Aktywne przejście chroni pieszych na Grochowskiej

Dodano: 08.08.2017, modyfikacja: 08.08.2017
Od kilku dni piesi mogą korzystać z aktywnego przejścia wykonanego na ulicy Grochowskiej u zbiegu z ulicą Mińską. Nowa zebra ostrzega kierowców o zbliżaniu się pieszego do pasów, dzięki czemu - jak wykazały badania zlecone przez ZDM - skutecznie poprawia bezpieczeństwo.

Aktywne przejście na Grochowskiej przy Mińskiej
Kilka etapów budowy

Na budowę aktywnego przejścia składa się kilka etapów. Na początku montowana jest specjalna antypoślizgowa nawierzchnia ułatwiająca hamowanie oraz dodatkowe oznakowanie. Na przejściu pojawiają się także czujniki wykrywające pieszych i sygnalizacja ostrzegawcza.

Jak to działa?

Aktywne przejścia ostrzegają kierowców o zbliżaniu się pieszego do pasów. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego systemu wykrywania złożonego z kilku, zsynchronizowanych ze sobą elementów - czujników ruchu, punktowych elementów odblaskowych, biało-czerwonych pasów, znaków drogowych D-6 z lampami LED i nawierzchni antypoślizgowej.

System ten sprawia, że elementy bezpiecznego przejścia (aktywne punktowe elementy odblaskowe i lampy ostrzegawcze LED) aktywują się tylko w momencie, gdy na przejściu "coś się dzieje", a więc gdy zbliża się do niego pieszy. To czytelny znak dla kierowcy, który w tym momencie powinien zdjąć nogę z gazu.

Będą kolejne

Do końca września takie przejścia powstaną jeszcze w trzech lokalizacjach na terenie warszawskiej Pragi. Będą to: Jagiellońska - Brechta, J. Waszyngtona - Niekłańska, J. Waszyngtona – Modrzewiowa.


TJWięcej na ten temat

Wasze komentarze

64x64

Iza napisał:

Bardzo dobry pomysł, wreszcie trochę bezpieczniej, prosimy o więcej takich przejść na Pradze.
2017-08-18 10:41
64x64

Aga napisał:

Gratuluję pomysłu mieszkam przy modrzewiowej i cieszę się że będzie bezpieczniej to przejście to koszmar, wchodzisz na jezdnię i czekasz czy auta zwalniają i się zatrzymują czy nie .Ruletka
2017-08-09 09:28

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia