Polscy lotnicy upamiętnieni muralem na Gocławiu

26.07.2016
Mieszkańcy Gocławia oddają cześć i honor bohaterom II Wojny Światowej. Ścianę sali gimnastycznej Gimnazjum nr 28 przy ulicy Umińskiego 11 ozdobił wielki mural z asami polskiego lotnictwa: S. Skalskim i E. Horbaczewskim.

Mural z asami lotnictwa na Gocławiu
Wybrany głosami mieszkańców

Mural z asami polskiego lotnictwa to projekt zgłoszony w 2015 roku przez panią Iwonę Szatkowską do budżetu partycypacyjnego na rok 2016 roku. Uzyskując 635 głosów mieszkańców został przeznaczony do realizacji.

Lotniczy Gocław

Projekt zakładał stworzenie muralu z postaciami polskich lotników na ścianie szczytowej sali gimnastycznej Gimnazjum Nr 28 przy ul. Umińskiego 11 na Gocławiu jako swego rodzaju hołdu dla naszych bohaterskich lotników biorących udział w Bitwie o Anglię, będących jednocześnie patronami ulic na Osiedlu Gocław.

Wybór wykonawcy

Postępowanie na wybór wykonawcy murala zostało przeprowadzone na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych. Zaproszenie do złożenia ofert wysłano do ośmiu krajowych wykonawców murali, z czego tylko czterech z nich nadesłało oferty. Po zapoznaniu się z nadesłanymi ofertami przez projektodawczynię murala oraz Zarząd Dzielnicy Praga-Południe, wybrana została do realizacji propozycja zgłoszona przez firmę WAKEUPTIME Mateusz Hanus z Gdańska, która zarówno formą, jak i treścią artystyczną była najbardziej zbliżona do tematyki murala. Prace wykonali Wojciech Woźniak i Marcin Budziński. Koszt brutto realizacji muralu wyniósł 30 750 zł.

Mural  Horbaczewski i Skalski


TJ/JG


Więcej na ten temat

Wasze komentarze

64x64

Rafał Wodzicki napisał:

Jestem pod wrażeniem, jako wychowany na książkach lotniczych o tych czasach autorstwa Meissnera i Skalskiego. Dlatego wiem co znaczą te przekreślone nazwy samolotów czy znak kościuszkowski wywodzący się z walk o Lwów i używany przez Dywizjon 303.... Mam nadzieję, że będzie to dostatecznie trwałe i obsługiwane w czasie... Żeby zawsze było w dobrym stanie. Przy okazji warto wspomnieć, że planowana jest ulica imienia płk. pilota Tadeusza Henryka Rolskiego (akurat mija 110 lat urodzin) - druga po rodzinnym Przeworsku. Był on twórcą lotnictwa polskiego w Polsce, Francji i Wlk. Brytanii - przełożonym Stanisława Skalskiego. Mieszkał na sąsiednim Grochowie.
2016-07-27 09:26

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia