Premiera trailera filmu o dzikiej reprywatyzacji
Dodano: 01.03.2018, modyfikacja: 01.03.2018

Rusza zbiórka crowdfundingowa
Film dokumentuje zjawisko pieszczotliwie zwane dziką reprywatyzacją, a będące jednym z największych i najbrutalniejszych rozbojów na mieniu publicznym i upamiętnia los Joli Brzeskiej, ikony współczesnego ruchu oporu.
Afera reprywatyzacyjna grzeje media i opinię publiczną od dwóch lat, jednak dla najbardziej poszkodowanych, czyli lokatorów komunalnych kamienic, ten dramat trwa już trzecią dekadę. Reprywatyzacja to również krwawe i bestialskie morderstwa, czego symbolem jest spalenie żywcem Joli Brzeskiej, działaczki lokatorskiej i ofiary reprywatyzacji.
Fikcyjni kuratorzy, spadkobiercy “słupy”, kupowanie roszczeń czy reaktywacja przedwojennych spółek, to najpopularniejsze metody osób zaangażowanych w ten dziki proceder. Wystarczy przejąć objętą roszczeniami kamienicę, a następnie sprzedać ją na wolnym rynku. Proces związany z reprywatyzacją urodził cały katalog swoistych patologii. Pierwsza - decyzje wydawane są bez oglądania się na hipoteki, co oznacza, że bez żadnego powodu księga hipoteczna zostaje pozbawiona zapisów obciążeniowych. Hipoteki "wyczyszczone", długi i kredyty anulowane, a działki kupione za gotówkę, podobnie jak postawione na nich budynki. Druga - oddawane są ludziom niezwiązanym w żaden sposób ze spadkobiercami. Wystarczy wejść w posiadanie roszczeń, choćby do kilku procent nieruchomości, aby ubiegać się o zwrot. Trzecia - zwracane są działki z budynkami postawionymi po wojnie. A to jeszcze nie wszystko.
Patologia, z jaką mamy do czynienia w aferze reprywatyzacyjnej pokazuje, że zaangażowane są w nią nie tylko powiązane ze sobą gangi, ale także bezwzględna zorganizowana przestępczość, czego brutalnym dowodem jest morderstwo Joli Brzeskiej - mówi reżyser Piotr Gozdowski.
Komisja weryfikacyjna już blisko rok zajmuje się badaniem poprawności decyzji reprywatyzacyjnych w Warszawie, wydawanych przez prezydent miasta i inne organa. Sprawdzana była nieruchomość przy ul. Nabielaka 9, gdzie mieszkała do śmierci założycielka Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, Jolanta Brzeska. Jej zwęglone zwłoki znaleziono w 2011 r. w Powsinie, a wszystkie dowody wskazują na zabójstwo. 1 marca minie kolejna rocznica jej śmierci.
Temat reprywatyzacji jest mi bliski od ponad 10 lat. Kiedy PO zaczęła przejmować władzę, najpierw w Warszawie, rok później w Polsce, zaczęły krążyć historie o tym, że najokazalsze kamienice w Śródmieściu znikają, trafiając jakimiś cudownymi metodami i krętymi drogami do prywatnych, nieuprawnionych do tego osób. Bardzo dużo dla ujawnienia tematu bandyckiego skoku na reprywatyzację w Warszawie zrobiła prezydent Waltz z rodziną, przez osobiste zaangażowanie w przejęcie domu przy Noakowskiego 16. Ale kamieniem milowym było morderstwo Joli Brzeskiej - dodaje reżyser.
Dzisiaj zobaczycie zapowiedź filmu, poznacie jego twórców, możecie porozmawiać z osobami zaangażowanymi w odkrywanie afery: dr Tomaszem Luterkiem, Ewą Andruszkiewicz, Jakubem Żaczkiem i Pawłem Lisieckim.
Zapraszamy!
OFFSIDE
1 marca, godz. 19.00
OFFSIDE
ul. Brzeska 16
Warszawa
facebook.com/events/291654574694642/
zrzutka.pl/f9a25f
IP
Więcej na ten temat
Obiekty
|
|
Najczęściej czytane
Najnowsze informacje
wstecz
Wasze komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii