Biblioteka znika z "Długasa"

11.12.2015
Od dnia 16 grudnia 2015 roku Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży Nr 102 przy ulicy Kijowskiej 11 w związku w przeniesieniem do lokalu przy ulicy Jagiellońskiej 47E będzie zamknięta. Zwroty wypożyczonych zbiorów będą przyjmowane we wszystkich filiach Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Praga Północ.

Punkt biblioteczny przy Kijowskiej 11 zostanie przeniesiony"Długas" jakiego pamiętam

Zbudowany w latach 1969-73, liczący 508 m budynek "Długasa" był symbolem postępu i nowoczesności w budownictwie mieszkaniowym. Wzbudzał zachwyt warszawskich dziennikarzy i architektów oraz klientów zlokalizowanych w nim licznych sklepów i lokali usługowych.

Po 1989 roku nastąpiły zmiany. Cepelia wraz z umieszczonym na dachu neonem kogucika "odeszła" jako pierwsza a biblioteka utraciła wypożyczalnię dla dzieci na rzecz salonu urody. Późniejsza rotacja sprawiła, iż dziś ponad 40-letnią obecnością w "Jamniku" może poszczycić się już chyba tylko Zespół Adwokacki i biblioteka, która niestety, kończy za kilka dni swoją obecność w dawnym lokalu. Dlaczego?

Przeprowadzka na Golędzinów. Dwa powody

"Są dwa powody przeniesienia tej biblioteki - pierwszy - lokal był zalany z góry i wymaga remontu, zniszczeniu uległa część księgozbioru, druga, to bardzo wysoki czynsz (21.95 zł za metr kw. - red.) komercyjny i brak dotychczas reakcji RSM Praga na prośby dyr. Masłowskiej o obniżenie czynszu. Na Golędzinowie mamy nowy lokal należący do zasobów gminy, a koszt wynajmu, to różnica ok. 20 zł za metr kw." - tłumaczy Beata Bielińska-Jacewicz, rzecznik prasowy Urzędu Dzielnicy Praga Północ.

Biblioteka potrzebna

Mieszkańcy osiedla Kijowska, często w podeszłym wieku, bardzo przeżywają fakt zamknięcia biblioteki, jaką znali i lubili od lat. Dla wielu z nich udanie się na Jagiellońską 47E to już duże wyzwanie. Głosy czytelników dotarły również do Urzędu, który cały czas prowadzi rozmowy z RSM Praga w sprawie pozyskania mniejszego lokalu (do 50 m kw.) na punkt biblioteczny pod tym adresem lub w najbliższej okolicy. Jaki będzie ich finał - czas pokaże. Na dziś wciąż aktualny jest termin 16 grudnia 2015 roku...


TJ


Więcej na ten temat


Obiekty


Wasze komentarze

64x64

Katarzyna napisał:

Szanowni Państwo, W środę (jutro) 20.01.2016 odbędzie się posiedzenie Komisji Kultury i Sportu oraz Komisji Infrastruktury gdzie problem przeniesienia biblioteki ma być omawiany. O godz 17.00 w sali na parterze w Urzędzie Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy przy ul. Ks. I. Kłopotowskiego 15. Zapraszam do udziału w spotkaniu - więcej można przeczytać https://www.facebook.com/events/1536793189946923/
2016-01-19 10:54
64x64

Małgosia napisał:

Jak można traktować bibliotekę zna równi z instytucją dochodową? Czy słowo KULTURA dla zarządzających dzielnicą nie ma znaczenia i liczy się tylko kwota za lokal UŻYTKOWY???? Skąd pomysł. że czytelnik w podeszłym wieku będzie szukał na Golędzinowie swojej ulubionej książki? Pod rozwagę odpowiednim władzom cytat ,,Ginęły państwa, społeczeństwa, plemiona i narody, a książka pozostawała" .
2015-12-15 14:21
64x64

Janina napisał:

Drogi Burmistrzu Pragi Północ! Czas najwyższy, aby bibliotekami w naszej dzielnicy zajmowała się osoba przyjazna CZYTELNIKOM! Taka, która by jak matka dbała o swoje dzieci, czyli biblioteki. Zadbałaby o przyjemniejszy wystrój, o duży comiesięczny zakup do każdej biblioteki, która by stale negocjowała czynsze bibliotek (wiadomo, że one nie zarabiają na siebie) i która będzie też dbała o osoby pracujące w bibliotekach. Panie Burmistrzu! Proszę zapytać w dzielnicy Praga Południe o zarobki bibliotekarzy i porównać je z pensjami pracowników bibliotek z Pragi Północ. Wtedy się Pan przekona, że Praga Północ w temacie "biblioteki" jest najgorsza z całej Warszawy. Uważam, że likwidacja biblioteki przy ul. Kijowskiej 11 to SKANDAL i jakieś osobiste potyczki wiadomo kogo.
2015-12-15 08:51
64x64

Kot13 napisał:

Sądząc po komentarzach dyrektorka samowolnie podejmuje decyzje o przeniesieniu biblioteki mając w w głębokim poważaniu czytelników a władze dzielnicy nie robią z tym absolutnie nic, zastanawiam się co tu do cholery można zrobić żeby ktokolwiek z władz dzielnicy zwrócił uwagę na to że jest problem i zainterweniował. To że ludzie potrzebują biblioteki to jedno ale fakt że takie decyzje przechodzą tak łatwo i bez kontroli jest po prostu żenujący. No gratulacje, ach i gdyby ktoś to w ogóle czytał - tak, to jest wyraz NIEZADOWOLENIA.
2015-12-15 02:09
64x64

Lidia napisał:

Po pierwsze - pani Masłowska od kilku lat NIE NEGOCJOWAŁA wysokości czynszu!!! Po drugie - jako stała czytelniczka widziałam to zalanie - uległo zalaniu 120 książek - ale to nie przeszkadza w wypożyczaniu książek. Zaciek po zalaniu nie jest wielki - choć przyznam, że należałoby wyremontować bibliotekę, ale oczywiście pani Masłowska skąpi na remonty. Skąpi na nowe książki w tej wypożyczalni i to od lat. Ta kobieta powinna pójść na emeryturę i nie utrudniać czytelnictwa na Pradze Północ. Uwzięła się z jakichś tam przyczyn na bibliotekę przy Kijowskiej. Czy pomyślała choć przez chwilę o starszych osobach, których na osiedlu Kijowska jest bardzo duża liczba? Czy pomyślała o uczniach dwóch okolicznych podstawówek? Czy wreszcie pomyślała o pracownikach, którzy się zżyli z czytelnikami? Sama nie przyjeżdża i nie odwiedza biblioteki, a rządzi się jakby była nie wiadomo kim. Jako czytelniczka nie zgadzam się na likwidację biblioteki, będę walczyć w jej obronie. A pani Masłowska niech pomyśli o ludziach, a potem dopiero o pieniądzach. Czynsz można było negocjować kilka lat temu, a nie wmawiać redaktorowi, że nie ma odzewu ze strony RSM Praga.
2015-12-14 20:29
64x64

Jagoda napisał:

Podobno mało czytamy, więc zabierzcie nam jeszcze i tę bibliotekę. Fatalna w skutkach decyzja. Czyja ? Z informacji prasowych wynika, że Dyrektora, zatem zmienić zarządzającego na człowieka, który rozumienie pojęcie słowa KULTURA !
2015-12-13 18:15
64x64

czytelniczka napisał:

Jak można zamykać bibliotekę którą odwiedza tak wielu czytelników.Ja wiele lat korzystam z jej zasobów i zawsze kiedy przychodzę oddać czy wypożyczyć książkę widzę jaką cieszy się popularnością.Teraz w dobie audiobooków można się dziwić tej popularności a jednak czytelnia na Kijowskiej potwierdza,że ludzie wolą tradycyjną książkę.Wielu moich znajomych czekając na pociąg trafiło do tego miejsca ...czemu władzom dzielnicy jest to obojętne??? nowa lokalizacja ? proszę bardzo jeśli tam jest potrzebna biblioteka to ją otwórzcie ale nie zabierajcie nam tej placówki można przecież sprawdzić ile osób z niej korzysta . Mam jeszcze nadzieje ze ktos sie tym zainteresuje i władze zmienią zdanie i biblioteka zostanie tam gdzie jest teraz.
2015-12-13 17:42
64x64

Janusz z Pragi napisał:

Jestem czytelnikiem tej biblioteki od wielu lat i nie wyobrażam sobie, żeby jej zabrakło. Wiem, że inni czytelnicy mocno sprzeciwiają się zamknięciu tej biblioteki bo dla szczególnie starszych, których na Pradze nie brakuje będzie to koniec ich kontaktu z książką. Dużo się mówi o wychodzeniu do seniora ale jak widać tylko mówi! Czy władz naszej dzielnicy to nie obchodzi?
2015-12-12 11:56

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia