Bazar "Ciuchy"

Bazar Ciuchy fot. Józef KicmanDawny bazar "Ciuchy" położony był na Kamionku w narożniku ulic Lubelskiej i Skaryszewskiej w dzielnicy Praga Południe.

Początki targowiska sięgają 1944 roku kiedy to na ulicy Ząbkowskiej w niewielkich budkach rozpoczął się handel garderobą. Z uwagi na brak miejsca handel został wkrótce przeniesiony na większe targowisko przy Placu Szembeka, na którym wśród warzyw oraz stoisk państwowych nadal był rozwijany handel ciuchami.

W 1959 roku dla popularnych już w całej Warszawie "Ciuchów" wybudowano w narożniku ulicy Lubelskiej i Skaryszewskiej nieopodal Dworca Wschodniego oddzielne targowisko.

Jak wspominał kierownik bazaru pan Faustyn Janczewski - "kupcy mają do dyspozycji 180 stoisk z daszkiem oraz 170 na 3-metrowych ławach. Bazar jest czynny od godziny 6 rano latem i 7 zimą do godziny 18. Cały teren jest ogrodzony".

Na ciuchach można było się ubrać na każdą okazję: do ślubu, na pogrzeb i na bal kostiumowy. Sprzedawano buty oraz wszelkiego rodzaju rupiecie i starzyznę. Oprócz tego jak na każdym praskim targowisku można było kupić papierosy zagraniczne, gumę do żucia "Donald", reklamówki firm zachodnich, części zamienne oraz tradycyjnie zakupić nieco "zakazanej" waluty.

Oczywiście była też dostępna bazarowa gastronomia wśród której dominowały: pyzy, leniwe i flaki...

W 1973 roku targowisko zostało zlikwidowane i przeniesione do Rembertowa.

Obecnie na tym terenie znajduje się parking samochodowy.


BU/TJ

Ciekawostki

  • Na ciuchach można było spotkać aktorów z pobliskiego Teatru Powszechnego.

Więcej na ten temat

Wasze komentarze

2016-01-14 20:35 zdzislaw szczepanski napisał:
poszukuje mieszkancow targowej 14 osob ktore uczyly sie w szkole przy ul.skaryszewskiej w latach 1958 /65
2016-01-14 20:31 zdzislaw szczepanski napisał:
bywalo sie kazdego dnia gdyz do szkoly sie chodzilo do14 do roku 1965 pirkne czasy
2014-09-18 16:15 Danuta Antonowicz napisał:
Poszukuje mieszkancow domu ul L ubelska 16 w lata ch1958 -1968

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii


wstecz