Centrum Lokalne na dawnym bazarze Rogatka zagrożone. Winna wysoka inflacja

Dodano: 21.04.2022, modyfikacja: 21.04.2022
Dziś zostały otwarte oferty na budowę Centrum Lokalnego Rogatka na Kamionku. Niestety, kolejny już przetarg, którego celem miało być zagospodarowanie terenu po dawnym bazarku nie przyniósł dobrych wiadomości. Wpłynęła tylko jedna oferta potencjalnego wykonawcy z ceną 9,281 mln zł. ZGN Praga Południe zabezpieczył na realizację tego zadania 5,6 mln zł.


fot. ZGN Praga Południe

Bazarek Rogatka

Bazarek Rogatka działał od lat 90. między Grochowską a Mińską. W dniu 1 maja 2016 roku został zamknięty w celu rewitalizacji terenu. Wkrótce pojawiła się kostka brukowa oraz oświetlenie, ale handel nie wrócił. Dzielnica zaplanowała bowiem w tym miejscu budowę centrum lokalnego wraz z funkcją handlową. W 2018 roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczny, a następnie próbowano bezskutecznie wyłonić wykonawcę na budowę.

Rosnąca inflacja to bezpośrednie zagrożenie dla inwestycji publicznych!

"W zeszłym roku nie udało się wybrać wykonawcy Centrum Lokalnego Kamionek na terenie dawnego bazarku Rogatka, ponieważ wszystkie składane oferty już wtedy przewyższały środki zabezpieczone na ten cel w budżecie.

W tym roku udało się zabezpieczyć większe fundusze - łącznie ponad 5 mln złotych - co przewyższało nawet te najdroższe oferty z zeszłego roku. Dlatego z optymizmem ogłosiliśmy kolejny przetarg.

Galopujące ceny materiałów budowlanych i usług sprawiły jednak, że i ta kwota okazała się za mała... Potencjalny wykonawca wyliczył bowiem aktualny koszt tej inwestycji na ponad 9 mln złotych.


Niestety oznacza to, że tak społecznie wyczekiwana inwestycja jaką jest Centrum Lokalne Kamionek, ulegnie kolejnemu opóźnieniu.

Sytuacja ta obrazuje jak poważnym zagrożeniem dla inwestycji jest wciąż rosnąca inflacja. Ciągły i radykalny wzrost cen skutecznie utrudnia i hamuje wszelkie działania inwestycyjne, zwłaszcza w sektorze publicznym, gdzie procedury finansów publicznych wymuszają niemałe odstępy czasu od opracowania kosztorysów do wyboru wykonawcy. A w tym czasie ceny mogą ulec już znacznym zmianom." - czytamy na profilu społecznościowym ZGN Praga Południe.

ZGN Praga Południe/TJ


Więcej na ten temat

Wasze komentarze

64x64

Mieszkanka napisał:

To może zanim uzbiera się odpowiednia kwota w Urzędzie na zaplanowane działania, można by pozwolić wrócić drobnemu handlowi w to miejsce? Mieszkańcy na prawdę cierpią na brak bazarku i alternatywy do Biedronki. A na przyszłość należałoby może odwrócić działania, czyli najpierw zebrać odpowiednie fundusze (wraz z górką) na planowaną rewitalizację a potem rozwalić ludziom możliwość zrobienia zakupów u lokalnych sprzedawców...
2022-04-25 11:33
64x64

Michał napisał:

Problem ma też dzięki urzędnikom Sinfonia Varsovia. Nikt nie zgłosił się do przetargu na remont zabytkowych budynków. Kompromitacja goni kompromitację. Inflacja jest wysoka od zeszłego roku, a ile lat temu położono kostkę na Bazarze Rogatka? Odpowiedź jest w artykule.
2022-04-22 11:13

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii


Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia