"20 koszty za 904800 zł". Rzecznik prostuje informację samozwańczego mieszkańca

07.10.2021
Kolorowe kosze do segregacji śmieci pojawiły się na ulicach Pragi Południe jako realizacja zwycięskiego projektu z Budżetu Obywatelskiego. Ostatnio na jednym z nich pojawiła się przyklejona kartką z informacją o treści "20 koszy za 904800 zł". Do sprawy odnosił się rzecznik dzielnicy, który wyjaśnił, jak to sam nazwał - manipulację.Nowe kosze dla Pragi Południe

Trzeba przyznać - estetyczne - kosze do segregacji śmieci z podziałem na szkło, metale i tworzywa sztuczne, papier, BIO zostały ustawione w 20 miejscach na terenie Pragi Południe na początku września br. Wszystkie są wyposażone w daszek, który ogranicza możliwość wyciągania odpadów przez ptaki. Pojemniki zostały wykonane na zamówienie według projektu zaakceptowanego przez miejskie Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego. Koszt produkcji koszy wyniósł 241 tys. zł.

W informacji jaka została przyklejona na jednych z koszy wynika, że koszt ich ustawienia wyniósł ponad 900 tys. zł. Dokładnie taka suma pojawia się również na stronie Budżetu Obywatelskiego. Czy tak jest w rzeczywistości?

Rzecznik "Prostujemy manipulację!"

- Otrzymaliśmy informację, iż na jednym z koszy do segregacji odpadów, ustawionych niedawno na terenie naszej dzielnicy w ramach Budżetu Obywatelskiego, ktoś przykleił kartki informujące, jakoby zakup 20 takich koszy wyniósł ponad 900 tys. złotych.

Taka informacja jest oczywiście zwykłą manipulacją. Którą szybko prostujemy.

Na stronie Budżetu Obywatelskiego, przy informacji o projekcie polegającym na ustawieniu w 20 lokalizacjach na terenie Pragi-Południe koszy na segregację odpadów, rzeczywiście można znaleźć taką kwotę. Ale wystarczy czytać dokładnie, by zorientować się, że:

  • jest to kwota orientacyjna (wyniki poznamy w styczniu'22);
  • zawiera ona nie tylko koszty zakupu i montażu 20 czterokomorowych pojemników (a zatem 80 koszy), ale także koszt ich regularnego cotygodniowego opróżniania przez cały rok.

Zarząd Oczyszczania Miasta, który zrealizował ten projekt, informuje tymczasem, że umowy na produkcję i dostarczenie koszy oraz ich opróżnianie opiewają w tym roku na łączną kwotę rzędu 460 tys. zł.

Przypominamy przy okazji, że projekt ten zyskał poparcie ponad 2,5 tysiąca mieszkańców naszej dzielnicy - możemy przeczytać we wpisie rzecznika dzielnicy Praga Południe pana Andrzeja Opali.


TJ

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia