Józef Chłopicki

Józef Grzegorz Chłopicki urodził się 14 marca 1771 r. w Kapustynie na Wołyniu. Zmarł 30 września 1854 r. w Krakowie.

Pochodził z rodziny szlacheckiej. Od początku przejawiał zamiłowanie do wojaczki, które rozpalał w nim brat Andrzej, niewidomy zakonnik, walczący kiedyś w konfederacji barskiej. Uczył się niezbyt chętnie. W wieku 14 lat uciekł ze szkoły klasztornej i wstąpił do wojska.

Uczestniczył w wojnie polsko-rosyjskiej 1792 r. i w Insurekcji Kościuszkowskiej. Służył w Legionach Polskich i brał udział w licznych kampaniach armii napoleońskiej.

W armii Królestwa Polskiego osiągnął stopień generała dywizji. Po zatargu z wielkim księciem Konstantym w 1817 r. wystąpił z wojska, zyskując tym popularność.

Po opuszczeniu armii oddał się swoim zainteresowaniom, kolekcjonowaniu map, chodzeniu do teatru i grze w karty. Nie zajmował się działalnością spiskową.

Po wybuchu Powstania Listopadowego mianowany przez Radę Administracyjną głównodowodzącym powstańczych sił zbrojnych, ogłosił się dyktatorem powstania. Nawiązał rokowania z carem. 17 stycznia 1831 r. zrzekł się dyktatury.

Walczył 19 lutego pod Wawrem, 22 lutego 1831 r. został mianowany dowódcą wojsk pierwszej linii. Był faktycznym dowódcą bitwy pod Grochowem, w której został ranny w nogi.

Styl dowodzenia Chłopickiego był agresywny, ale przemyślany, oparty na wieloletnim doświadczeniu. Według powszechnej opinii był on po prostu stworzony do wojaczki. Dysponował doskonałym, silnym głosem, który potrafił przebić się przez grzmot salwy karabinowej. Z pewnością niebagatelną rolę we wpływie, jaki wywierał na ludzi miał jego wygląd urodzonego dowódcy i dar rozkazywania.

Po upadku powstania osiadł w Krakowie gdzie zmarł w 1854 r.

Jego imieniem nazwano ulicę na Pradze Południe a 29 lutego 2004 r. w Alei Chwały na ul. Traczy ustawiono pamiątkowy głaz poświęcony pamięci Józefa Chłopickiego.


FW/WI/TP

Ciekawostki

  • Swój pierwszy bój stoczył już w wieku lat ośmiu, w czasie zajazdu u sąsiada.
  • Jego nazwisko zostało wyryte na Łuku Triumfalnym w Paryżu.
  • Według legendy Dworek Grochowski był podczas bitwy o Olszynkę Grochowską kwaterą gen. Józefa Chłopickiego.

Więcej na ten temat


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia