Kawęczyńska 15

Kawęczyńka 15Ulica Kawęczyńska 15 - dwie kamienice wielorodzinne na Szmulowiźnie w dzielnicy Praga Północ w Warszawie.

Trzypiętrowa kamienica u zbiegu z ulicą Folwarczną została wybudowana około 1906 roku.

W 1910 roku powstała kolejna, tym razem czteropiętrowa dobudowana do poprzedniej. Przed 1939 rokiem zamieszkiwali ją głównie robotnicy pracujący w pobliskich fabrykach, w przeciwieństwie do narożnej, zamieszkiwanej przez ludność lepiej sytuowaną.

Obecnie obie są mocno zniszczone, o czym świadczą znaczne ubytki tynku oraz w większości zerwane balkony - pamiątka ostatniej wojny.

Na parterze budynków zlokalizowano lokale usługowe-handlowe.

Pod koniec 2013 roku od strony ulicy Kawęczyńskiej zostały zamontowe siatki zabezpieczające.

Nieruchomością zarządza Zakład Gospodarowania Nieruchomościami dzielnicy Praga Północ.

TJ


Ciekawostki

  • Obie kamienice są na tyle mocno ze sobą "zrośnięte", że noszą wspólny numer: Kawęczyńska 15.
  • Na kamienicy z 1910 roku widoczna jest data wybudowania oraz najprawdopodobniej inicjały właściciela.
  • W sklepie na rogu ulicy Folwarcznej i Kawęczyńskiej można było kupić w latach 80-tych XX wieku mięso końskie.
  • Jeszcze do niedawna w kamienicy z 1906 roku okna od parteru zdobiły drewniane okiennice.
  • Narożną kamienicę wieńczy sześcioboczny hełm. Jest ona jednocześnie jedną z najbardziej charakterystycznych budynków tej okolicy.

Więcej na ten temat


Firmy


Instytucje


Galeria


Wasze komentarze

64x64

Zygmunt Krześlak napisał:

One nie tylko adresowo są zrośnięte. Wyższa nie tylko jest (do)budowana do niższej, ale również (nad)budowana. Jeśli się uważnie przyjrzeć elewacji wyższej kamienicy, widać że witryna ostatniej osi (przy bramie) ma łuk koszowy, zamiast zwykłych prostych, jak reszta okien parteru. Identyczny łuk oraz pozostałe okna półokrągło zakończone posiada dom narożny. To dowód na to, że cała część od bramy na wschód, jest skrajnym fragmentem kamienicy narożnej, wchłoniętym niejako przez młodszą o 4 lata sąsiadkę. Zapewne w tym pionie miała też jakąś wystawkę w dachu, podobną do zlokalizowanej w narożniku. Jednak ciężko liczyć dziś na to, że znajdzie się kiedyś jej fotografia, którą można było wykonać jedynie przez 4 lata, aby uwiecznić potencjalną wystawkę. Inicjały I. M. to skrót od - imienia i nazwiska właściciela obu kamienic (całej działki). Ciekawie narożna wygląda też od tyłu - praktycznie nie ma ona elewacji, do tego ma wklęsły narożnik w szczytówce, zamiast zwykłej prostej, ślepej ściany. Zawinęła się bowiem wokół szczytu drewniaka, który stał na tej działce od Folwarcznej. Miał ścięty narożnik w podwórku, aby ułatwić dostawienie czegoś od Kawęczyńskiej i zachowanie wygodnego przejścia, przesmyku. Jednak w międzyczasie Kawęczyńską poszerzono i cóż... nowo budowaną kamienicę trzeba było dosunąć bezpośrednio do jego ściany, nie pozostawiając żadnego, wcześniej planowanego przesmyku. Toteż "owinęła" się szczytówką wokół niego, utrwalając tym samym obrys drewniaka. Inną ciekawostką jest wejście na jej klatkę schodową, które z pozoru wiedzie z bramy domu sąsiedniego. Jednak, jak wyżej pisałem, wszystko co od bramy na wschód, należy do narożnej, bez względu na to ile ma pięter i jaki pozór stwarza;) Miała po prostu wejście w zachodnim szczycie, którego ściana na wysokości parteru robi dziś za bramę... Niby jedna jedyna rozbudowa w historii, a zamieszanie w ustaleniu co do czego należy, podobne, jak w hotelu "czarny kot" przy Okopowej:D Dziwi mnie do dzisiaj, i zagadką jest dla mnie, dlaczego wyższa ma od tyłu chyba wszystkie okna zadechowane w jednym pionie. Może ktoś z lokatorów dopisze - co to jest? Okna korytarzy, jakieś nieużywane pomieszczenia gospodarcze, czy pion pustostanów-kawalerek? Pozdrawiam
2014-07-09 19:53

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia