Toggle navigation
Start
Info
Ciekawe miejsca
Informacje
Imprezy dla dzieci
Mieszkania
Komunikacja
Absurdy
Raport
Wycieczki po Pradze 2024
Sztuki teatralne
Wydarzenia
Wystawy
Archiwum
Praga
Dawna Praga
Detal
Handel
Fabryki Pragi
Historia Pragi
Kościoły Pragi
Kapliczki Pragi
Książki o Pradze
Ludzie Pragi
Miejsca
Nasza Praga
Parki na Pradze
Praskie pomniki
Sztuka
Ulice
Zabytki Pragi
Zagadki
Firmy
Instytucje
Bezpieczeństwo
Kultura
Organizacje
Służba zdrowia
Oświata
Urzędy
Wiara
Ogłoszenia
Kupię
Oddam
Sprzedam
Praca
Zamienię
Dodaj ogłoszenia
Galeria
Bliżej natury
Ciekawe miejsca
Inwestycje
Osiedla i ulice
Praskie spacery
Praskie zabytki
Wydarzenia na Pradze
Reklama
Kontakt
Strona główna
Info
Informacje
Park-Opera Wojtka Blecharza w Parku Skaryszewskim
14.07.2016
Projekt plenerowy - "PARK-OPERA" Wojtka Blecharza w Parku Skaryszewskim. Premiera już w najbliższą sobotę, 16 lipca, a kolejny pokaz - 17 lipca.
„PARK-OPERA” chociaż nie jest wystawiana w teatrze operowym, zawiera wszystkie elementy typowe dla swojego gatunku: śpiewaczkę, chór, balet, orkiestrę, scenografię, arię, recytatyw, lornetkę do podglądania, żywe zwierzęta na scenie, a nawet koncert fortepianowy. „PARK-OPERA” skomponowana jest na brzmienie i przestrzeń części Parku Skaryszewskiego, znajdującej się w pobliżu Teatru Powszechnego.
Opera od zarania dziejów była formą eksperymentalną, łączącą w sobie rożne gatunki i dziedziny sztuki. Słowo opera w języku włoskim oznacza „pracę". „PARK-OPERA” to praca nad dźwiękiem, praca o dźwięku i poprzez dźwięk, opera o słuchaniu, wsłuchiwaniu się w środowisko, muzykę parku i miasta. Librettem opery staje się Park Skaryszewski i jego naturalne brzmienie.
Każde przedstawienie potrwa około 1,5 h. Widzowie będą mogli poruszać się po przestrzeni „PARK-OPERY” swobodnie, podążając za wskazówkami umieszczonymi na mapie, którą można będzie otrzymać w 3 różnych punktach Parku Skaryszewskiego.
koncepcja, reżyseria i muzyka: Wojtek Blecharz
scenografia: Nawer
lektor: Krystyna Czubówna (Czytała Krystyna Czubówna)
kostiumy: Konrad Parol
wideo: Michał Januszaniec
obsada:
Barbara Kinga Majewska – głos
Bartek Wąsik – toy piano
muzycy Sinfonia Varsovia: Paweł Szczepański – waltornia, Magdalena Wąs - waltornia, Jakub Waszczeniuk – trąbka, Mariusz Opaliński – puzon, Andrzej Tomczok – trąbka, Marek Żwirdowski – puzon oraz Dorota Kozińska, Monika Pasiecznik, Anna Radziejewska
aktorzy: Paulina Holtz i Grzegorz Falkowski oraz wolontariusze, publiczność, biegacze i miłośnicy Parku Skaryszewskiego
AKT I: Foyer
W OGRÓD Powszechny, tuż przy budynku Teatru, widzowie dowiedzą się o operach, których akcja odbywa się na łonie przyrody: o zwierzętach, które są jej głównymi bohaterami, o tym jak brzmią drzewa, a także o samym początku gatunku opery, której pierwsza historia zaczyna się w ogrodzie, gdzie czai się podstępny wąż – czyhający na życie głównej bohaterki.
Występują: Dorota Kozińska, Monika Pasiecznik oraz Anna Radziejewska.
AKT II: Lornetki do podglądania dźwięku
W Parku Skaryszewskim nie ma sceny, ani loży, z której możemy podglądać śpiewaków, ale tuż obok jest ulica, w oddali słychać przejeżdżające pociągi, w parku śpiewają ptaki, a za płotem „mruczy” transformator prądu. „Lornetki” pozwolą nam tę miejską polifonię przefiltrować i przypomnieć, że hałas-szum-noise potrafią być bardzo „muzyczne”, wystarczy się odpowiednio w nie wsłuchać, zamienić się w słuch…
AKT III: Uwertura
Muzycy Sinfonia Varsovia umiejscowieni dookoła Jeziora Kamionkowskiego wykonują muzykę, która została specjalnie skomponowana na tę przestrzeń. Widzowie i słuchacze chodząc dookoła jeziorka, zmieniają swoje „pole słyszenia”, komponując za każdym razem nową wersję utworu, w zależności od tego, gdzie się znajdują i jak się przemieszczają.
AKT IV: Balet
Projekt społeczny przeznaczony dla biegaczy, miłośników opery i osób uprawiających sport w Parku Skaryszewskim. Każdy uczestnik baletowego aktu „PARK-OPERY” otrzyma kostium oraz bezprzewodowy głośnik, z którego dobiegać będzie muzyka. Biegacze prowadzeni przez Paulinę Holtz oraz Grzegorza Falkowskigo stworzą żywą instalację dźwiękową, biegającą „chmurę” dźwięku, która porusza się po parku i wchodzi w interakcje z innymi widzami.
Do biegającego baletu zapraszamy wszystkich zainteresowanych, zgłoszenia można wysyłać na adres: promocja@powszechny.com. Liczba miejsc ograniczona.
https://www.facebook.com/events/294382584284548/
AKT V: Żywe zwierzęta
Każda poważna operowa produkcja z prawdziwego zdarzenia nie może się obejść bez udziału żywych zwierząt na scenie… W Parku Skaryszewskim mieszka ich całkiem dużo, ale Krystyna Czubówna zdradzi państwu pewien sekret, jak zobaczyć, a właściwie usłyszeć „całym swoim ciałem” obecność mitycznych jednorożców, które zamieszkują jedną z parkowych polan…
AKT VI: Aria-Syrenka
Latem Wisła wysycha i staje się zbyt płytka, dlatego warszawska syrenka musi skryć się w jednym z jeziorek Parku Skaryszewskiego… Właśnie tam widzowie „PARK-OPERY” będą mogli wysłuchać jej niesamowitego śpiewu. W rolę syrenki wcieli się znakomita śpiewaczka młodego pokolenia - Barbara Kinga Majewska
AKT VlI: Chór Niebieskich Ptaków
Projekt społeczny przeznaczony dla dzieci, składający się ze spaceru po Parku Skaryszewskim wraz z ornitologiem, warsztatów plastycznych oraz muzycznych. Dzieci nie tylko dowiedzą się o życiu ptasich mieszkańców parku, ale przygotują atlas ptaków oraz nagrają dźwięki jakie one wydają, które następnie będą wykorzystane w „PARK-OPERZE”.
Warsztaty odbędą się 10 lipca o godz. 12:00 w Teatrze Powszechnym. Udział w warsztatach jest bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc. Szczegóły w wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/1822436084651533/
AKT VIII: Recytatyw
Lewobrzeżna strona Warszawy ma swoją tradycję niedzielnych koncertów Chopinowskich w Parku Łazienkowskim. „PARK-OPERA” proponuje alternatywę – minikoncert na miniinstrumencie, wykonany przez „maxipianistę” Bartka Wąsika, który na jednej z otwartych polan Skaryszaka, pod wierzbą płaczącą, wykona specjalnie skomponowany utwór na toy piano.
AKT IX: Gong
W teatrze operowym dźwięk gongu zazwyczaj obwieszcza koniec przerwy, zaprasza do słuchania i oglądania kolejnego aktu przedstawienia. W „PARK-OPERZE” widzowie sami mogą zagrać na gongach i specjalnie dla nich zbudowanych instrumentach. Mamy nadzieję, że ten dźwięk zaprosi ich do dalszego aktywnego słuchania miasta, parku i samych siebie.
Wojciech Blecharz
- urodzony w Gdyni w 1981, w 2005 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w 2015 roku otrzymał doktorat z dziedziny kompozycji na wydziale muzycznym Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, specjalizującym się w tworzeniu i wykonawstwie muzyki Współczesnej. Współorganizuje wraz z Pawłem Mykietynem festiwal muzyczny Instalakcje przy Nowym Teatrze w Warszawie. W 2012 otrzymał nagrodę-stypendium za „doskonałość w kompozycji" podczas 46 Letnich Kursów Muzyki Nowej w Darmstadt, w 2013 został laureatem konkursu kompozytorskiego IMPULS w Austrii. W 2012 nominowany do Paszportów Polityki w kategorii muzyka poważna, w 2013 do nagrody Orlenu „Polacy z Werwą" w kategorii Kultura i Sztuka oraz do nagrody Trzeciego Programu Polskiego Radia „Kulturysta Roku". W dorobku kompozytorskim posiada utwory m. in. orkiestrowe, kameralne, solowe, chóralne, a także muzykę do sztuk teatralnych oraz teatru tańca. W zakresie ostatniego z wymienionych gatunków współpracuje z Jackiem Łumińskim i Śląskim Teatrem Tańca w Bytomiu, komponował także muzykę do spektakli: Kokoro Dance-Vancouver, City Dance Ensemble-Washington, Corning BackToThe Roots-Philadelphia, BalletMet-Columbus-Ohio, Theatre of Witness-Philadelphiajeatru Powszechnego w Warszawie i Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Blecharz jest laureatem głównej nagrody w Konkursie Kompozytorskim dla Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda (2007). jest również stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Academie Musicale de Villecroze, Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, Centrum Kultury w Gdyni, wziął udział w Kursach Stockhausena w Kurten oraz Kursach Nowej Muzyki w Darmstadt.
W 2013 Blecharz skomponował i wyreżyserował swoją pierwszą operę-instalację „Transcryptum", zamówioną przez Teatr Wielki - Operę Narodową w Warszawie. „Transcryptum" jako cześć „Projektu P", zostało nominowane do Nagrody Gazety Wyborczej WDECHY, w kategorii „Wydarzenie Roku" i „Miejsce Roku". Ostatnio komponował utwory dla Orkiestry z Zakazanego Miasta w Pekinie; dla Zespołu Kwadrofonik, Klangforum Wien, Royal String Ouartet, Flute 0'Clock, LutosAir Ouintet, nad zamówienie Letnich Kursów Nowej Muzyki w Darmstadt, Bendigo Festival of Exploratory Musie (Australia), oraz muzykę do sztuk teatralnych dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Tel Avivie, Staatstheater Braunschweig, Narodowego Teatru Starego w Krakowie. W ostatnich miesiącach muzyka Blecharza była grana między innymi na festiwalach MATA (Nowy Jork), Salzburg Biennale czy Klangwerk Stadt w Berlinie.
TP
Więcej na ten temat
Park Skaryszewski
Dodaj komentarz
dowolny wyraz 6 literowy:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii
Najnowsze informacje
Zgasł neon "Kocham Pragę". Czy awaria zostanie usunięta?
W al. Waszyngtona przed niebezpiecznym przejściem zostały zamontowane progi...
Przebita opona - co robić w takiej sytuacji?
Budowa Obwodnicy Śródmiejskiej obiecywana już wiele razy
"Synergia" na Markowskiej już działa. Ma służyć wzmacnianiu więzi...
Frezowanie ulicy Holenderskiej i fragmentu Niekłańskiej
Najczęściej czytane
Spacer: GRO spacer architektoniczny
Dawne nazwy ulic na Grochowie
Świąteczny nastrój wraca do Konesera. Klimatyczne lampiony, lodowisko i...
Dyskusja wokół Jeziorka Gocławskiego
Grochowska piekarnia do wyburzenia?
Na Nowej Pradze jezdnia zapadła się pod autem
Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco
Baza firm (3316)
Czas wolny
(115)
Dom i ogród
(131)
Dziecko
(130)
Edukacja
(71)
Finanse
(71)
Gastronomia
(473)
Motoryzacja
(330)
Noclegi
(26)
Sport
(66)
Ślub
(39)
Uroda
(177)
Usługi
(239)
Zakupy
(873)
Zdrowie
(462)
Zwierzaki
(21)
Dodaj firmę od 49zł
Baza instytucji
Bezpieczeństwo
Kultura
Organizacje
Służba zdrowia
Oświata
Urzędy
Wiara
Polecamy
Zagadki
Bezpłatne ogłoszenia
Kupię
Oddam
Sprzedam
Praca
Zamienię
Dodaj ogłoszenia
Polityka prywatności
Regulamin
Mapa strony
Patronaty
Start
Info
Praga
Firmy
Instytucje
Ogłoszenia
Galeria
Reklama
Kontakt
x
Info
Ciekawe miejsca
Informacje
Imprezy dla dzieci
Mieszkania
Komunikacja
Absurdy
Raport
Wycieczki po Pradze 2024
Sztuki teatralne
Wydarzenia
Wystawy
Archiwum
Praga
Dawna Praga
Detal
Handel
Fabryki Pragi
Historia Pragi
Kościoły Pragi
Kapliczki Pragi
Książki o Pradze
Ludzie Pragi
Miejsca
Nasza Praga
Parki na Pradze
Praskie pomniki
Sztuka
Ulice
Zabytki Pragi
Zagadki
Firmy
Instytucje
Bezpieczeństwo
Kultura
Organizacje
Służba zdrowia
Oświata
Urzędy
Wiara
Ogłoszenia
Kupię
Oddam
Sprzedam
Praca
Zamienię
Dodaj ogłoszenia
Galeria
Bliżej natury
Ciekawe miejsca
Inwestycje
Osiedla i ulice
Praskie spacery
Praskie zabytki
Wydarzenia na Pradze
Reklama
Kontakt