Fort XIA "Grochów II"

Powstał w latach 1890-91 jako jeden z fortów zewnętrznego pierścienia Twierdzy Warszawa.
Był to fort, który należy zaklasyfikować raczej jako punkt oporu. Był to obiekt jednowałowy, posiadający w wale czołowym dwa betonowe schrony. Rów wokół fortu XIA wypełniony był wodą. Powierzchnia obiektu wynosiła ok. 1,1 ha, a jego szerokość wzdłuż linii frontu twierdzy wynosiła 250 m, natomiast średnia szerokość - 100 m.
Zadaniem fortu był nadzór nad linią Kolei Nadwiślańskiej oraz szosą Brzeską, czyli obecną ulicą Grochowską, oraz obrona przestrzeni pomiędzy tymi szlakami, całkowicie płaskiej i pozbawionej przeszkód naturalnych.
Rowy forteczne wypełnione wodą zachowały się do połowy lat pięćdziesiątych, chociaż fort został wysadzony w powietrze na mocy rozkazu o kasacji twierdzy Warszawa z 31 stycznia 1909 roku.
Dziś na terenach pofortecznych znajduję się Wojskowy Instytut Medyczny, bloki "Osiedla Młodych" oraz Park Park im. Józefa Polińskiego a jedynym śladem po dawnej twierdzy jest "militarna" ulica Prochowa.
LK/WI
Ciekawostki
- W czasie II wojny światowej na przedpolu fortu dawnego fortu Niemcy wybudowali dwa żelbetowe bunkry, osłaniające Grochów od strony linii kolejowej. W trakcie budowy Osiedla Młodych, które stanęło w latach sześćdziesiątych esplanadzie fortu, bunkry te (jeden był wysadzony w powietrze) zostały przysypane ziemią, a uzyskane w ten sposób górki do dnia dzisiejszego służą dzieciom do zjeżdżania na sankach.
Więcej na ten temat
|
|
Najczęściej czytane
Najnowsze informacje
wstecz
Wasze komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii