Park Praski im. Żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego

W okresie niepodległego Państwa Polskiego,czyli Księstwa Warszawskiego, w związku z działaniami obronnymi (tzw fortyfikacje) w rejonie Warszawa-Serock-Modlin doszło do ogromnych strat, i zniszczeń na terenie dawnych osad Miasta Królewskiego tj. Praga, i Skaryszew-Kamion. Aby zrobić miejsce dla fortyfikacji wyburzono, i zniszczono większą część pięknych i malowniczych osad, w tym również znalazł się Golędzinów Królewski, założony przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Rozebrano około 200 budynków, a wśród nich znalazł się także kościół Św. Stanisława w Skaryszewie, kościół i klasztor bernardynek w Pradze na ulicy Panieńskiej, jak również ratusz praski, oraz klasztor bernardynów w Pradze, z którego j uchował się jedynie Domek Loretański, znajdujący się na terenie diecezji warszawsko-praskiej, oraz większa część innych budowli. W 1846 r. W związku z budową mostu Kierbedzia, który był pierwszym stalowym mostem postawionym w Warszawie, powstał nowy plan odnośnie zagospodarowanie terenów, po działaniach wojennych dokonanych przez Napoleona Bonaparte. Plan ten, został dokładnie obrobiony w 1835 r. przez Jakuba Łaszyńskiego, które zezwolił na wyznaczenie obszaru Parku Praskiego, m.in. ulic tj: Szeroka, Brukowa, oraz Jagiellońska.
W kwietniu 1865 r. car Aleksander II, wydał specjalny dekret zezwalający na powstanie parku, w związku z tym park na jego cześć przyjął nazwę Parku Aleksandryjskiego .W latach 1865-1871 trwały prace, nad powstaniem parku, który zaprojektował kierownik Ogrodów Krasińskich, a następnie Ogrodu Saskiego Jan Dobrowolski. Park wykonany został w stylu geometryczno-krajobrazowym, którego oficjalne otwarcie odbyło się w 1871 roku. W tym okresie park dawał publiczności wiele rozrywek, poprzez liczne cukiernie i kawiarenki, a od 1903 r. przy wejściu znajdował się również budynek Teatru Praskiego (od 1928 Dom Żołnierza). Park liczy sobie wiele cennych, i rzadko spotykanych gatunków drzew tj platan klonolistny, miłorząb japoński, kasztany jadalne, klony, lipy, oraz topole. Mieściła się tutaj także muszla koncertowa, gdzie można było się bawić przy ulubionej muzyce. W 1916 r. park, przyjął nazwę Parku Praskiego. Park został nagrodzony I miejscem, w konkursie Planu regulacji, i rozwoju miasta, w Paryżu w 1926 r. przez A. Jaworskiego, oraz Cz. Rudnickiego. Obszar parku miał zostać powiększony o 60 ha. W 1928 r. obszar parku został powiększony, a na wyznaczonej powierzchni 12 ha, został otwarty Miejski Ogród Zoologiczny, który obecnie zajmuje 40 ha. W okresie międzywojennym park, znany był z wielu rozrywek, m.in lunaparku, oraz parkowej kolejki powstałej w 1936 r. W 1937 został zbudowana we wschodniej części parku wieża spachochronowa. Powiekszenie z 32 w 1944 do 40 w 1964 r.
Znanym i cenionym dziełem stało się również popiersie słynnej polskiej pisarki Elizy Orzeszkowej z 1938 r. Autorstwa rzeźbiarza Henryka Kuny.
W okresie powojennym park podupadł, a tym samym stracił swój urok, i rozrywkowy charakter. Pojawiły się w nim natomiast rzeźby zwierząt tj. Metalowej żyrafy, jak również kamienne posągi słonia, i żubra. Na początku XX wieku, park został poddany renowacji, dzięki której pojawił się plac zabaw dla dzieci, oraz zrobiono porządek z zielenią. Na początku lat 90 spłonęła muszla koncertowa, która została odnowiona w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych. W tym momencie scena przyjęła powierzchnię 170 m², a tym samym gościła sobie wielkich artystów, jak i szachistów z zamiłowania, bądź dla rozrywki. Główna aleja parku, znajdująca się między Katedrą Praską, a Ogrodem Zoologicznym jest jednym z głównych punktów Pragi, wraz z drobnym handlem, ze względu na ZOO. Od strony Al. Solidarności znajduje się wybieg, dla niedźwiedzi brunatnych. Od 1998 r. na cześć żołnierzy, park przyjął nazwę Parku Praskiego im. Żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego
Tanyeli/TP
Więcej na ten temat
- Ulica Ratuszowa
- Ulica Waleriana Łukasińskiego
- Wybieg niedźwiedzi brunatnych na Pradze
- Dom Żołnierza
- Rzeźba Żyrafa - Park Praski
- Pomnik Elizy Orzeszkowej
- Wieża spadochronowa w Parku Praskim
Galeria

















|
|
Najczęściej czytane
Najnowsze informacje
wstecz
Wasze komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii