Praga Północ pominięta przy podziale środków na rozwój oświaty

Dodano: 10.09.2015, modyfikacja: 10.09.2015
Poniżej zamieszczamy stanowisko Zarządu Dzielnicy Praga Północ m.st. Warszawy, jakie otrzymała Pani Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, dotyczące pominięcia dzielnicy przy podziale dodatkowych środków na inwestycje oświatowe na przyszłe lata.

Szkoła na Kawęczyńskiej 2Stanowisko Nr 1/2015
Zarządu Dzielnicy Praga-Północ
m.st. Warszawy z dnia 2 września 2015

w sprawie braku środków finansowych na rozwój szkół i przedszkoli w Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy

Zarząd Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy apeluje do Pani Prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz o przyznanie dodatkowych środków finansowych na rozwój szkół i przedszkoli w dzielnicy Praga-Północ.

Pominięcie Pragi-Północ w podjętej przez Panią Prezydent decyzji o przeznaczeniu dodatkowych 366 min zł na rozwój placówek oświatowych ewidentnie krzywdzi naszą dzielnicę. W kwocie tej nie ma ani złotówki, która byłaby przeznaczona dla północno-praskich placówek, a przyznanie 5 mln zł na adaptację 5 oddziałów dla pięciolatków wynika z konieczności dostosowania placówek do przyjęcia do szkół 5-latków w przyszłym roku.

Dzielnica nie realizuje żadnych nowych inwestycji oświatowych! Nie było też takich w ciągu kilku ostatnich kadencji.

Odmawia się nam pieniędzy na remont budynku oświatowego przy Jagiellońskiej 61, który zabezpieczałby, jako szkoła podstawowa i gimnazjum, północny obszar dzielnicy, tj. Śliwice oraz planowane w tym rejonie osiedle na 15 tysięcy mieszkańców.

Odrzucono również wniosek Zarządu Dzielnicy o przyznanie środków finansowych na kwotę 7 mln zł na budowę przedszkola dla 120 dzieci przy ul. Wrzesińskiej 7. Zarząd przypomina, iż niezbędne jest zabezpieczenie miejsc dla podopiecznych przedszkola mieszczącego się w budynku Teatru „Baj", przy ul. Jagiellońskiej 28, z powodu jego zamknięcia na czas remontu, wynikającego ze Zintegrowanego Programu Rewitalizacji na lata 2014-2022. W programie nie zabezpieczono środków na wynajem budynku dla przedszkola. Niezbędne jest także zabezpieczenie przedszkola dla nowo powstającego osiedla w Porcie Praskim, a w dalszym czasie budowa szkół. Inwestycja przy Wrzesińskiej doskonale wpisywałaby się w plany rozwojowe dzielnicy.

Pani Prezydent, budynki oświatowe w Dzielnicy Praga-Północ należą do najstarszych w Warszawie, co powoduje, że są jednymi z najmniej nowoczesnych i najbardziej kosztownych w utrzymaniu. Remonty placówek są tak naprawdę łataniem dziur. Powoduje to, iż północno-praskie dzieci już na starcie znajdują się w gorszej sytuacji od rówieśników. Apel o przyznanie dodatkowych środków finansowych na rozwój szkół i przedszkoli w dzielnicy Praga-Północ jest apelem o wyrównanie szans życiowych dla naszych dzieci.


UD/BBJ

Wasze komentarze

64x64

MM napisał:

Infrastruktura to jedno, ale proszę zwrócić uwagę na poziom nauczania i wyniki rankingów. To co się dzieje to SKANDAL. Nie mogę zrozumieć jak można, na terenie jednego miasta, dopuścić do takiej przepaści jaka ma m-ce pomiędzy placówkami/szkołami.
2015-09-10 09:17

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia