Kino 1 Maj

Dawne kino 1 Maj znajdowało się przy ulicy Podskarbińskiej 4 na Grochowie w dzielnicy Praga Południe w Warszawa.

Budynek kina w formie parterowego pawilonu wg. projektu Mieczysława Pipreka został zbudowany w latach 1949/1950 na rogu ulicy Podskarbińskiej i Kobielskiej.

Pierwszy seans miał miejsce w dniu 1 maja 1949 roku.

Wnętrze utrzymane było w stylu socrealistycznym. Na sali głównej uwagę przykuwały płaskorzeźby, w dużym holu obłożonym marmurem znajdowała się poczekalnia oraz dwie kasy. Kino nie posiadało balkonu.

Widzowie wchodzi na sense przez boczne przejścia po obu stronach widowni na której ustawiono pod małym kątem trzeszczące, ale wygodne fotele, ściany wyłożone dźwiękochłonnymi, perforowanymi panelami. Wyjścia były od strony ulicy Kobielskiej.

Kino zakończyło działalność około 1989 roku.

Następnie w budynku znajdowało się studio włoskiej telewizji TV Polonia 1. Później dyskoteka.

Od około 2001 roku do chwili obecnej budynek po przekształceniu (zniszczeniu) został przeznaczony przez fimę Marcpol na market spożywczo-przemysłowy.

Budynek został został wpisany do wykazu obiektów i obszarów objętych ochroną z zakresu dziedzictwa kulturowego i ochrony środowiska na terenie m.st. Warszawy.

Architekt Mieczysław Piprek zmarł 25 lipca 2012 roku.

ST/PS

Ciekawostki

  • Przed wojną w tym miejscu znajdował się drewniany budynek mieszkalny (Kobielska 83). Spłonął we wrześniu 1939 roku.
  • Kino 1 maj było jednym z czterech pierwszych kin powstałych w Warszawie po II wojnie światowej (pozostałe kina to: W-Z , Stolica i Ochota). Wszystkie wg. projektu Mieczysława Pipreka.
  • W czasie sensów często "urywał się" film.
  • Kino posiadało ponoć specyficzny zapach...
  • Prawie nigdy do kas nie było kolejek.
  • Słynne maratony filmowe w kinie 1 Maj organizował "wieczny" mieszkaniec akademików przy Kickiego Roman Gutek.

Więcej na ten temat


Firmy


Galeria
Wasze komentarze

2020-01-11 19:57 Skak napisał:
Kto pamieta pana ktory sprzedawal orezade i nabijal syfony
2016-08-16 13:51 STOPA napisał:
*** - Pomagałem budowlańcom przy budowie tego kina i byłem na pierwszym bezpłatnym seansie zamkniętym 'przedpremierowym' - filmu pt: za wami pójdą inni (wojenny propagandowy) - Kino "1 MAJ" posiadało trzy wyjścia zasłonięte kotarami. Jedno boczne od str ul Kobielskiej (bardzo rzadko otwierane przez t.zw. 'bileterów') i dwa wyjścia 'tylne' którymi skręcając w prawo szło się do ul Grochowskiej. Budynek mieszkalny który stał vis-a-vis tylnych wyjść z kina, miał adres Podskarbińska 4 - identyczny jak kino (za budynkiem było boisko szkoły przy ul Siennickiej)
2013-10-21 07:41 seth napisał:
Pierwszy raz widziałem w nim Powrót Jedi... Stała destynacja wycieczek szkolnych do kina.
2013-07-09 12:29 anulka1 napisał:
Mieszkałam tak obok przez kilka lat pamiętam wszystkie niedzielne poranki ale też gwiezdne wojny....
2013-04-09 23:33 Be napisał:
Oj, czepianie się... Ja tam nie pamiętam żadnego zapachu... a często tam bywałam jako małoletnia mieszkanka z ulicy Kobielskiej. Kino "Maj" (nikt nie mówił przecież 1 Maj) było najbardziej wypasionym kinem na Pradze Południe i naprawdę nie pamiętam, żeby się jakiś film urwał. Co innego w "Sokole" na Paca... W "Maju" widziałam wszelkie "Godzille" , "Złoto dla zuchwałych" , "Obcego - 8 pasażera Nostromo"... jakieś animowane i oczywiście... poranki... Teraz Marcpol... Tam gdzie teraz jest bankomat... wisiał repertuar na miesiąc...
2012-07-31 20:27 Sławek napisał:
Pamiętam ze byłem tutaj z ojcem na filmie Awantura o Basie

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii


wstecz