Przyspiesz, zwolnij, nie przejedziesz... totemy rowerowe pozwalają dostosować styl jazdy

Dodano: 04.09.2020, modyfikacja: 04.09.2020
Na popularnych ścieżkach rowerowych w Warszawie zakończyła się instalacja wszystkich ponad 50 innowacyjnych urządzeń zaprojektowanych z myślą o rowerzystach. Na Pradze Południe tzw. totemy rowerowe podpowiadające jak jechać, aby na najbliższym skrzyżowaniu płynnie przejechać na zielonym świetle ustawiono na trasie Dwernickiego-Szaserów.

Totemy rowerowe na Pradze Południe
Jak to działa?

Zainstalowany w totemie radar szacuje prędkość rowerzysty i przesyła ją do sterownika sygnalizacji świetlnej. Sterownik analizuje te informacje i ustala, czy możliwy jest przejazd przez skrzyżowanie bez zatrzymania. Następnie sterownik zwrotnie przesyła tę informację do totemu z instrukcją dla rowerzysty. Strona wizualna totemu powstała we współpracy ze stołecznym Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego. Komunikat jest wyświetlany w formie jednego z czterech animowanych znaków w kształcie znanej i lubianej warszawskiej syrenki:

- "Możesz zwolnić" – Na przejeździe rowerowym jest nadawany aktualnie sygnał czerwony. Utrzymując prędkość, rowerzysta zatrzyma się na skrzyżowaniu. Jeśli zwolni, przejedzie płynnie na zielonym.

- "Utrzymaj tempo” – Na przejeździe rowerowym jest nadawany aktualnie sygnał zielony. Utrzymując prędkość, rowerzysta przejedzie płynnie przez skrzyżowanie.

- "Możesz przyspieszyć" – Na przejeździe rowerowym jest nadawany aktualnie sygnał zielony. Utrzymując prędkość, rowerzysta zatrzyma się na skrzyżowaniu. Jeśli przyspieszy, przejedzie płynnie na zielonym.

- "Nie przejedziesz" – Niezależnie od prędkości jazdy, rowerzysta zatrzyma się na skrzyżowaniu.

Na tej podstawie kierujący może dostosować styl jazdy, tak aby zdążyć płynnie na zielone światło oraz oszczędnie gospodarować siłami. Efektem powinna być bardziej wydajna jazda, czyli dotarcie do celu zarówno szybciej, jak i mniejszym wysiłkiem fizycznym.

Instalacja totemów jest jednym z elementów rozwoju Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem. Operatorem systemu do roku 2025 jest firma Siemens Mobility.UM/TJ

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii


Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia