Toggle navigation
Start
Info
Ciekawe miejsca
Informacje
Imprezy dla dzieci
Mieszkania
Komunikacja
Absurdy
Raport
Wycieczki po Pradze 2024
Sztuki teatralne
Wydarzenia
Wystawy
Archiwum
Praga
Dawna Praga
Detal
Handel
Fabryki Pragi
Historia Pragi
Kościoły Pragi
Kapliczki Pragi
Książki o Pradze
Ludzie Pragi
Miejsca
Nasza Praga
Parki na Pradze
Praskie pomniki
Sztuka
Ulice
Zabytki Pragi
Zagadki
Firmy
Instytucje
Bezpieczeństwo
Kultura
Organizacje
Służba zdrowia
Oświata
Urzędy
Wiara
Ogłoszenia
Kupię
Oddam
Sprzedam
Praca
Zamienię
Dodaj ogłoszenia
Galeria
Bliżej natury
Ciekawe miejsca
Inwestycje
Osiedla i ulice
Praskie spacery
Praskie zabytki
Wydarzenia na Pradze
Reklama
Kontakt
Strona główna
Info
Informacje
Rekordowa liczba ponad 600 tysięcy zgłoszeń - Straż Miejska podsumowuje 2018 r.
24.01.2019
To był pracowity rok dla strażników miejskich. Funkcjonariusze co ok. 50 sekund rejestrowali kolejne zgłoszenie. Co 7 minut interweniowali, gdy zagrożone było ludzkie zdrowie lub życie, c
o 19 – kiedy pomocy potrzebowały zwierzęta. Mieszkańcy Warszawy z roku na rok obdarzają straż miejską coraz większym zaufaniem – świadczy o tym rekordowa liczba zgłoszeń w 2018 r., która wyniosła o 11% więcej niż w 2017 r. i aż o 42% więcej niż 5 lat temu.
Coraz większe zaufanie do straży miejskiej: niemal 630 tysięcy zgłoszeń, kolejna prośba pomoc – co 50 sekund
Jak wynika z ostatniego badania „Barometr Warszawski”, 2/3 warszawiaków dobrze ocenia działalność Straży Miejskiej. To najwyższy wynik w 13-letniej historii badania. Tylko raz (listopad 2015) zdarzyło się, że mieszkańcy Warszawy tak wysoko ocenili naszą formację. Według warszawiaków Stolica jest miastem bezpiecznym. Uważa tak 90% ankietowanych. To również najlepszy wynik w historii. 76% pytanych uznało, że poziom bezpieczeństwa wzrósł w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Prawie co czwarty warszawiak uważa, że gdyby zwiększono liczbę patroli straży miejskiej, poziom bezpieczeństwa w Warszawie mógłby być jeszcze wyższy.
Warszawiacy coraz bardziej ufają strażnikom miejskim i doceniają wykonywaną przez nich pracę.
W 2018 r. do straży miejskiej wpłynęło 627 676 zgłoszeń – to o ponad 11% zgłoszeń więcej niż rok wcześniej i aż o 42% więcej niż 5 lat temu. Średnio w ciągu doby rejestrowano 1 720 próśb o podjęcie interwencji. Najwięcej zgłoszeń wpływało od mieszkańców i stanowiły one aż 80% wszystkich zgłoszeń.
W 2018 r. funkcjonariusze odebrali (w porównaniu do 2017 r.) więcej zgłoszeń dotyczących bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz parkowania; na zbliżonym poziomie utrzymała się liczba zgłoszeń dotyczących ochrony środowiska i spraw komunalnych oraz zwierząt.
Wraz ze zwiększoną liczbą uprawnień zwiększa się także zakres działań formacji. W 2018 r. strażnicy miejscy podjęli 660 658 działań dotyczących wielu obszarów bezpieczeństwa
Ciepłe posiłki, pomoc medyczna, kontrole miejsc przebywania – pomoc osobom bezdomnymÂÂ
w 2018 r.
Tysiące przejechanych kilometrów, setki godzin spędzonych na mrozie, niezliczona liczba kontroli miejsc przebywania osób bezdomnych – pustostany, węzły cieplne, altanki i inne miejsca, które mogą być potencjalnym schronieniem przed zimnem, dowożenie ciepłych posiłków, zbiórka odzieży czy koców. To tylko przykładowe działania prowadzone w 2018 r. przez strażników miejskich, mające na celu pomoc osobom bezdomnym.
W 2018 r. Uliczny Patrol Medyczny wykonał 87 wyjazdów do miejsc przebywania bezdomnych. Udzielono 371 porad medycznych oraz wykonano 437 czynności medycznych. Ponadto w 164 przypadkach pacjenci zostali przekazani do przychodni.
Ochrona porządku publicznego – ponad 160 tysięcy zgłoszeń
Do straży miejskiej w 2018 r. wpłynęło ponad 160 tysięcy zgłoszeń z zakresu bezpieczeństwa i porządku publicznego – to blisko 10% więcej niż rok wcześniej. Przeprowadzone w 2018 r. działania patrolowo-interwencyjne (o charakterze akcyjnym oraz cyklicznym, a także w ramach zabezpieczania imprez i zgromadzeń), doprowadziły do ujęcia przez strażników miejskich 388 osób podejrzanych o popełnienie czynów zabronionych. Oprócz tego funkcjonariusze uczestniczyli w zatrzymaniu 57 osób podczas wspólnych patroli z Policją. Strażnicy miejscy doprowadzili do Policji (lub innych podmiotów uprawnionych do podjęcia działań) 445 osób.
2018 r. był kolejnym, w którym realizowano działania zmierzające do utrzymania porządku publicznego podczas odbywających się na terenie miasta zgromadzeń, imprez i uroczystości. Stałym nadzorem prewencyjnym objęto 674 wydarzenia. W pozostałych przypadkach zabezpieczenia zrealizowano w sposób doraźny, w ramach codziennej działalności patrolowo-interwencyjnej.
W 2018 r. podjęto ogółem 18 153 osoby nietrzeźwe, większość z nich stanowili mężczyźni (90%). Osoby nietrzeźwe najczęściej podejmowane były z ulicy (53%), od Policji (21%) oraz od służb medycznych (17%).
Warszawiacy coraz mniej tolerancyjni dla kierowców łamiących przepisy – zgłoszenie co dwie minuty
Zablokowane chodniki i piesi zmuszani do korzystania z jezdni, wstrzymany ruch tramwajowy, utrudnienia na skrzyżowaniach, niepełnosprawni, którzy muszą szukać miejsc parkingowych mimo wyznaczonych dla nich kopert, bo zajmują je nieuprawnione pojazdy – wyobraźnia kierowców nie zna granic. Warszawiacy są coraz mniej tolerancyjni dla kierowców łamiących przepisy i coraz częściej zwracają się do strażników miejskich o podjęcie interwencji. W 2018 r. straż przyjęła 370 573 tysięcy zgłoszeń, a wciągu ostatnich pięciu lat – ponad milion. Funkcjonariusze nie tylko reagują na zgłoszenia mieszkańców, ale prowadzą też działania własne w miejscach, w których kierowcy nagminnie łamią przepisy.
W 2018 r. średnio w ciągu doby przyjmowano 1015 zgłoszeń dotyczących nieprawidłowości w ruchu drogowym, co oznacza, że co dwie minuty wpływało nowe zgłoszenie.
Wobec kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego Straż Miejska podejmowała zdecydowane
i konsekwentne działania. W związku z nagminnym łamaniem przepisów strażnicy miejscy w 2018 r. wydali 20 538 dyspozycji usunięcia pojazdów z drogi:
Wobec kierowców parkujących w miejscach do tego niewyznaczonych funkcjonariusze zastosowali urządzenia blokujące 23 803 razy. W 68% przypadków założono je z powodu postoju pojazdów w strefie obowiązywania znaku B-36. W 2018 r. wystawiono również 204 836 wezwań w oparciu o dokumentację fotograficzną.
W trosce o środowisko – pomoc zwierzętom, namierzanie trucicieli powietrza, usuwanie tzw. wraków
W 2018 r. strażnicy z Ekopatrolu przeprowadzili ponad 18 tys. interwencji dotyczących zwierząt, w ich trakcie odłowili 12 621 zwierząt – to o prawie 16% więcej niż rok wcześniej i aż o 38% więcej w stosunku do 2015 r. 39% z nich stanowiły ptaki, 42% ssaki i 3% gady.
W 2018 r., w związku z podejrzeniem spalania substancji niedozwolonych, strażnicy miejscy przeprowadzili 8 807 kontroli. Dotyczyły one w większości (72%) spalania substancji niedozwolonych w instalacjach/urządzeniach domowych. Funkcjonariusze w 7 315 przypadkach nie potwierdzili nieprawidłowości. W przypadkach stwierdzenia nieprawidłowości strażnicy nałożyli 503 mandaty karne oraz 263 razy zastosowali środki oddziaływania.
W 2018 r. dzięki działaniom strażników miejskich oczyszczono ulice miasta z blisko 3 tysięcy pojazdów. 1 544 pojazdy trafiły na parkingi strzeżone, a w 1 415 przypadkach wyegzekwowano usunięcie aut przez właścicieli lub użytkowników. Najwięcej wraków zniknęło z Mokotowa, Targówka, Wola, Praga Południe, Ursynów (łącznie 49% pojazdów).
Strażnicy miejscy kontrolowali również, jak warszawiacy gospodarują odpadami. W 2018 r. przeprowadzili 14 821 kontroli w zakresie gospodarki odpadami. W przypadkach stwierdzonych nieprawidłowości nałożono 1 386 mandatów karnych oraz zastosowano 760 środków oddziaływania.
1 999 kontroli nie wykazało nieprawidłowości. Najwięcej kontroli wykonano w dzielnicach: Mokotów, Wawer, Białołęka, Wola - łącznie 39%.
Profilaktyka przede wszystkim
W 2018 r. Straż Miejska m.st. Warszawy kontynuowała działalność profilaktyczną. Programy edukacyjne adresowane były przede wszystkim do dzieci i młodzieży szkolnej. W 2018 r. przeprowadzono 8 906 godzin zajęć edukacyjnych z uczniami. Za działania zwiększające bezpieczeństwo dzieci i młodzieży znajdujących się w okolicach szkół odpowiedzialne były referaty szkolne. Ich głównym zadaniem było zapobieganie i eliminowanie zjawisk patologicznych występujących na terenie i w pobliżu placówek oświatowych, a także w miejscach gromadzenia się młodzieży. W 2018 r. zrealizowano łącznie 7 410 służb patrolowych, w tym 1 306 patroli szkolnych wspólnych z Policją. Wykonano 29 480 kontroli w otoczeniu 405 szkół. Strażnicy podjęli czynności wobec 3 718 osób nieletnich. Najczęstszymi przyczynami interwencji było palenie papierosów przez dzieci i młodzież oraz uchylanie się od obowiązku szkolnego.
Ponadto dbając o bezpieczeństwo najmłodszych dzieci strażnicy miejscy w 2018 r. skontrolowali stan 942 placów zabaw.
SM/IP
Dodaj komentarz
dowolny wyraz 6 literowy:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii
Najnowsze informacje
Kultowe targi Slow Weekend #Prezenty powracają na PGE Narodowy
Treningi zimą - jak zadbać o siebie w chłodne dni?
Zimowa magia w Promenadzie – grudniowe atrakcje dla całej rodziny!
Działka przy Grodzieńskiej wystawiona na sprzedaż. Cena wywoławcza 1,3...
Dowócy Batalionów AK "Gustaw" i "Harnaś" upamiętnieni muralem na Gocławiu
Odnowiony słup sieci transformatorowej wrócił na Pragę
Najczęściej czytane
Spacer: GRO spacer architektoniczny
Dawne nazwy ulic na Grochowie
Świąteczny nastrój wraca do Konesera. Klimatyczne lampiony, lodowisko i...
Grochowska piekarnia do wyburzenia?
Czekoladowy weekend w fabryce Wedla
Dyskusja wokół Jeziorka Gocławskiego
Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco
Baza firm (3316)
Czas wolny
(115)
Dom i ogród
(131)
Dziecko
(130)
Edukacja
(71)
Finanse
(71)
Gastronomia
(473)
Motoryzacja
(330)
Noclegi
(26)
Sport
(66)
Ślub
(39)
Uroda
(177)
Usługi
(239)
Zakupy
(873)
Zdrowie
(462)
Zwierzaki
(21)
Dodaj firmę od 49zł
Baza instytucji
Bezpieczeństwo
Kultura
Organizacje
Służba zdrowia
Oświata
Urzędy
Wiara
Polecamy
Zagadki
Bezpłatne ogłoszenia
Kupię
Oddam
Sprzedam
Praca
Zamienię
Dodaj ogłoszenia
Polityka prywatności
Regulamin
Mapa strony
Patronaty
Start
Info
Praga
Firmy
Instytucje
Ogłoszenia
Galeria
Reklama
Kontakt
x
Info
Ciekawe miejsca
Informacje
Imprezy dla dzieci
Mieszkania
Komunikacja
Absurdy
Raport
Wycieczki po Pradze 2024
Sztuki teatralne
Wydarzenia
Wystawy
Archiwum
Praga
Dawna Praga
Detal
Handel
Fabryki Pragi
Historia Pragi
Kościoły Pragi
Kapliczki Pragi
Książki o Pradze
Ludzie Pragi
Miejsca
Nasza Praga
Parki na Pradze
Praskie pomniki
Sztuka
Ulice
Zabytki Pragi
Zagadki
Firmy
Instytucje
Bezpieczeństwo
Kultura
Organizacje
Służba zdrowia
Oświata
Urzędy
Wiara
Ogłoszenia
Kupię
Oddam
Sprzedam
Praca
Zamienię
Dodaj ogłoszenia
Galeria
Bliżej natury
Ciekawe miejsca
Inwestycje
Osiedla i ulice
Praskie spacery
Praskie zabytki
Wydarzenia na Pradze
Reklama
Kontakt