SPPN miała pomóc mieszkańcom. Jest coraz większe rozczarowanie

Dodano: 09.09.2021, modyfikacja: 10.09.2021
Mieszkańcy przedłużający abonament w SPPN na Pradze zostali w tym roku niemile zaskoczeni. Z 8 parkomatów, które mogli wybrać w okolicy miejsca ich zamieszkania w zeszłym roku, dziś przy odnowieniu ich liczba została ograniczona w wielu przypadkach do zaledwie jednego. Oznacza to, że w niektórych lokalizacjach np. takich jak okolica Konesera szansa zaparkowania w strefie parkomatu oddalonego 150 m od domu stała się mocno problematyczna.


ZDM wyjaśnia

- Mieszkańcowi z abonamentem przysługuje możliwość bezpłatnego parkowania w strefie 150 m od miejsca zamieszkania, plus w miejscach wokół parkomatów, które są w tym obszarze (zwykle jest ich kilka, 2-3, ale jeśli jest ich dużo więcej to można wybrać maksymalnie 8, to jednak incydentalne przypadki). To ostatnie zastrzeżenie trochę powiększa strefę abonamentu, powodując, że nie jest ona kołem, ale ma kształt bąbli. Dla każdego strefa parkowania w ramach abonamentu mieszkańca jest inna, bo zależy od miejsca zamieszkania.

Taki sposób wyznaczania strefy powoduje, że każdy mieszkaniec, niezależnie gdzie mieszka ma mniej więcej podobny obszar parkowania w ramach abonamentu z podobną liczbą dostępnych miejsc parkingowych. Sensem abonamentu mieszkańca jest ułatwienie parkowania w bezpośredniej bliskości miejsca zamieszkania. Może się jednak zdarzyć, że ktoś mieszka np. w pobliżu parku, dużego boiska, etc. W skrócie – w promieniu 150 m od jego domu nie ma zbyt dużej liczby miejsc parkingowych, nie ma parkomatu, albo jest jeden. W takich uzasadnionych przypadkach, przy wyznaczaniu dla niego obszaru abonamentowego stawiamy na mapie "wirtualny parkomat", tylko po to, żeby móc sztucznie powiększyć mieszkańcowi taki abonamentowy obszar do parkowania.

Przyjęta przez radnych uchwała dotyczy wprowadzenia nowego rodzaju abonamentów mieszkańca. Aktualnie posiadacze abonamentu mogą parkować bezpłatnie na niewielkim obszarze w pobliżu miejsca zamieszkania. Przywilej ten, kosztujący zaledwie 30 zł rocznie, obejmuje kilka (maksymalnie 8, ale średnio 3-4) parkomatów oddalonych nie więcej niż 150 m od domu. W praktyce przekłada się to na kilkadziesiąt miejsc postojowych. Zdarza się, że żadne z nich nie jest wolne wtedy, kiedy mieszkaniec potrzebuje zaparkować - wyjaśnia rzecznik ZDM Jakub Dybalski.

Chcesz zaparkować - płać

Na dzisiejszej sesji radni m.st. Warszawy przyjęli zmienioną uchwałę dotyczącą nowego abonamentu parkingowego dla mieszkańców strefy płatnego parkowania. Pojawił się nowy abonament obszarowy, który pozwoli parkować na znacznie większym obszarze. Niestety jego koszt to 600 zł rocznie.
TJ

Wasze komentarze

64x64

Aga napisał:

Szkoda tylko, że przy wyborze owych 3 miejsc nie ma się wyboru i pracownik ZTM narzuca wybór. Efekt - mogę parkować pod Dworcem Wschodnim, bo teoretycznie mieszczę się w wyborze, ale ma się to nijak do użyteczności :/
2021-09-10 07:36

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii


Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia