Grochowska odkrywa swoje tajemnice

Dodano: 21.05.2019, modyfikacja: 21.05.2019
W trakcie przebudowy torowisk tramwajowych na ulicy Grochowskiej została odkryta przedwojenna kostka brukowa. Ułożona około 1935 roku zachowała się do dziś w doskonałym stanie!

Przedwojenna kostka na Grochowskiej
Historyczny detal

Ulicę Grochowską kilka lat przed wojną staraniem Towarzystwa Przyjaciół Grochowa doczekała się znacznej modernizacji. Wykonano m.in kanalizację, oświetlenie czy przeprowadzono instalacje gazowe. Ulica jednak wciąż znacznie się różniła swoim wyglądam i komfortem. Bo o ile jej północny fragment od ulicy Kaleńskiej w kierunku Kamionka był pokryty odkrytą właśnie kostką, to już na południowym zalegał do końca lat 50. kamień polny. Ta część była również z uwagi na liczne ogródki przy kamienicach oraz tory kolejki wąskotorowej nieco węższa. Swojego poszerzenia doczekała się na fragmentach w 1940 lub 1941 roku, a obecny wygląd uzyskała w czasie dużej przebudowy zrealizowanej już po wojnie w latach 1959 -1960.

Uwaga ślisko

Jak wspominają starsi mieszkańcy kamienic przy Grochowskiej, w tracie opadów deszczu nawierzchnia była śliska, na co szczególnie narażeni byli kierowcy jednośladów. Te liczne upadki wryły się w pamięć tak silnie, iż są wspominane do dziś.


TJ


Więcej na ten tematWasze komentarze

64x64

iza napisał:

żeby tylko konserwator zabytków nie kazał jej odsłonić na stałe
2019-05-22 12:27

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia