Najstarszy dom na Grochowie to dziś obraz nędzy i rozpaczy

09.03.2022
Według najnowszych ustaleń najstarszy dom na Grochowie to nie wchłonięta ostatnio przez nowy budynek Grochowska 230, ale XIX - wieczny budynek na końcu ulicy Garwolińskiej. Niestety po pożarze jego stan jest opłakany i chyba tylko wpis do gminnej ewidencji zabytków ochroni go przed wyburzeniem.Pamięta czasy zaborów

Budynek przy Grochowskiej 230 przy Rondzie Wiatraczna został wzniesiony w 1904 roku i jeszcze niedawno był uważany za najstarszy dom mieszkalny na Grochowie. Oczywiście nie licząc dworku Grochowskiego, lecz on od zakończenia II wojny światowej nie pełni funkcji mieszkalnej.

Teraz jednak skupimy się na parterowym murowanym budynku wzniesionym najprawdopodobniej około 1895 dla pracowników Kolei Nadwiślańskiej.

W 2016 roku PKP, jako właściciel budynku dokonał jego zabezpieczenia po wykwaterowaniu ostatnich mieszkańców. W tym samym czasie kolejarze podjęli kroki zmierzające do wyburzenia znajdujących się nieopodal, a wpisanych do Gminnej Ewidencji Zabytków budynku mieszkalnego i nastawni z lat 1934-1936. Po uzyskaniu zgody Stołecznego Konserwatora Zabytków w styczniu 2017 roku oba budynki z lat 30. zostały zrównane z ziemią i dziś pamiątką po nich jest niewielki fragment ściany.

Zachowany XIX - wieczny pustostan uniknął wyburzenia jednak w wyniku pożaru, który wybuchł w czerwcu 2018 roku. Jego stan techniczny uległ dalszej degradacji, a kolejne dokonane zabezpieczenia już prawidłowo chroniły budynek przed dostępem osób postronnych.


Pożar przy Garwolińskiej 38A


Stan po pożarze w 2018 roku

Niepewny los

Od tej chwili o jego dalszym losie mogą decydować wyłącznie PKP oraz służby konserwatorskie.


TJ

Więcej na ten temat


Obiekty


Wasze komentarze

64x64

Gall Anonim napisał:

Czuję, że jak tylko ktoś się weźmie za remont to dopadną go lokalni aktywiści.... :)
2022-03-15 12:33

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia