Toggle navigation
Start
Info
Ciekawe miejsca
Informacje
Imprezy dla dzieci
Mieszkania
Komunikacja
Absurdy
Raport
Wycieczki po Pradze 2023
Sztuki teatralne
Wydarzenia
Wystawy
Archiwum
Praga
Dawna Praga
Detal
Handel
Fabryki Pragi
Historia Pragi
Kościoły Pragi
Kapliczki Pragi
Książki o Pradze
Ludzie Pragi
Miejsca
Nasza Praga
Parki na Pradze
Praskie pomniki
Sztuka
Ulice
Zabytki Pragi
Zagadki
Firmy
Instytucje
Bezpieczeństwo
Kultura
Organizacje
Służba zdrowia
Oświata
Urzędy
Wiara
Ogłoszenia
Kupię
Oddam
Sprzedam
Praca
Zamienię
Dodaj ogłoszenia
Galeria
Bliżej natury
Ciekawe miejsca
Inwestycje
Osiedla i ulice
Praskie spacery
Praskie zabytki
Wydarzenia na Pradze
Reklama
Kontakt
Strona główna
Info
Informacje
Otwarcie Muzeum Polskiej Wódki już 12 czerwca
Dodano: 05.06.2018, modyfikacja: 05.06.2018
Już w najbliższy wtorek - 12 czerwca 2018 roku Muzeum Polskiej Wódki otworzy swoje podwoje dla pierwszych gości. Zwiedzający zapoznają się z bogatą, wielowiekową historią oraz tradycją wytwarzania Polskiej Wódki. Jedyne w Polsce i na świecie Muzeum poświęcone w całości naszemu narodowemu trunkowi znajduje się na terenie rewitalizowanego Centrum Praskiego Koneser na Pradze Północ w Warszawie.
Pierwsze na świecie
Muzeum będzie otwarte 7 dni w tygodniu. Sprzedaż internetowa biletów ruszy 7 czerwca w południe, a od 12 czerwca bilety będzie można kupić w kasie Muzeum.
Muzeum Polskiej Wódki mieści się przy Placu Konesera 1, w XIX-wiecznym budynku Rektyfikacji,
na terenie dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”. Trudno o lepszą lokalizację. To właśnie
w tym miejscu pod koniec XIX w. powstała jedna z najbardziej znanych fabryk wódek na ziemiach polskich, w której zostały opracowane receptury i rozpoczęła się produkcja znanych do dziś Polskich Wódek. W Muzeum znajduje się pięć galerii tematycznych oraz sala kinowa. Trwającą około godziny wycieczkę przez kilka wieków historii polskiego trunku rozpoczyna pokaz filmowy, a nowoczesne instalacje multimedialne doskonale komponują się z historycznymi wnętrzami.
Andrzej Szumowski, Prezes Zarządu Fundacji Polska Wódka, podkreśla, że każdy Polak powinien znać historię narodowego trunku i być z niego dumnym - Polska Wódka jest nieodłącznie związana z naszą kulturą i obyczajami. Podobnie jak francuski Cognac czy Scotch Whisky została wpisana na listę Chronionych Oznaczeń Geograficznych i od wielu lat jest jednym z naszych ważniejszych produktów eksportowych cenionym za swój smak i jakość na całym świecie. Chcemy, aby Muzeum Polskiej Wódki przekazywało wiedzę na temat jej wielowiekowej historii, tradycji i sposobu wytwarzania. Natomiast podczas warsztatów edukacyjnych pokażemy m.in. jakie mogą istnieć różnice w smakach i aromatach Polskich Wódek produkowanych z kilku tradycyjnych rodzajów zbóż i ziemniaków.
W zabytkowym budynku znajduje się również Bar Akademii Wódki, miejsce degustacji oraz warsztatów edukacyjnych poświęconych zasadom serwowania Polskiej Wódki i łączenia jej z potrawami. Natomiast na trzecim i czwartym piętrze warto zajrzeć do eleganckiego baru „¾”, w którym będzie można skosztować wyjątkowych koktajli m.in. właśnie na bazie Polskiej Wódki. Ponadto w budynku Muzeum znajduje się czynne 24h na dobę Bistro WuWu oraz restauracja ZONI, której goście zasiądą przy stolikach ulokowanych nad ogromnymi zabytkowymi piecami dawnej fabryki wódek. Na deser będzie można wybrać się do Pijalni Czekolady E. Wedel zlokalizowanej tuż obok lobby Muzeum.ÂÂ
Prace nad Muzeum Polskiej Wódki rozpoczęły się cztery lata temu. Pod koniec 2014 r. został przedstawiony projekt aranżacji wnętrz autorstwa renomowanej pracowni Nizio Design International, który został wybrany do realizacji. Zaprezentowano także logo Muzeum stworzone przez cenionego artystę, grafika - Andrzeja Pągowskiego. Następnie przystąpiono do całkowitej rewitalizacji zabytkowego budynku, zaś wiosną 2017 r. rozpoczęła się aranżacja wnętrz i montaż ekspozycji. Projekt otrzymał 2,5 mln złotych dofinansowania ze środków Unii Europejskiej.
- Muzeum Polskiej Wódki to projekt unikalny i ciekawe dla architekta wyzwanie, którego celem jest tchnięcie nowego życia w poindustrialne mury dawnej fabryki wódek. Przekraczając progi przestrzeni ekspozycyjnej, zwiedzający zanurzą się w świat historii, smaków, barw i tekstur nierozerwalnie związanych z produkcją i dziejami najpopularniejszego rodzimego trunku. Zadaniem moim i zespołu Nizio Design International było wykreowanie w zabytkowym i rewitalizowanym obiekcie takiej przestrzeni, w której specjalnie zaprojektowana scenografia oraz multimedia i interaktywne stanowiska pozwolą gościom odczuć wszystkimi zmysłami ducha tego miejsca – mówi Mirosław Nizio, właściciel pracowni Nizio Design International, który odpowiada za projekt i realizację wystawy stałej Muzeum Polskiej Wódki.
- Ogromnie się cieszę, że nareszcie możemy zaprezentować Muzeum Polskiej Wódki szerokiej publiczności. To projekt, w który zaangażowanych było bardzo wiele osób, które z oddaniem i pasją pracowały nad jego powstaniem. Gorąco wierzę, że będzie to miejsce chętnie odwiedzane zarówno przez warszawiaków, jak i gości z całej Polski i zagranicy – dodaje Andrzej Szumowski.
Rewitalizacja całego kompleksu Centrum Praskiego Koneser, którego sercem jest Muzeum Polskiej Wódki, to wspólny projekt Grupy Liebrecht & wooD oraz BBI Development. Jego otwarcie planowane jest na jesień br.
- Dzięki pionierskiemu projektowi rewitalizacji, Centrum Praskie Koneser odzyskuje dawną świetność. Teren dawnej fabryki wódki, tak silnie wpisany w autentyczną atmosferę Starej Pragi, będzie jednym
z najbardziej oryginalnych kwartałów stolicy. Gdzie, jeśli właśnie nie w Koneserze, mogło zostać zlokalizowane Muzeum Polskiej Wódki – niezwykła atrakcja dla mieszkańców Warszawy i licznie odwiedzających stolicę turystów - mówi Marc Lebbe, Dyrektor Zarządzający Liebrecht & wooD Group.
Muzeum jest dedykowane wyłącznie pełnoletnim gościom. Otwarte będzie codziennie, od niedzieli do czwartku w godzinach 10:00-20:00, a w piątki i soboty od godziny 11:00 do 21:00. Bilet wstępu kosztuje 40 zł. Dla gości, którzy wyrażą taką chęć, przewidziany jest voucher na degustację Polskich Wódek. Rezerwacji internetowych można dokonać od 7 czerwca na stronie www.muzeumpolskiejwodki.pl, a od 12 czerwca zakupić bilet w kasie Muzeum.
Muzeum jest przeznaczone dla osób pełnoletnich. Dzieci mogą przebywać tylko pod opieką osób dorosłych.
IP/TJ
Więcej na ten temat
Ulica Ząbkowska
Wasze komentarze
Biegacz napisał:
Praga i jej mieszkańcy pokładają duże nadzieje po otwarciu nie tylko muzeum Polskiej Wódki ale również innych inwestycji Konesera. Kwartał na Ząbkowskiej jest kołem zamachowym kolejnych wielkich zmian na Pradze, bo dzięki muzeum przyciągnie wielu turystów a inne inwestycje wewnątrz typu restauracje knajpy z pewnością pobudzą konkurencję. Sam mieszkam nie daleko i liczę, że to dopiero początek zmian.
2018-06-18 20:01
Dodaj komentarz
dowolny wyraz 6 literowy:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii
Najnowsze informacje
Wyłączenie ruchu tramwajowego na ulicy Kawęczyńskiej
Kilkadziesiąt prac Jerzego Dudy-Gracza w Koneserze. Wystawa mistrza w Muzeum...
Nowe miejsce: Restauracja Waffle & Sons
Dłuższy czas otwarcia sklepów i Rabato-godziny tylko w Biedronce
Cztery firmy zainteresowane przebudową parku Skaryszewskiego
Jaki plan miejscowy dla rejonu ulicy Chłopickiego?
Najczęściej czytane
Grochowska piekarnia do wyburzenia?
Dawne nazwy ulic na Grochowie
Czekoladowy weekend w fabryce Wedla
Opuszczone korty w parku Skaryszewskim przestaną straszyć? Jest na to szansa!
Niosła pomoc. Została ukarana
Zetną drzewa pod osiedle na Gocławiu
Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco
Baza firm (3299)
Czas wolny
(115)
Dom i ogród
(131)
Dziecko
(130)
Edukacja
(71)
Finanse
(71)
Gastronomia
(472)
Motoryzacja
(330)
Noclegi
(26)
Sport
(66)
Ślub
(39)
Uroda
(177)
Usługi
(239)
Zakupy
(858)
Zdrowie
(461)
Zwierzaki
(21)
Dodaj firmę od 49zł
Baza instytucji
Bezpieczeństwo
Kultura
Organizacje
Służba zdrowia
Oświata
Urzędy
Wiara
Polecamy
Zagadki
Bezpłatne ogłoszenia
Kupię
Oddam
Sprzedam
Praca
Zamienię
Dodaj ogłoszenia
Polityka prywatności
Regulamin
Mapa strony
Patronaty
Start
Info
Praga
Firmy
Instytucje
Ogłoszenia
Galeria
Reklama
Kontakt
Login
Rejestracja
x
Info
Ciekawe miejsca
Informacje
Imprezy dla dzieci
Mieszkania
Komunikacja
Absurdy
Raport
Wycieczki po Pradze 2023
Sztuki teatralne
Wydarzenia
Wystawy
Archiwum
Praga
Dawna Praga
Detal
Handel
Fabryki Pragi
Historia Pragi
Kościoły Pragi
Kapliczki Pragi
Książki o Pradze
Ludzie Pragi
Miejsca
Nasza Praga
Parki na Pradze
Praskie pomniki
Sztuka
Ulice
Zabytki Pragi
Zagadki
Firmy
Instytucje
Bezpieczeństwo
Kultura
Organizacje
Służba zdrowia
Oświata
Urzędy
Wiara
Ogłoszenia
Kupię
Oddam
Sprzedam
Praca
Zamienię
Dodaj ogłoszenia
Galeria
Bliżej natury
Ciekawe miejsca
Inwestycje
Osiedla i ulice
Praskie spacery
Praskie zabytki
Wydarzenia na Pradze
Reklama
Kontakt