Spacer: A Grochów się budzi... GROCHÓW WIELKI

Grochów został włączony w granice administracyjne Warszawy 8 kwietnia 1916 r., jego historia jest jednak o wiele starsza, tak jak dużo starsze są jego związki ze stolicą. Początki osady sięgają czasów, gdy na mapach Mazowsza próżno było szukać syreniego grodu, chociaż to właśnie późniejsza lokacja pobliskiej Warszawy przesądziła o niezwykle dynamicznym rozwoju Grochowa.
Butem po Wawie

Zawiłości historii sprawiły jednak, że bliskość dużego miasta, która była powodem wzrostu znaczenia tej skromnej wsi na prawym brzegu Wisły, wkrótce miała się Grochowowi odbić czkawką.

Jego strategiczna lokalizacja spowodowała, że od zawsze stanowił przedmurze Warszawy i to w jego sąsiedztwie ważyły się losy miasta. Będąc areną działań militarnych prowadzonych na dużą skalę, był również świadkiem wielkich dramatów. Regres cywilizacyjny zatrzymało dopiero pojawienie się tutaj wielkiego przemysłu, ale kiedy Grochów stał się integralną częścią stolicy, bliższy był mu jednak status wiejskiej osady niż pełnokrwistej dzielnicy wielkiego miasta.
A jak jest dzisiaj? To właśnie sprawdzimy podczas spaceru po tym niezwykle ciekawym fragmencie Warszawy. Szukając historycznych reliktów przedwojennego Grochowa, dowiecie się również m.in.:

  • w którym budynku działało „kino z błędem”,
  • gdzie znajduje się najstarszy w stolicy pomnik robotniczego trudu,
  • w którym miejscu można natrafić na święte drzewo,
  • jak wygląda pałac bezrobotnych,
  • w jakim stanie znajduje się dziś mała architektura wielkiego architekta,
  • gdzie można znaleźć najmłodszy z XVIII-wiecznych pałaców Warszawy,
  • jaka jest historia ozdobnej bramy prowadzącej na teren dawnego końskiego targu,
  • gdzie nocowali komandosi.

To oczywiście tylko znikoma część atrakcji. Więcej na spacerze, który odbędzie się w niedzielę 5 marca. Spotykamy się przed urzędem dzielnicy Praga-Południe (ul. Grochowska 274) o godzinie 13:00. Spacer nie powinien potrwać dłużej niż dwie godziny.

Przewodnik: Rafał Dąbrowiecki
Gdzie? Grochowska 274 przed Urzędem Dzielnicy Praga-Południe
Kiedy? Niedziela, 5 marca, godz. 13:00
Jak długo? Spacer potrwa około 2 godziny.

Wstęp jest darmowy, ale miłym dla ciała i ducha napiwkiem przewodnik nie pogardzi. Spacer poprowadzi Rafał Dąbrowiecki licencjonowany przewodnik warszawski, twórca portalu "Butem po Wawie" i zdobywca tytułu "Warszawiak Roku 2018".


Źródło: Butem po Wawie

Więcej na ten temat


Obiekty

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia