczne, system informacji pasażerskiej oraz intercom. Przewidziano także dodatkową przestrzeń na większy bagaż.

Koleje Mazowieckie od zawsze dbają o swoich pasażerów i robią wszystko, by zapewnić im jak najwyższy standard podróży. Nowe pociągi to pierwsze tego typu pięcioczłonowe pojazdy w Polsce. Poza tym są nowoczesne, więc mają wszelkie udogodnienia dla pasażerów. Miło widzieć, jak rozwija się spółka. Liczę na to, że pasażerowie również to docenią - podkreśla Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Zakup elektrycznych zespołów trakcyjnych jest dla nas kontraktem kluczowym ze względu na stale rosnące potrzeby podróżnych, zwłaszcza na szlakach tak obleganych, jak trasa z Warszawy do Skierniewic. Misja naszej spółki to prowadzenie pasażerskiego transportu kolejowego o wysokim standardzie. Myślę, że zakup ten jest dowodem na to, że Koleje Mazowieckie konsekwentnie tę misję realizują, a standard świadczonych przez nie usług faktycznie jest coraz wyższy. Zaznaczę, że nie jest to jedyny tak duży zakup - już za kilka miesięcy do parku taborowego spółki dołączą także kolejne wagony piętrowe - powiedział Czesław Sulima, członek zarządu, dyrektor eksploatacyjny Kolei Mazowieckich.

Jak zwykle duży nacisk położono na dostosowanie pojazdów do potrzeb osób niepełnosprawnych, stąd oprócz specjalnie przystosowanych miejsc dla pasażerów poruszających się na wózkach inwalidzkich, do dyspozycji będą urządzenia ułatwiające wjazd do pociągu oraz specjalnie przystosowane toalety. W pojazdach znajdują się także przewijaki.

Przekazywane dzisiaj Impulsy to pierwsze pociągi polskiej produkcji w pełni zgodne z TSI, czyli Technicznymi Specyfikacjami Interoperacyjności, spełniające najnowsze, restrykcyjne przepisy obowiązujące w Unii Europejskiej - powiedział Zbigniew Konieczek, Prezes Zarządu NEWAG S.A. - Jakość, dbałość o komfort oraz bezpieczeństwo jazdy, zarówno pasażerów, jak i obsługi, to w Newagu najwyższe priorytety - dodał.

Pociągi będą mogły rozwijać prędkość do 160 km/h. Umowa na dostawę Impulsów została podpisana z firmą NEWAG S.A. 28 listopada 2014 r. Koszt inwestycji to 257 min zł brutto, z czego 82 min zł stanowią środki pozyskane z Unii Europejskiej.


KM/TJ

Galeria


Uroczyste przekazania pociągu ImpulsUroczyste przekazania pociągu Impuls

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia