Fort XIA "Grochów II"

Fort XIA - zdjęcia lotniczeDawny carski Fort XIA Twierdzy Warszawa "Grochów II" lub "Grochów Mały" znajdował się w osi obecnej ulicy Szaserów, w kwadracie ulic Garwolińskiej, Szklanych Domów i Wspólnej Drogi.

Powstał w latach 1890-91 jako jeden z fortów zewnętrznego pierścienia Twierdzy Warszawa.

Był to fort, który należy zaklasyfikować raczej jako punkt oporu. Był to obiekt jednowałowy, posiadający w wale czołowym dwa betonowe schrony. Rów wokół fortu XIA wypełniony był wodą. Powierzchnia obiektu wynosiła ok. 1,1 ha, a jego szerokość wzdłuż linii frontu twierdzy wynosiła 250 m, natomiast średnia szerokość - 100 m.

Zadaniem fortu był nadzór nad linią Kolei Nadwiślańskiej oraz szosą Brzeską, czyli obecną ulicą Grochowską, oraz obrona przestrzeni pomiędzy tymi szlakami, całkowicie płaskiej i pozbawionej przeszkód naturalnych.

Rowy forteczne wypełnione wodą zachowały się do połowy lat pięćdziesiątych, chociaż fort został wysadzony w powietrze na mocy rozkazu o kasacji twierdzy Warszawa z 31 stycznia 1909 roku.

Dziś na terenach pofortecznych znajduję się Wojskowy Instytut Medyczny, bloki "Osiedla Młodych" oraz Park Park im. Józefa Polińskiego a jedynym śladem po dawnej twierdzy jest "militarna" ulica Prochowa.


LK/WI

Ciekawostki

  • W czasie II wojny światowej na przedpolu fortu dawnego fortu Niemcy wybudowali dwa żelbetowe bunkry, osłaniające Grochów od strony linii kolejowej. W trakcie budowy Osiedla Młodych, które stanęło w latach sześćdziesiątych esplanadzie fortu, bunkry te (jeden był wysadzony w powietrze) zostały przysypane ziemią, a uzyskane w ten sposób górki do dnia dzisiejszego służą dzieciom do zjeżdżania na sankach.

Więcej na ten temat


Wasze komentarze

64x64

Cosi napisał:

Pewnie chodzi o górkę na osiedlu przy boisku - jest to też podjazd do garaży piętrowych wybudowanych przy nieistniejącej już kotłowni. Nie wiem czy z górki nadal da się korzystać, gdyż inteligentne władze osiedla wcisnęły nowoczesny blok w miejsce boiska. Za niszczenie oryginalnych, dobrych założeń patodeweloperką powinna istnieć surowa kara. Osiedle Młodych - to oryginalne w kwadracie ulic - Szklanych Domów, Garwolińska, Szaserów, Wspólna Droga - było projektem zamkniętym o charakterystycznym układzie - duże przestrzenie między budynkami, świetna komunikacja, ciekawe place zabaw, ogromna ilość zieleni, dostęp do sklepów, przedszkola, szkoły i lokali usługowych. W kompozycję wpisane były też rzeźby - spacer po osiedlu to naprawdę ciekawe doświadczenie. O ile wciśnięcie bloku na miejsce niepotrzebnej dziś kotłowni ma zarówno uzasadnienie jak i zapewne zostało początkowo przewidziane, o tyle zabieranie mieszkańcom parkingu pod blokiem i wciśnięcie pod okna Biedronki, jak również zabudowa boiska nowoczesnym paszkwilem jest wręcz hańbą!
2024-09-03 11:33
64x64

Horski napisał:

ad. Bunkry: Jeden był w całości , drugi trafiony w czasie ostrzału artyleryjskiego prowadzonego przez Niemców, ponieważ na łące między ul. Kobielską a torami kolejowymi Były okopane wyrzutnie rakietowe zamontowane na samochodach (słynne "KATJUSZE" a ciekawostką jest to, że były one obsługiwane przez batalion kobiecy. Katiusze ostrzeliwały lewy brzeg Wisły w rejonie Warszawy ad. Górki: Być może że pozostałości po wysadzeniu bunkrów gdzieś ich szczątki są wykorzystane do budowy górek, jednak na 100% nie ma ich w górce zbudowanej obok kościoła przy ul. Kobielskiej.
2013-01-23 00:27
64x64

Horski napisał:

Prawie dokładnie tak, z małą poprawką taką że dwa bunkry artyleryjskie wyburzono jak przypuszczam w 1957 roku, woda w fosach zniknęła samoczynnie w trakcie obniżania się poziomu wód gruntowych.
2013-01-22 23:24

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia