Remont czy dewastacja na terenie kolonii Posłów i Senatorów PPS?

17.09.2015
Płowce 3 na Grochowie - jeden z przedwojennych domków w stylu dworkowym na osiedlu zamieszkałym przed wojną głównie przez posłów i senatorów PPS jest dziś poddawany remontowi. Sposób jego prowadzenia, jak również brak należytej opieki nad całym wpisanym do gminnej ewidencji zabytków założeniem urbanistycznym wzbudził niepokój naszego czytelnika, który przysłał alarmujący list.

Płowce 3 remont


Dewastacja zabytku

"Od dłuższego czasu z przyjemnością czytam u Państwa artykuły dotyczące historii oraz stanu zabytków w dzielnicach tzw. prawobrzeżnej Warszawy.

Dziś niestety zwracam się do Państwa jako zaniepokojony mieszkaniec Grochowa.

Widzą Państwo, od wielu lat mieszkam na Grochowie, w okolicach tzw. Kolonii Posłów i Senatorów PPS. To niewielkie osiedle willowe z lat 20 XX wieku, znane z tego, że przypomina mniejszą wersję Żoliborza Oficerskiego. Odkąd pamiętam, te domy uznawaliśmy za wyjątkowe.

Otoczone bujną zielenią w postaci ogrodów i starych drzew stanowiły przyjemny punkt spaceru. Taki kawałek eleganckiej, przedwojennej Warszawy w sercu Grochowa.

Niestety, od wielu lat przyglądam się temu jak te piękne domy są niszczone - znikają dachówki, stare okna i mansardy. Nawet ozdobne gzymsy są po prostu skuwane. Ostatnio spacerując ulicą Płowce zauważyłem, że jeden z domów jest remontowany.

Niestety, z dużym rozczarowaniem zobaczyłem, że remont ten nie ma niczego wspólnego z działaniami konserwatorskimi, a wręcz przeciwnie. Prowadzone tam prace to po prostu postępująca dewastacja zabytku.

Z całą sprawą zwróciłem się do gminy. Okazało się, że nikt nie wyraził zgody na prowadzone tam prace. Mimo, że odpowiedź otrzymałem szybko, to prace nadal postępują. Odnoszę wrażenie, że władzom dzielnicy obojętny jest los tych pięknych domów. Zamiast drugiego Żoliborza mamy tu kolejny przykład wandalizmu. Czy naprawdę nie można ocalić tego cennego dla historii Grochowa założenia?" - kończy pan Mikołaj.

Tajemniczy remont

Płowce 3 - remont dachuGdy udałem się na miejsce, kilku robotników zajętych było układaniem styropianu na elewacji... Następnego dnia rano prace były wykonywane na dachu. O tym kto jest inwestorem, projektantem oraz - w sumie najważniejsze - czy roboty budowlane posiadają odpowiednie pozwolenia nie sposób się dowiedzieć, gdyż odnalezienie żółtej tablicy budowlanej zakończyłem niepowodzeniem.

Ponieważ w liście naszego czytelnika Urząd Dzielnicy został wywołany do tablicy, również spróbowałem nieco więcej się dowiedzieć o prowadzonych pod adresem Płowce 3 pracach.

"Nie wszystkie prace muszą być zgłaszane do urzędu, nie wszystkie po prostu wymagają naszego pozwolenia. Jednak na wniosek pana Burmistrza Kucharskiego 07.09 br. wysłaliśmy pismo do PINB-u z prośbą o przeprowadzenie tam kontroli, my w swoich aktach nie mamy zgłoszenia remontu tego budynku. Taka prośbę wysłaliśmy też do Stołecznego Konserwatora Zabytków." - tłumaczy Ewelina Lanc, rzecznik Urzędu Dzielnicy Praga Południe.

Prace wymagały zgody Stołecznego Konserwatora Zabytków w formie postanowienia i ten fakt potwierdza Michał Krasucki, zastępca Stołecznego Konserwatora Zabytków.


TJ

Wasze komentarze

64x64

Gość napisał:

Te domy są nie tylko zabytkowe ale i zwyczajnie piękne. W tym stanie ten bliźniak przypomina raczej jedno z dzieł prezentowanych na stronie Polisz Arkitekczer. W wersji sprzed lat na pewno wyglądał pięknie. To naprawdę jedno z nielicznych tego typu założeń w Warszawie! Ile ulic tego miasta może poszczycić się jednolitą zabudową? Poza tym styl dworkowy to nasz styl narodowy. Kto dziś wybuduje podobnej wartości osiedle? Prawobrzeżna Warszawa zazwyczaj uznawana jest za gorszą połowę miasta- te domy to dowód na to, że ta teza jest błędna. Pomijając już wszystko inne to widziały gały co brały. Jak kupujesz ciemne mieszkanko przy autostradzie to nie liczysz na to, że będzie ciche i jasne. Tak samo jest z zabytkami. Skoro decydujesz się mieszkać w zabytkowym domu to akceptujesz to, że nie możesz go sobie od tak zmieniać. Jeśli właścicielowi nie odpowiadają takie reguły to przecież może sprzedać dom i kupić pustą działkę lub kilka mieszkań. Myślę, że na dom z całkiem sporym ogrodem w Warszawie znajdą się chętni.
2015-09-28 08:42
64x64

nowy lokator napisał:

Moi przyszli sąsiedzi, nie denerwujcie się. Pod adresem Płowce 3 to ja już wykupiłem mieszkanie na VII piętrze. Niecierpliwie czekam na koniec opisywanego remontu!
2015-09-22 11:53
64x64

Gość napisał:

Te domy coraz bardziej odbiegają od pierwowzoru . A oczywiście poza pustymi gestami gmina nic nie robi.
2015-09-21 12:59
64x64

M. napisał:

To całe osiedle jest jednym wielkim zabytkiem - remontować budynki oczywiście należy, jednak z poszanowaniem walorów historyczno-kulturowych tych nielicznych obiektów, które nam zostały. Szanujmy swoją przeszłość...
2015-09-21 12:24
64x64

pozdrawiam aspoleczn napisał:

To, ze budynek jest stary, nie oznacza, ze jest zabytkiem, wlasciciel może sobie z nim zrobić, co mu się podoba, a tacy społecznicy chyba nudza się w domu i donoszą, jak ktoś glosno pusci baka w okolicy, bo może zanieczyszczasc powietrze i jest nieekologiczny.
2015-09-20 10:18
64x64

Jan napisał:

Hunowie. Za komuny był dowcip o herbacie Ulung.....
2015-09-19 23:00
64x64

Paweł Piotr napisał:

Jako Prażanin w średnim wieku, czuje się obciążony pewnym narzuconym z zewnątrz kompleksem mieszkańca rzekomo tej "gorszej części" Warszawy. Pogląd ten jakże krzywdząco imputują nam zbyt często nasi współobywatele lewobrzeżnej części miasta, pełnej zabytków świadczących o tożsamości stolicy. Praga była w niełasce u okupantów (rzeź Pragi, zniszczenia czasu wojen napoleońskich), jak i włodarzy PRL. Smutno przyznać, że w tym gronie, jak z artykułu wynika, znajdują się sami prażanie. A boli tym bardziej, że obok innych strat, zniszczenia walorów historycznych i estetycznych resztek zachowanej zabytkowej substancji Pragi, związanej w tym przypadku ze znanymi politykami międzywojnia, fluidami murów, świadków ich pracy i życia, czasem heroicznego i martyrologicznego, zdają się pozostawiać Pradze jakże często niesprawiedliwe skojarzenia - kreowane z zewnątrz - z estetycznym obskurantyzmem i szemranym rodowodem wąskiego przecież marginesu jej mieszkańców. Zatem pokażmy przybyszom i innym zainteresowanym zbyt mało znane, kulturalne oblicze Pragi. W imię patriotyzmu lokalnego chrońmy nasze nieliczne, widoczne jeszcze świadectwa przeszłości, znane oby nie ze zdjęć w opublikowanych pożegnaniach warszawskich za lat kilka. W Niemczech każda samowolka budowlana czy takiż kicz estetyczny wprowadzający dysharmonię w uporządkowanej strukturze zabudowy miast wzbudzają zorganizowany oddolny sprzeciw społeczny mieszkańców. Powielajmy tylko dobre przykłady.
2015-09-19 21:38
64x64

Maciuś napisał:

Jeżeli nie są wpisane do ewidencji to ich szczęście. Może się nie zawalą, bo kogoś będzie stać na bieżącą naprawę i konserwację bez absurdalnych wytycznych konserwatorskich. A co się wam nie podoba w tym remoncie?
2015-09-18 23:39
64x64

JB napisał:

Z dniem 3 stycznia 2013 roku do gminnej ewidencji zabytków na terenie Pragi Północ i Południe zostały włączone: Targowa 40 (oficyna) Układ urbanistyczny Osiedla Posłów i Senatorów PPS Park im. płk. Jana Szypowskiego "Leśnika" Lokomotywownia Warszawa Olszynka Grochowska
2015-09-18 14:17
64x64

Anna K. napisał:

Te domy nie są niestety wpisane do ewidencji zabytków.
2015-09-17 19:55

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia