Kino Praha

Nieistniejący budynek kino Praha znajdował się przy ulicy Jagiellońskiej 26 na Starej Pradze w dzielnicy Praga Północ w Warszawie.

Zostało wybudowane zostało w latach 1948-1949 na pustym placu pomiędzy ulicami Karola Wójcika (dawna ul. Szeroka, obecnie nosi imię ks. Ignacego Kłopotowskiego), Jagiellońską oraz Okrzei.

Projektantami dawnego budynku kina byli Jan Bogusławski oraz Józef Łowiński.
 
Wejście do budynku znajdowało się od strony ul. Karola Wójcika (dziś Kłopotowskiego), tam też zlokalizowane było okienko kasowe i lokal gastronomiczny. W środku znajdował się duży hol z drzwiami prowadzącymi do sali kinowej i schodami na balkon. Widzowie po skończonym seansie wychodzili od strony ul. Okrzei (z balkonu prowadziła pochylnia). Dwukondygnacyjna sala kinowa (parter+balkon) mogła pomieścić łącznie 580 widzów.

Wystrój kina stanowiły socrealistyczne płaskorzeźby wykonane przez Stefana Sikorę, plafony, żyrandole i balustrady balkonu, schodów i pochylni.

W 2005 roku kino Praha z powodów finansowych zostało zamknięte. Gmach miał zostać wpisany do rejestru zabytków, jednak ostatecznie został zburzony.

W miejscu dawnego kina Praha w 2007 roku stanęło Centrum Praha - biurowiec z częścią usługową i multipleksem NoveKino Praha. W 2012 roku powrócono do pierwotnej nazwy Kino Praha.


TJ/WI/NA

Ciekawostki

  • Budynek kina powstał na miejscu XIX-wiecznej drewnianej siedziby praskich strażaków.
  • Jak wspomina Paweł Elsztein "W czasie okupacji w tym miejscu wyświetlano niemieckie filmy propagandowe".
  • Kino Praha było pierwszym powojennym kinem w stolicy.
  • Ze względu na niestabilne grunty zamiast na fundamentach, gmach spoczął na sieci ruchomych przegubów, co było nie lada wyczynem polskich inżynierów.
  • Wojewódzki konserwator zabytków nie zdążył wpisać kina Praha do ewidencji obiektów zabytkowych, bo właściciel terenu pośpieszył się z jego rozbiórką...
  • Socrealistyczne rzeźby Stefana Sikory zostały ocalone i można je oglądać we wnętrzach nowego budynku. Ocalony został również neon dawnego kina. Jest dziś prezentowany na terenie Soho Factory przy Mińskiej 25.
  • W latach 1950-52 naprzeciwko kina Praha zbudowano Powszechny Dom Towarowy "Praga".

Więcej na ten temat

Wasze komentarze

2013-05-27 12:13 ramolka napisał:
Najlepiej wyburzmy wszystko z przed 1989 roku( z przed komuny), nastawiajmy biurowców i galeri handlowych , badźmy "nowoczesnym" miastem. Ale nie dziwmy się później że inne państwa mają piękne zabytki i architekturę, oni ratują to co mogą,wykorzystują stare budynki do nowych celów, u nas natomiast sprzedaje się wszystko co się da sprzedać ,i nieważne co na tym miejscu powstaje , nasze dzieci w spuściźnie po nas będą zwiedzały biurowce i galerie :), a prawdziwe zabytki kultury za granicą albo w internecie.
2013-05-27 11:44 Horski napisał:
Ciekawa sprawa, że Wojewódzki konserwator zabytków nie zdążył wpisać kina Praha do ewidencji obiektów zabytkowych, a właściciel terenu zdążył z rozbiórką, strasznie dużo takich przypadków na terenie Pragi i Grochowa...!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii


wstecz