Okrzei

Dawna droga narolna biegnąca od Wisły i przechodząca w trakt ul. Ząbkowskiej. W XVI wieku, kiedy grunty należące do osady Targowe Wielkie podzielono pomiędzy Pragę i Kamion ulica wraz ze swoim przedłużeniem - ul. Ząbkowską - stała się ich granicą.
Przed 1775 zyskała na znaczeniu, ponieważ prowadziła na Most Ponińskiego oraz późniejsze mosty łyżwowe. Dzięki temu ulica szybko zyskała murowaną zabudowę, a także jako jedna z pierwszych na Pradze posiadała bruk. Stąd pochodzi jej pierwsza nazwa - Brukowana.
W 1794 roku w narożniku ulicy Brukowej (dziś Okrzei) i Panieńskiej Jakub Skoryna założył fabrykę kamieni młyńskich (w 1890 roku została przeniesiona na ulicę Olszową 14).
Ze względu na budowę fortyfikacji podczas wojen napoleońskich zniszczono dużą część Pragi i w związku z tym również zabudowań na ulicy Brukowanej. Ulicę odbudowano i mimo poprowadzenia mostów łyżwowych na sąsiednią ulicę Brukową (obecnie ks. Kłopotowskiego) wciąż powstawały tutaj zakłady przemysłowe i usługowe, a także liczne kamienice związane z okoliczną społecznością żydowską. Mniej więcej w połowie XIX wieku doszło do zmiany nazw ulic i Brukowaną zmieniono na Brukową (po ulicy sąsiedniej, nazywanej po zmianie Szeroką).
Przedwojenną Brukową charakteryzowały dwie dziedziny: handel opałem i ślusarstwo. Dobrze zarabiający pracownicy fabryki wyrobów metalowych "Wulkan" otwierali tu własne, małe zakłady rzemieślnicze, a dogodna komunikacja w postaci kolejki wąskotorowej sprzyjała handlowi opałem.
Na placu po wschodniej części ulicy znajdował się plac rzeźni miejskiej, na co wskazuje nazwa jednej z bocznych ulic - Krowia. Na rogu z Brukową stał postawiony w 1899 roku gmach szlachtuzu (nie przetrwał do dzisiaj).
W latach 1944-46 ulica stanowiła dojazd do mostu wysoko wodnego.
Około 1948 roku jej patronem stał Stefan Okrzeja - działacz niepodległościowy, członek PPS stracony na stokach Cytadeli.
Na początku lat 50-tych XX wieku na ulicy Jagiellońskiej róg Okrzei stanął m.in. Powszechny Dom Towarowy oraz nieco wcześniej Kino Praha.
Dnia 17 stycznia 1985 roku u zbiegu Okrzei i Wybrzeża Szczecińskiego odsłonięto Pomnik Kościuszkowców.
W 1999 roku pod nr 1a u zbiegu z ulicą Panieńską oddano do użytku 15 kondygnacyjny biurowiec "Dominanta Praska".
W latach 1999-2001 pod nr 23 spółka Juvenes zbudowała budynek apartementowo-usługowo w którego projekt włączyła zabudowę dawnego młyna parowego M. Rubinsteina.
W dniach 16-18 listopada 2012 roku na ścianie kamienicy pod nr 5 powstał mural "Powstanie Warszawskie 1944".
W latach 2015-2016 pod nr 18 została zrealizowana inwestycja deweloperska - Manufaktura Praska. W trakcie jej realizacji w dniu 28 marca 2015 zostały zdemontowane kapliczka i krzyż. Po dokonanej konserwacji w dniu 17 maja 2018 roku zostały poświęcone w nowej lokalizacji na podwórku przy Okrzei 5.ÂÂÂ
WI/DW/WB/TJ
Ciekawostki
- Na ulicy Okrzei pod numer 26 skupił swoje
zainteresowania Henryk Stifelman jeden z wybitnych architektów początku
XX w. To według jego projektu wybudowano kamienicę, zwaną potocznie "pod sowami" lub "pod nietoperzami" z racji ozdób na elewacji. Na samym narożniku - w kształcie baszty - zachował się do dziś półokrągły wykusz.
W tej samej kamienicy jak wspominał varsavianista Jerzy Kasprzycki, przed ostatnią wojną na parterze domu znajdowała się restauracja "U Abra-ma", należąca do Abrahama Kronenberga. Właściciel ten, nękany przez nacjonalistycznych bojówkarzy, którzy z upodobaniem niszczyli szyld restauracji, ostatecznie miał zmienić własne imię i nazwę lokalu na "U Adolfa", a podobno zbiegło się to z przejęciem władzy w Niemczech przez Hitlera. - W 1997 roku próbowano nieskutecznie zmienić
patrona ulicy na kardynała Aleksandra Kakowskiego.
- Na ulicy Okrzei nr 2 miało swoją pierwszą siedzibę Towarzystwo Przyjaciół Pragi. Pierwszym prezesem 11 maja 1915 roku został Antoni Krzyczkowski.
- Na rogu ulicy Okrzei i Wrzesińskiej znajdował się cmentarz i drewniany kościół św. Stanisława na Skaryszewie.
Więcej na ten temat
- Ulica Targowa
- Pomnik Kościuszkowców
- Stefan Aleksander Okrzeja
- Stefan Stanisław Okrzeja
- Kościół św. Stanisława na Skaryszewie
- Kino Praha
- Powszechny Dom Towarowy "Praga"
- Praski Młyn Parowy Mieczysława Rubinsteina
- Praski wodociąg
- Fabryka maszyn młyńskich C. Skoryna
Obiekty
- Okrzei 1
- Okrzei 1 - kółko do wiązania koni
- Okrzei 1A - Dominanta Praska
- Okrzei 2
- Okrzei 3
- Okrzei 4
- Okrzei 5
- Okrzei 5 - Kapliczka murowana
- Okrzei 5 - Krzyż drewniany
- Okrzei 5 - Mural "Powstanie Warszawskie 1944"
- Okrzei 7
- Okrzei 13
- Okrzei 16
- Okrzei 18
- Okrzei 21
- Okrzei 22
- Okrzei 23
- Okrzei 24
- Okrzei 26
- Okrzei 28
- Okrzei 29
- Okrzei 30
- Okrzei 33
Firmy i Instytucje
Galeria

|
|
Najczęściej czytane
Najnowsze informacje
wstecz
Wasze komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii