Grochów ma swój portal. Dziś premiera

30.07.2015
Rozmowa z Tomaszem Jaroszem - twórcą pierwszego grochowskiego portalu grochow.pl

Logo Portalu Warszawski Grochów

Skąd pomysł na portal grochowski?


- Serwis o Grochowie to "dziecko" mojego pierwszego portalu regionalnego Twoja Praga. Tworząc go od 5 lat, zauważyłem, iż wielu mieszkańców Grochowa czuje się bardzo związanych ze swoim miejscem zamieszkania i w żaden sposób nie czują się mieszkańcami szeroko rozumianej Pragi. Ponadto na praskim portalu przez ostatnie lata zgromadziłem sporo materiałów o Grochowie, dlatego teraz ich część będzie mogła być zamieszczona w sposób bardziej uporządkowany, jeśli chodzi o miejsce, którego dotyczy.

Rozumiem, że Pan też jest mieszkańcem Grochowa?

- Jestem z nim związany poprzez swoich przodków, którzy osiedlili się na Grochowie ponad 200 lat temu. Pozostałością ich obecności są dwa drewniane krzyże przy ul Grochowskiej oraz zrekonstruowany w zeszłym roku nagrobek na Cmentarzu Kamionkowskim. Sam wychowałem się na Pradze Północ; od czasu założenia rodziny mieszkam na Grochowie.

Czyli w serwisie dominują treści historyczne?

- Historia Grochowa jest jedną z dziedzin, które tutaj prezentuję i jej poświęcam najwięcej serca, choć szczerze przyznaję, iż jest to tak szeroki obszar, że zawsze będzie coś do odkrycia.
Chodziło mi o stworzenie miejsca, gdzie można znaleźć aktualności z życia Grochowa,  lokalne ogłoszenia mieszkańców czy też bazę instytucji i firm.

Dlaczego akurat takie logo portalu?

- Zastanawiałem się nad symbolami Grochowa, które możnaby wykorzystać w logotypie i doszedłem do wniosku, iż historyczny słup żelazny, ustawiony przy Grochowskiej w 1825 r. jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów tego miejsca. Tytułu serwisu – warszawski Grochów tłumaczyć nie muszę, gdyż Grochów to też część stolicy; za rok będziemy obchodzili stulecie jego przyłączenia do Warszawy. Na uroczystości w 2016 roku już dziś serdecznie wszystkich zapraszam.

Czy Grochów może zastąpić Pragę Południe? Co Pan myśli o tej inicjatywie?


- Są takie pomysły w pewnych kręgach. Jednak moim zdaniem szybko do tego nie dojdzie. Taki ruch należałoby dokładnie skonsultować z mieszkańcami Pragi Południe a słuchając ich głosów w debatach można zauważyć, iż osoby mieszkające np. na Gocławiu w żaden sposób nie czują się grochowianinami. Aczkolwiek przychylam się do głosów dążących do zmiany obszaru Grochowa w Miejskim Systemie Informacji. Dotyczy to szczególnie okolic Placu Szembeka, który nie wiedzieć czemu został w nim określony jako Gocławek.

Zatem z jakiego obszaru informacji należy spodziewać się na stronie?

- Oczywiście z Grochowa, ale też z Gocławka czy Olszynki Grochowskiej . Będą też informacje ogólnodzielnicowe, jeśli będą dotyczyć mieszkańców Grochowa.

Serwis ma dzisiaj swoją premierę, a można znaleźć na nim także treści sprzed dziesięciu lat…

- Tak, gdyż posiłkowałem się archiwum strony Urzędu Dzielnicy, jak też artykułami z mojego praskiego portalu. Dzięki temu będzie można prześledzić jak w tym okresie zmieniał się Grochów – a zmiany te były jak najbardziej widoczne i pozytywne.

Można poznać już dziś jakieś liczby?

Na dziś artykułów jest ponad 1000. Do końca sierpnia zostanie uzupełniona baza grochowskich urzędów czy instytucji. Cała strona jest responsywna czyli dostosowana do różnych urządzeń takich jak komórki, tablety czy komputery stacjonarne.

Czy portal tworzy Pan sam czy jest to większy zespół redakcyjny?

- Podobnie jak i portal praski, grochow.pl jest tworzony przeze mnie jednoosobowo. Możliwości techniczne serwisu dopuszczają ustanawianie redaktorów, zatem zachęcam wszystkich miłośników Grochowa do współpracy przy tworzeniu serwisu.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał: JuloWasze komentarze

64x64

Jerzy_Bolesławski napisał:

Przydałaby się jednak aktualizacja informacji. Np. wieści kulturalne odnoszą się do... Dnia Dziecka. A tyle się dzieje -0 i w PROMI-e, i w CPK, w parkach są w każdy weekend plenerowe bajki dla dzieci... Do pracy, redaktorzy, do pracy!
2015-07-31 08:17
64x64

Grochowy napisał:

Nie sądziłem, że to jednoosobowy portal. Szacunek!
2015-07-31 01:30

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia