Ząbkowska jednak deptakiem? "Jestem przerażona"

Dodano: 09.10.2018, modyfikacja: 09.10.2018
Stałe wyłączenie z ruchu fragmentu ulicy Ząbkowskiej przy Targowej oraz dodatkowe zazielenienie ulicy przewiduje zaprezentowany wczoraj projekt przebudowy ulicy w ramach realizowanego projektu "Na_Prawa Ulic".

Ząbkowska będzie deptakiem?Więcej zieleni

W czasie trwających ponad 2 godzinnych konsultacji mieszkańcy, jak i wszyscy zainteresowani tematem mieli możliwości zapoznania się z koncepcją przebudowy ulicy, jak i zgłaszania do niej uwag. Na Sali w Centrum Kreatywności przy Targowej 56 byli obecni także projektanci z pracowni DAWOS, którzy zaprezentowali projekt przebudowy historycznego odcinka Ząbkowskiej od ulicy Targowej do ulicy Brzeskiej.

Nikt na sali nie miał wątpliwości, iż nowa zieleń jest niezbędna. Jednak czy będzie ona zrealizowana w ustawionych dużych donicach jakie już dziś możemy spotkać w Warszawie czy posadzona bezpośrednio w gruncie – pozostaje nadal sprawą otwartą. Kolejne uwagi dotyczyły zabytkowej nawietrzni wykonanej z tzn. skandynawki. Projektanci zaproponowali aby ją są nieco zeszlifować, dzięki czemu będzie równa, co spowoduje również spadek poziomu hałasu. Zgłoszone były również propozycje wyrównania jej przez użycie specjalnej żywicy lub - co już bardzo zaskoczyło projektantów - wyniesienie całej nawierzchni do poziomu chodników.

Kolejne minuty upłynęły na krytycznych uwagach zgłaszanych do odbywających się od kilku lat latem imprez. Są za głośne, a na ustawionych elementach małej architektury śpią menele, zaś służby miejskie - zdaniem mieszkanki - nie reagują na hałas i picie alkoholu w środku nocy.

Ząbkowska deptakiem?

Ostatnia część otwartych konsultacji skupiła uwagi dotyczące komunikacji w tym rejonie po stałym zamknięciu możliwości wyjazdu/wjazdu na ulicę Ząbkowską od strony ulicy Targowej - będzie jedynie możliwość dojazdu do kamienic od strony ulicy Brzeskiej. – To co mi zajmowało wcześniej 5 minut, w czasie letniego zamknięcia ulicy zajmowało 40. Nie uszczęśliwiajcie mnie na silę. Jestem przerażona – mówiła jedna ze zmotoryzowanych mieszkanek ulicy. I nie był to jedyny głos w w tak daleko idącej zmianie funkcji ulicy, która dziś pełni rolę ulicy zbiorczej. Należy zapewnić alternatywy: obwodnicę, metro, dobrą komunikację - dało się słyszeć z sali. Jako odpowiedź zebrali dowiedzieli się, że w Warszawie jest za dużo samochodów, ale to już dyskusja na inne spotkanie.

Wypowiedz się


18 października (czwartek), w godz. 11:00-18:00 – róg Ząbkowskiej i Targowej
24 października (środa), w godz. 11:00-18:00 – róg Ząbkowskiej i Brzeskiej
27 października (sobota), w godz. 10:00-17:00 – róg Ząbkowskiej i Brzeskiej

Docelowa koncepcja przebudowy jest cały czas w opracowaniu. Jej finału wraz w pracami budowlanymi należy się spodziewać w 2020 roku.


TJ

Więcej na ten temat

Wasze komentarze

64x64

AC napisał:

do komentarza fran: nie wiem jak, konsultacja z konserwatorem? Na spotkaniu padały różne propozycje.
2018-10-26 22:45
64x64

Xyz napisał:

Nowa zieleń to fajnie brzmi i mogło by fajnie wyglądać jak by wszyscy sprzątali po swoich pieskach.
2018-10-15 01:59
64x64

fran napisał:

do komentarza AC - jak chcesz wygłuszyć kostkę brukową? pieczę nad nią ma konserwator !!!
2018-10-12 08:07
64x64

greg napisał:

"w Warszawie jest za dużo samochodów" - e tam, a może w Warszawie jest za dużo ludzi? mniej ludzi, to mniej samochodów? Dlaczego przyjezdni i turyści chcą urządzać życie mieszkańcom?
2018-10-11 08:50
64x64

greg napisał:

HGW zawsze była za skansenem na Pradze, dlatego nie interesowała się Pragą. Chyba, że trzeba było rozbudować oczyszczalnię ścieków lub wybudować spalarnię śmieci
2018-10-10 10:02
64x64

AC napisał:

Problem leży w hałasie, część mieszkańców z tej przyczyny mogła by chcieć zamknąć ulicę, natomiast każdy by najchętniej zamknął ulicę przy której mieszka przed innymi, co w konsekwencji by doprowadziło do tego ze każda ulica była by możliwa jedynie do pokonania pieszo - to nas nigdzie nie zaprowadzi. Funkcją ulicy nie jest bycie deptakiem, po którym jak pokazał pilotaż, prawie nikt nie chodzi (co najwyżej śpi). Ulica powinna umożliwiać komunikację, między innymi ruch samochodowy (nawierzchnia jest wyłożona kostką, więc ruch ten jest uciążliwy). Mieszkańcy oczekują ciszy i spokoju, co jest całkowicie zrozumiałe, proponowany projekt im tego nie zaoferuje, co potwierdzają zamknięcia pilotażowe. Z tego co słyszałem od mieszkańców, należało by poszerzyć chodnik, ograniczyć szybkość samochodów - może dać do tego może ze dwa ciche progi zwalniające i powlec nawierzchnię czymś "wygłuszającym", dodatkowo zakazując wjazdu pojazdom ciężarowym. Tak mniej więcej powinien zostac rozwiązany problem hasasu. Funkcję relaksacyjną powinien zapewnić pobliski skwer. Na spotkaniu nie było poddane pod dyskusję czy ktoś chce tak daleko idącej zmiany, czyli dyskusja nie toczyła się wokół pytania czy ulica powinna być zamknięta, leczy był komunikat - zamykamy ulicę, i dyskutujemy jak będziemy sadzić drzewa i co robimy z kostką. Pomysł zamknięcia Ząbkowskiej, i zastąpienia jej imprezowym deptakiem, sam w sobie jest nietrafny. Mieszkańcy nie będą mieć ciszy (służby porządkowe tak samo słabo reagują na wezwania dotyczące śpiących i balujących na ławkach kloszardów, jak i nie reaguje na źle zaparkowane samochody), oraz oni, jak i okoliczni mieszkańcy będą mieć problem komunikacyjny.
2018-10-10 07:13

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia