Mural "Morze dla Brzeskiej" - Brzeska 6

Mural Morze dla BrzeskiejMural "Morze dla Brzeskiej" został namalowany na ścianie kamienicy przy ulicy Brzeskiej 6 na Starej Pradze w dzielnicy Praga Północ.

Inicjatorem jego powstania był wiceburmistrz Pragi Artur Buczyński, który namówił na to plastyczkę Iwonę Zając i grupę Młoda Załoga z Gdańska, którzy po stworzeniu muralu "Morze dla Warszawy" przy ul. Zajęczej wykonali jego replikę na warszawskiej Pradze.

Praski mural powstał w dniach 1-2 sierpnia 2007 roku przy aktywnej pomocy mieszkających na Brzeskiej dzieci i młodzieży.

Długi na kilkanaście metrów mural przedstawia typowo nadmorski krajobraz. Widzimy na nim między innymi dzieci siedzące na piasku, opalające się kobiety, brodzącą w morzu dziewczynę, wypoczywające zakonnice czy parę w łódce. Nie zabrakło również miejsca na portret grupy marynarzy "pozujących" na tle statku.

Ukończenie muralu nastąpiło 2 sierpnia 2007 roku o godzinie 16.00 i było połączone z happeningiem "Plaża przy Brzeskiej", który ściągnął tłumy - na wysypanym przed muralem piasku, doskonale grającym plażę, zaroiło się od wiaderek, łopatek, foremek, piłek, parasoli, leżaków i innego sprzętu turystycznego niezbędnego na prawdziwej plaży...


TJ/MS

Ciekawostki

  • Farby użyte przy pracach na mural były zakupione z własnych środków Artura Buczyńskiego.
  • Podczas zorganizowanych wcześniej warsztatów młodzi prażanie tworzyli szablony z własnymi imionami, które następnie zostały odbite na lewej stronie ściany (dzisiaj już zamalowanej).
  • W późniejszym okresie pojawił się dodatkowy napis "TGM" niebędący częścią pierwotnego muralu i niestety szpecący go.

Więcej na ten temat


Obiekty


Galeria


Wasze komentarze

64x64

Ewa62 napisał:

Wlasnie dostrzeglam to "Morze dla Brzeskiej" wlasnie w tym miejscu stala stara przybudowka "mieszkanie"Byl tam przedsionek, male pomieszczenie na kuchnie i dwa male "pokoiki"z piecykami ktore nazywaly sie "kozy"Ta przybudowka byla wlasnoscia panstwa Zultek to byli przedwojenni Zydzi. Wlasnie od panstwa Zultek a moze Rzultek ??moi dziadkowie, po wojnie wynajmowali to miejsce zamieszkania.Czynsz byl zaplata sprzatanie tego calego podworka i zamykanie bram. Byly dwie od ul Brzeskiej i Markowskiej.Bramy zamykano dla bezpieczenstwa warsztatow, ktore sie wtedy tam znajdowaly. Nostalgia bede musiala to miejsce odwiedziec.
2018-11-05 21:46

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia