Mural "Powstanie Warszawskie 1944" - Okrzei 5

Okrzei 5 - Mural Powstanie Warszawskie 1944 r.Mural "Powstanie Warszawskie 1944" został namalowany na ścianie kamienicy przy ulicy Okrzei 5 na Starej Pradze w dzielnicy Praga Północ.

Mural autorstwa Macieja Pakalskiego i Dominika Robaka powstał w dniach 16-18 listopada 2012 roku w ramach zaproponowanego i sfinansowanego przez stowarzyszenie "Monopol Warszawski" projektu "Blok, podwórko, kamienice ożywiły się dzielnice".

Jego powstańcza tematyka, która została wybrana przez mieszkańców okolicznych kamienic przy ul. Kłopotowskiego i Okrzei ukazuje trzech przyjaciół: Alka czyli Aleksego Dawidowskiego, Rudego czyli Jana Bytnara i Zośkę - Tadeusza Zawadzkiego oraz ppłk Antoniego Żurowskiego - dowódcę VI Obwodu Praga ps "Bober", "Papież".


TJ/Związek Stowarzyszeń Praskich


Więcej na ten temat


Obiekty


Galeria


Wasze komentarze

64x64

M napisał:

Bober byl dowodca podczas PW na Pradze Polnoc, Rudy Zośka i Alek są jednymi z najwiekszych Bohaterow Armii Krajowej, ktorzy zgineli przed PW zgadza sie.Jednak pamieć o tych najodważnych Polakach tutejsi mieszkancy chcieli pielegnować codziennie... by w sercu Pragi pozostali niesmiertelni!!! Tablica by sie przydala, ale dziekujemy tez za pozytywny przekaz :)
2019-08-03 00:22
64x64

Luu napisał:

Dlaczego mural nazywa się Powstanie 1944, skoro wszyscy przedstawieni bohaterowie zginęli w 1943 roku i siłą rzeczy nie uczestniczyli w PW? Poza tym wg mnie po prawej stronie, zarówno na górze, jak i na dole jest przedstawiony Tadeusz Zawadzki, nie widzę natomiast Antoniego Żurowskiego. http://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Zawadzki_(harcmistrz) Jak widać, nawet cienie na kołnierzyku się zgadzają. Tak z kolei wyglądał ppłk Żurowski http://www.ilza.com.pl/aktualnosci,83,artykuly,5,1201,wielki_podpukownik_z_iy___ppk_antoni_urowski,0 Już pomijam to, że był od Zośki, Alka i Rudego o ponad 20 lat starszy. Rozumiem dobre intencje, mural wizualnie wyszedł świetny, natomiast historycznie porażka.
2014-02-23 17:09

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia