Kładka na Pragę już pewna

18.03.2016
- Wieloletnie starania praskich społeczników i samorządowców zaowocowały - wczoraj na Sesji Rady Miasta zatwierdzono plan nowych inwestycji. Ratusz zarezerwował 30 mln zł na kładkę pieszo-rowerową na wysokości Okrzei i Karowej w miejscu, gdzie historycznie przebiegała przeprawa przez Wisłę - poinformowała Beata Bielińska-Jacewicz, rzecznik prasowy Urzędu Dzielnicy Praga Północ.

Wizualizacja kładki przez Wisłę, fot. UD
W miejscu dawnej przeprawy

Historyczną pozostałością przeprawy przez Wisłę jest zabytkowy budynek dawnej komory wodnej przy sąsiedniej ulicy ks. I. Kłopotowskiego, projektu architekta Henryka Marconiego, użytkowany obecnie przez Urząd Stanu Cywilnego.

- To bardzo dobra wiadomość dla Pragi - mówi Burmistrz Wojciech Zabłocki, wielki zwolennik kładki - Praga zyska trakt spacerowy od reprezentacyjnego centrum Warszawy aż po Bazylikę przy Kawęczyńskiej.


BBJ/TJ


Więcej na ten temat


Instytucje

Wasze komentarze

64x64

Wojciech Gardoliński napisał:

Druga kładka planowana na wysokości ul. Ratuszowej i Mostowej, która połączy Stare Miasto i ZOO powinna opierać się na SZTUCZNEJ WYSPIE wykonanej w formie stylizowanego Parostatku Wiślanego o dwu lub trzech "pokładach " widokowych. Taka betonowa wyspa byłaby oparta na dwóch lub trzech filarach (słupach) ponad poziomem wody wysokiej, dzięki czemu nie ograniczałaby spływu lodów. Ponieważ miałaby kształt wydłużony nie stanowiłaby również utrudnienia w żegludze. Stanowiłaby doskonały punkt widokowy na Stare Miasto. Zlokalizowane by były na niej całoroczne kawiarenki, bary, może nawet restauracja - wszystko w stylizacji dopełniającej bryłę parostatku. W lato byłaby powiększana o cumowane do niej barki z letnimi kawiarenkami typu "ogródki" oraz przystań dla tramwaju. Kładka dla pieszych wykonana jako wisząca z masztami (pylonami dla cięgien) usytuowanymi na wyspie, nawiązywałaby do masztów czy olinowania statku. Kładka taka nie musi być przy tym prostoliniowa – ładniej by się komponowała kładka mająca w widoku z góry, postać litery S. Zaopatrzenie w media oraz produkty dla gastronomii odbywałoby się po kładce, która musiałaby mieć nośność odpowiednią dla samochodu dostawczego, karetki pogotowia lub Melexa. Myślę, że wyspa taka byłaby dużą atrakcją a dla inwestora generowałaby stałe, całoroczne dochody.
2016-04-01 16:02

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia