Chłopickiego 50 - Krzyż metalowy

Chłopickiego 49B - Krzyż metalowyMetalowy krzyż z małą pasją stoi na ulicy Chłopickiego 50 w pobliży przejazdu kolejowego na Olszynce Grochowskiej.

Według zachowanej na cokole daty krzyż ustawiono w 1912 roku. Wokół krzyża metalowy płotek.

Około 2014 przeprowadzono konserwacja krzyża. Na cokole umieszczono nową granitową płytę na której umieszczono napis "... Chłopicki padł ranny w miejscu, gdzie obecnie znajduje się stacja kolejowa Olszynka Grochowska. Postawiony tu krzyż został przeniesiony za przejazd kolejowy gdzie swoi do dziś..." Jan Dobraczyński styczeń 1994 r.
TJ

Ciekawostki

  • Krzyż ustawiono w domniemanym miejscu zranienia w czasie bitwy o Olszynkę Grochowską gen. Józefa Chłopickiego.

Więcej na ten temat


Galeria


Wasze komentarze

64x64

ms napisał:

Krzyż ustawił w/g przekazów rodzinnych Mikołaj Turski który tam mieszkał. Wtedy mieli tam adres Nowy Kawęczyn ( jest w spisie ulic m.Warszawy sprzed wojny). Kilka rodzin spokrewnionych ze sobą przeniosło się tam gdy wykupił ich glinianki w Kawęczynie Granzow. Krzyż ustawili po prostu na pierwszym od siebie skrzyżowaniu dróg tak jak wielu innych. Reszta to mity. Tylko taki przypadek że Granzow zmarł w 1912r.
2020-11-05 21:27
64x64

Rkamin napisał:

Czy może ktoś zna więcej szczegółów na temat krzyża przy ul. Chłopickiego, przy przejeździe kolejowym.
2013-07-16 09:35

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia