Generalny Konserwator Zabytków broni piekarni. "Nie będzie zgody na niszczenie zabytków kosztem nowych inwestycji"

Dodano: 31.03.2021, modyfikacja: 31.03.2021
Kolejny nieoczekiwany zwrot w sprawie dawnej piekarni przy Rondzie Wiatraczna - W związku z planowaną skalą prac wyburzeniowych przy Grochowskiej 224 zagrażających legendarnej piekarni Teodora Rajcherta na Grochowie, podjęłam dziś decyzję o wstrzymaniu wykonania pozwolenia na rozbudowę wydaną przez Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków - poinformowała Magdalena Gawin Generalny Konserwator Zabytków.


"Nasze dziedzictwo należy chronić"

"Budynek piekarni to jeden z przedwojennych symboli Warszawy. Przez dziesiątki lat od swojego powstania budziła ona zapachem pieczonego chleba tysiące Warszawiaków.

Ostatnie lata budynek systematycznie niszczał i ulegał dewastacjom. Nadzieją dla niego mógł być zakup i remont przeprowadzony przez prywatnego inwestora. Jednak inwestycje takie muszą być objęte rzetelnym i profesjonalnym nadzorem konserwatorskim, a wszelkie ingerencje architektoniczne podlegają przepisom o ochronie zabytków.
W tym wypadku zachodzi poważna obawa, że pozwolenie MWKZ z 17 grudnia 2019 r. na rozbudowę, nadbudowę i przebudowę piekarni Teodora Rajcherta nie zostało wydane zgodnie z przepisami.

Nie będzie zgody na niszczenie zabytków kosztem nowych inwestycji. Nasze dziedzictwo należy chronić i umiejętnie wkomponowywać je w nowoczesną tkankę miejską. O to walczę od samego początku mojej działalności jako Generalny Konserwator Zabytków!" - poinformowała dziś Magdalena Gawin -Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków.


TJ

Więcej na ten tematWasze komentarze

64x64

Aga napisał:

Ten budynek to portal przenoszący do tajemniczej przeszłości. Przede wszystkim zaś znak rozpoznawczy Ronda Wiatraczna. Jest śliczny i słodki. Ładnie zaopiekowany byłby perełką. Ten nowy budynek obok powinien być bardziej dekoracyjny. Jest ładny ale za prosty jak na to miejsce.
2021-10-13 18:02
64x64

jajko napisał:

przepraszam bardzo, ale nie kazdy stary dom czy budynek powinien byc objety nadzorem, bo nie kazdy przedstawia walory jakies. to jest po prostu stary dom, a nie zabytek. Pani wiceminister zna sie tak na zabytkach jak ...takie mamy madre elity z pis.... ta pani jest generalnym konserwatorem zabytkow. eh...
2021-04-06 19:50

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii


Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia