Kino Sokół

Paca 42 - Kino SokółKino Sokół istniało na Grochowie przy ulicy Michała Paca 42 w Warszawie.

Społeczne kino "Sokół" zostało uruchomione około 1958 roku. Mieściło się w wolnostojącym parterowym budynku. Sala kinowa mogła pomieścić około 200 osób, które oglądały filmy na drewnianych krzesłach. Na podwyższonej scenie odbywały się koncerty, na ścianach wisiały portrety Tadeusza Janczara. Podłoga w sali kina była pochyła, pomalowana na bordowy kolor. Wewnątrz znajdował się bufet, gdzie sprzedawano kawę, herbatę czy coś słodkiego.

Tanie bilety zachęcały do odwiedzin, jednak w kinie dominował repertuar dziecięcy i filmy radzieckie oraz pozycje, które już schodziły z dużych państwowych kin. "Popularnością cieszyły się też seanse nocne - głównie romanse lub przygodowe. Przyciągały sporo ludzi, szczególnie dlatego że zaraz po nich odbywały się występy gwiazd, które kończyły się o 2 lub 3 w nocy. Występowały bardzo popularne wówczas gwiazdy np. Barszczewska, Brodzińska. Takie występy były organizowane głównie wtedy, kiedy przypadały jakieś święta narodowe" - wspominają grochowscy seniorzy.

Kino zakończyło działalność 1 stycznia 1982 roku.

Nastepnie budynek został przebudowany i od tego czasu był wykorzystywany przez Urząd Dzielnicy Praga Południe. Około 2002 roku urządzono w nim szwalnię. Następnie budynek stał pusty.

Od 25 kwietnia 2006 roku po kolejnej modernizacji opuszczony od lat budynek jest użytkowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej.


TJ


Ciekawostki

  • Przed wojną przy ulicy Marszałkowskiej 69 działo kino o tej samej nazwie.
  • Filmy były wyświetlane z kliszy, przez operatora, który obsługiwał całą aparaturę. Zdarzało się, że klisza spadała lub zanikał głos i przyjęło się, że wtedy publika na sali gwizdała i tupała aby zasygnalizować, że coś jest nie tak.
  • Dziś jedynym śladem po dawnym kinie jest działający przy Dziennym Domu Pomocy Społecznej chór "Praskie Sokoły".

Więcej na ten temat


Wasze komentarze

64x64

Bożena z Paca napisał:

A cóż to za bzdura Panie JaGrześ? Kino Sokół nigdy nie było prywatnym kinem. Powstało w dawnym baraku pracowników pozostałym po budowie naszego osiedla. Kioski były drewniane, ale w tym pod "Drucianką" sprzedawano piwo. Zaś w tym obok budynku Paca 39 pieczywo, które pachniało na całą ulicę. Co do repertuaru to było jak w artykule. No i rzeczywiście wyświetlało się z "klisz", a ta płonąca kopia jest na to najlepszym dowodem. Dobrze pamiętam ten charakterystyczny "smrodek".
2016-07-06 13:13
64x64

Jerzy napisał:

Chodziło się "postać" przed kinem :D
2015-07-13 06:41
64x64

JaGrześ napisał:

Kino było prywatne, właścicielką była p. Sokół, z jej synem chadzałem (czasami) do podstawówki :) Nie pamiętam bufetu wewnątrz, natomiast na zewnątrz, po drugiej stronie ul. Paca, stały dwa drewniane kioski spożywcze, gdzie sprzedawano słodycze i napoje oraz warzywa itp. Wewnątrz - przed kasą i w poczekalni, na ścianach faktycznie wisiały duże fotosy aktorów, nie tylko T. Janczara. Co do repertuaru, to faktycznie, jeśli na jakiś film nie zdążyło się do 1 Maja, szedł potem w Sokole. Ale zdarzały się też ciekawe projekcje :) I nie wyświetlało się filmów "z klisz", tylko był normalny projektor 35 mm. Pamiętam, jak w czasie seansu zapaliła się kopia. Biedny kinooperator musiał się nieźle napocić... ale film poszedł do końca :)
2015-06-20 02:32

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia