Czy bańka wybuchnie? Jak prezentują się ceny mieszkań w Warszawie?

07.08.2018
Od 2013 roku ceny nieruchomości idą w górę. Teraz osiągnęły najwyższy poziom od lat. Takie rekordy budzą wątpliwości kupujących, ale też analityków, którzy zapowiadają, że bańka może niedługo wybuchnąć i rynek się załamie. Czemu jest tak drogo i jak prezentują się ceny mieszkań w Warszawie? Darmowa wyceniarka nieruchomości Sonar przyjrzała się temu i opublikowała raport na temat cen w lipcu 2018 roku.


Czy podwyżki cen mieszkań w Warszawie to zapowiedź załamania rynku?

Tak twierdzi część analityków, którzy porównują obecną sytuację do tej sprzed 10 lat. W 2008 roku załamał się rynek, a zapowiadały to gwałtowne zwyżki cen. W końcu kupujących nie było stać na mieszkania, przez co deweloperzy masowo deklarowali upadłość. Wiele osób straciło oszczędności i pozostało bez własnego M. Wtedy ceny zmieniały się z dnia na dzień i rosły o kilkadziesiąt procent. Teraz wzrost jest bardzo stabilny i wyrównany. Zgodnie z raportem Sonar od stycznia 2018 roku ceny podniosły się o 5%, co daje nam około 400 zł podwyżki na każdym m2. W stosunku do czerwca 2018, w lipcu stawki zwiększyły się o 0,53%.


Dla nabywców, którzy nie zdążyli wcześniej kupić mieszkania to ogromna różnica i strata kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jednak w porównaniu z cenami w innych stolicach Europy, to bardzo niski wzrost. Na podwyżkach korzystają przede wszystkim inwestorzy, którzy odsprzedają mieszkania z zyskiem. Deweloperzy mają większe przychody, ale i większe wydatki. Grunt jest coraz droższy, zwłaszcza w Warszawie. W Śródmieściu już praktycznie nie ma wolnych terenów pod budowę, dlatego od lat można tam znaleźć głównie mieszkania z rynku wtórnego. Osiągają cenę ponad 12 000 zł za m2. To ponad 3000 zł więcej niż średnia cena m2 na całą Warszawę. Sonar wyliczył, że w lipcu wyniosła ona 8880 zł. W czerwcu było to 8833 zł za m2.

Coraz więcej mieszkań na sprzedaż w Warszawie

Apartament, loft, kawalerka czy mieszkanie dwupokojowe - obecnie w Warszawie jest mnóstwo różnorodnych ofert. Są to propozycje z rynku wtórnego oraz pierwotnego, mieszkania pod klucz i w stanie deweloperskim. Najbogatszą ofertę mają Mokotów i Wilanów, mniej możliwości daje Praga czy Targówek.

Sonar w swoim raporcie podaje informacje na temat aktywności ogłoszeń nieruchomości. Ogromna liczba ofert i wysokie ceny sprawiają, że nieruchomości sprzedają się w niemal 100 dni. W czerwcu było to 105 dni, a w lipcu 99.5. Biorąc pod uwagę trudność w podjęciu decyzji o zakupie mieszkania oraz wysokie koszty, jest to dosyć krótki okres. Dłużej aktywne są mieszkania w Śródmieściu. To kwestia ceny i braku nowych inwestycji deweloperskich.

Nie każdego stać na samo centrum, zwłaszcza, że Śródmieście nie jest uznawane za najlepsze miejsce do mieszkania. Potencjalnych nabywców odstraszają wysokie koszty życia oraz starsze sąsiedztwo. Młodzi chętniej wybierają Wilanów, Ursynów czy Wesołą, które cenione są za tereny zielone, czystość, bezpieczeństwo oraz infrastrukturę.

Bardziej obrzeżne dzielnice, takie jak Wesoła czy Wawer, są też znacznie tańsze. 1m2 to kosztuje średnio 3000 zł mniej niż średnia dla Warszawy. Za 5000 zł za m2 można znaleźć ciekawe i nowe mieszkanie. To przykładowe ceny z sierpnia 2018 roku. Najbardziej aktualne informacje oraz wyceny dostępne są na stronie Sonar.

Wszystkie wyliczenia dostępne są na stronie: https://sonarhome.pl/ceny-mieszkan/warszawa

Pełny raport: https://sonarhome.pl/raporty/raport-ceny-mieszkan-w-warszawie-lipiec-2018

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia