20. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
Dodano: 05.05.2016, modyfikacja: 05.05.2016

Postęp w ochronie zdrowia jest najcenniejszym przejawem rozwoju ludzkiej cywilizacji, dlatego 20. Piknik Naukowy pokaże, jak nauka i współczesna technika torują drogę postępowi w medycynie i ochronie zdrowia oraz, odwrotnie, jak walka o życie i zdrowie ludzi stymuluje rozwój pozostałych nauk. A to wszystko zaprezentowane zostanie odwiedzającym PGE Narodowy w przystępnej, lekkiej i nierzadko widowiskowej formie. Oto kilka najciekawszych pokazów 20. Pikniku Naukowego.
Wraz z Fundacją Rozwoju Kardiochirurgii (stanowisko F5) będzie można sterować sztucznym sercem i zobaczyć, jak wygląda trening chirurgów na specjalnym symulatorze.
Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA (D24) otworzy na czas Pikniku „Szpital Pluszowego Misia” – dla najmłodszych to świetna okazja, by nauczyć się opanowania i koncentracji, czyli zrobić pierwszy krok do stania się chirurgiem. Wbrew pozorom nie jest to banalne, bo trzeba zachować sterylność, procedury i spokój tak samo, jak w przypadku prawdziwej operacji.
Stanowisko Koła Naukowego „BeLivers” WUM (F14) przeniesie nas do sali operacyjnej, w której wykonuje się przeszczepy. Zobaczymy jak szykowane są narzędzia, jak wyglądają przygotowania personelu i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę w trakcie transplantacji.
Połączenie między mózgiem a komputerem jest być może przyszłością neurologii. Na stanowisku Konsorcjum im. M. Smoluchowskiego (E1) będzie można wypróbować interfejs łączący mózg ze sztucznymi kończynami i częściami robotów. To nie siła woli i telepatia poruszy ramieniem robota, to siła nauki.
Wraz z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (A54) zobaczymy, jak wyglądają badania nad żywnością bioaktywną. Będziemy mogli posmakować produktów, które mają nie tylko sycić, ale również leczyć. Spróbujemy ciastek, pomagających cukrzykom i kisielu, stworzonego dla osób z nadwagą.
Z kolei na stoisku Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN (A66) sprawdzimy, w jaki sposób rzeczywistość wirtualna może przyspieszać powrót do zdrowia i sprawności ruchowej. A to wszystko przy pomocy systemu komputerowego, który śledzi dokładnie ruchy pacjentów, dzięki czemu ćwiczenia rehabilitacyjne mogą być wykonywane staranniej.
Maj to dobry moment, by pomyśleć o wakacjach. Wyjazd na wieś lub za granicę często wiąże się z kontaktem z różnymi mikroorganizmami. Warto więc dowiedzieć się, co czyha na nas w parku lub w tropikach. Na stanowisku Katedry i Zakładu Biologii i Parazytologii Ogólnej WUM (F7) będzie można poznać różne rodzaje pasożytów ludzi i zwierząt.
Natomiast na stanowisku Wydziału Fizyki UW (E16) własnoręcznie wytworzymy smog fotochemiczny. Choć spowodujemy katastrofę zaledwie w skali małego pojemnika, będzie to dobra okazja, by prześledzić mechanizmy tego zjawiska. Zobaczymy też, co w smogu mogą wykryć lasery.
AŁ/IP
|
|
Najczęściej czytane
Najnowsze informacje
wstecz
Wasze komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii