Mural "Morze dla Brzeskiej" - Brzeska 6

Mural Morze dla BrzeskiejMural "Morze dla Brzeskiej" został namalowany na ścianie kamienicy przy ulicy Brzeskiej 6 na Starej Pradze w dzielnicy Praga Północ.

Inicjatorem jego powstania był wiceburmistrz Pragi Artur Buczyński, który namówił na to plastyczkę Iwonę Zając i grupę Młoda Załoga z Gdańska, którzy po stworzeniu muralu "Morze dla Warszawy" przy ul. Zajęczej wykonali jego replikę na warszawskiej Pradze.

Praski mural powstał w dniach 1-2 sierpnia 2007 roku przy aktywnej pomocy mieszkających na Brzeskiej dzieci i młodzieży.

Długi na kilkanaście metrów mural przedstawia typowo nadmorski krajobraz. Widzimy na nim między innymi dzieci siedzące na piasku, opalające się kobiety, brodzącą w morzu dziewczynę, wypoczywające zakonnice czy parę w łódce. Nie zabrakło również miejsca na portret grupy marynarzy "pozujących" na tle statku.

Ukończenie muralu nastąpiło 2 sierpnia 2007 roku o godzinie 16.00 i było połączone z happeningiem "Plaża przy Brzeskiej", który ściągnął tłumy - na wysypanym przed muralem piasku, doskonale grającym plażę, zaroiło się od wiaderek, łopatek, foremek, piłek, parasoli, leżaków i innego sprzętu turystycznego niezbędnego na prawdziwej plaży...


TJ/MS

Ciekawostki

  • Farby użyte przy pracach na mural były zakupione z własnych środków Artura Buczyńskiego.
  • Podczas zorganizowanych wcześniej warsztatów młodzi prażanie tworzyli szablony z własnymi imionami, które następnie zostały odbite na lewej stronie ściany (dzisiaj już zamalowanej).
  • W późniejszym okresie pojawił się dodatkowy napis "TGM" niebędący częścią pierwotnego muralu i niestety szpecący go.

Więcej na ten temat


Obiekty


Galeria

Wasze komentarze


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii


wstecz