Specjalna odmiana betonu pokryła Makowską

Dodano: 13.08.2018, modyfikacja: 13.08.2018
Po trzech miesiącach prac drogowcy kończą układanie betonu na ulicy Makowskiej od ulicy Chłopickiego do ulicy Garwolińskiej. Ulica na tym fragmencie zostanie wkrótce ponownie oddana do ruchu. Żałować należy, iż przyjęty zakres prac nie obejmował budowy chodników czy montażu oświetlenia.

Nowy beton na ulicy Makowskiej

W technologii RCC

Jak czytamy na stronie Urzędu Miasta na ulicy Makowskije nawierzchnia została ułożona w technologią betonu wałowanego RCC (ang. RCC, roller-compacted concrete). Jest to specjalna odmiana betonu cementowego o odpowiednim składzie i proporcjach dobranych w taki sposób, by uzyskać optymalne zagęszczenie betonu i szybki wzrost jego wytrzymałości. Do układania tego rodzaju betonu używa się rozściełaczy podobnych do tych, które układają nawierzchnie asfaltowe. Czas realizacji trzystumetrowego odcinka drogi w omawianej technologii może wynieść około 10 dni. To o wiele szybciej niż klasyczną metodą wylewania betonu - po dwóch dniach od ułożenia nawierzchnię zbudowaną metodą RCC dopuszcza się go ruchu. W przypadku betonu lanego jest to możliwe dopiero po miesiącu. W metodzie RCC beton ma inne proporcje składników niż beton tradycyjny - zawiera więcej piasku, a mniej wody i powietrza dlatego wiąże szybciej.

Wykonawcą prac był Zakład Remontów i Konserwacji Dróg.


TJ

Więcej informacji

Wasze komentarze

2018-08-21 09:54 Bożna napisał:
No to chłopcy z BMW będą mieli gdzie poszaleć.Czekam na parę rozbitych aut.
2018-08-17 11:59 greg napisał:
zoaczymy po zimie co to jest warte

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii


wstecz