Targ śniadaniowy czy giełda samochodowa? Ponad 200 samochodów w Parku Skaryszewskim

06.05.2017
Zniecierpliwieni mieszkańcy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Uważają, że Straż Miejska i Władze Dzielnicy nie widzą problemu nielegalnego wjazdu samochodów do Parku Skaryszewskiego, postanowili więc je policzyć. Okazało się, że tylko w sobotę między 10.00 a 14.00 (w czasie, gdy trwał „Targ Śniadaniowy”) było ich 209!Nie pierwszy raz

Mimo licznych apeli i obfitej korespondencji z urzędami w Parku Skaryszewskim im. Ignacego Jana Paderewskiego nadal dzieje się źle – wciąż wydawane są zgody na duże imprezy, cały czas do Parku wjeżdżają samochody. Sobotnia akcja mieszkańców to także odpowiedź na zaproszenie organizatorów „Targu Śniadaniowego”, który dziś odbywał się w Parku. Jak informował profil „Targ Śniadaniowy” na swoim Facebooku: „Nie ma u nas decybeli ani rozjeżdżania terenu. […] Zapraszamy do sprawdzenia i osobistej kontroli naszego projektu”. Organizator odmówił jednak zamieszczenia w Internecie listy warunków wydanych przez Stołecznego Konserwatora Zabytków.


Mieszkańcy zorganizowali się i przez 4 godziny dyżurowali przy dwóch wejściach do Parku – od strony alei Zielenieckiej i od strony ulicy Międzynarodowej. Policzyli dokładnie wszystkie wjeżdżające do Parku auta. Dodatkowo spacerowali po Parku zostawiając za wycieraczkami „mandaty” będące zaproszeniem dla kierowców, by zgłosili się do Straży Miejskiej w związku ze złamaniem przepisów. Bez trudu znaleźli kilkadziesiąt przypadków, którymi powinny zająć się stosowne służby. Straż Miejska jednak nie chce tego robić – przez cały 2016 i początek 2017 roku wręczyła w Parku zaledwie… 58 mandatów.Problemy zgłaszane przez mieszkańców są po prostu ignorowane – mówi Tadeusz Rudzki ze Stowarzyszenia „Wiatrak”, członek Samorządu Mieszkańców Saskiej Kępy. – Kwestia nielegalnego wjazdu do Parku nagłaśniania jest już prawie pół roku i nadal nie ma konkretnych działań. Dlatego zbudowaliśmy porozumienie lokalnych organizacji i działamy wspólnie, bo pojedyncze zgłoszenia mieszkańców nie są traktowane poważnie.

Choć ponadstuletni Park jest wpisany do rejestru zabytków i stwierdzono występowanie w nim wielu gatunków zwierząt, to nie może doczekać się opieki. Zarówno administrujący Parkiem Zarząd Oczyszczania Miasta, jak i Urząd Dzielnicy Praga Południe nie są w stanie spełnić postulatów mieszkańców, którzy domagają się zaprzestania organizowania w nim uciążliwych imprez oraz egzekwowania obowiązującego (przynajmniej teoretycznie) zakazu ruchu pojazdów mechanicznych. Mieszkańców dodatkowo bulwersuje fakt, że często do organizacji imprez dokładane są środku z budżetu dzielnicy lub miasta, niejednokrotnie trzeba też dokonywać napraw zniszczeń, które powstały w trakcie imprezy. Wszyscy podkreślają też, że blisko parku przebiegają linie tramwajowe, a w zasięgu krótkiego spaceru znajduje się stacja metra i przystanek kolejowy - dziwi zatem fakt, że tak wiele osób decyduje się na przyjazd do Parku własnym samochodem.

Przypomnijmy, że akcja „Cicho jest w Parku Skaryszewskim” trwa już pół roku. Poparły ją następujące organizacje pozarządowe: Miłośnicy Krajobrazu - Stowarzyszenie Właścicieli Lokali, Ogród Warszawa. Stowarzyszenie na rzecz Krajobrazu Kulturowego, Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków, Stowarzyszenie ŁADna Kępa, Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, Stowarzyszenie Obywatelskie Saska Kępa, Stowarzyszenie „Wiatrak” oraz Towarzystwo Przyjaciół Saskiej Kępy (Oddział TPW). Inicjatywę wsparły też dwa Samorządy Mieszkańców – Kamionka i Saskiej Kępy, a także Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, warszawska Akademia Sztuk Pięknych i Portal Warszawski.

IP


Więcej na ten temat


Wasze komentarze

64x64

gość napisał:

proponuje zabudować ten park blokami bo jak niema gdzie zaparkowac to mi on nie jest do niczego potrzebny
2017-05-20 19:44
64x64

Es napisał:

@Gość sobotniego targ: A, rozumiem: czyli zieleń można niszczyć bezkarnie przed godziną dziesiątą! Potem już nie, bo jest słońce. A jeśli i po dziesiątej słońca nie ma, bo akurat niebo pochmurne, to znaczy, że przez resztę doby wolno zmieniać trawniki w bagna lub klepiska, tak?
2017-05-09 02:13
64x64

Marcin napisał:

Jeśli chodzi o samochody odwiedzających, to zgadza się, nie powinny tam wjechać, ale organizatorzy muszą wjechać, a po rozładunku nie mają gdzie stanąć, Na Waszyngtona tory, na Zielenieckiej nie ma już miejsc parkingowych, Na Berezyńskiej kilka zawsze zajętych, błonia Stadionu daleko, nawet ta zatoczka przy parku ma teraz zakaz. Oburzać się łatwo, ale jest to źle zorganizowanie.
2017-05-07 14:23
64x64

Gość sobotniego targ napisał:

Gdyby Mieszkańcy byli bardziej dociekliwi to widzieliby że samochody ów 209 to samochody które parkowaly w innym miejscu i w zdecydowanej większości byli gośćmi trwającego meczu na Drukarzu. Przy targu nie było żadnego samochodu poza dwoma technicznymi. Zdjęcia z artykułu były robione podczas przygotowań i dostaw czyli przed 10.00 kiedy jeszcze nie było słońca. Proszę sprawdzać wcześniej treść zanim opublokujecie następny artykul.
2017-05-07 14:17
64x64

Rafał Wodzicki napisał:

Nieustająco walczymy o przywrócenie nazwy Park Paderewskiego. Obecna forma praktycznie ignoruje bohatera odzyskania niepodległości. Używa się nazwy Park Sakryszewski , albo Skaryszak - odziedziczonej po pastwisku miejskim. Dla niektóry to dowód, że to Skaryszew, choć to Saska Kępa...
2017-05-07 05:53

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia