Konopacka

Ulica Konopacka w WarszawieUlica Konopacka na Nowej Pradze w dzielnicy Praga Północ w Warszawie łączy ulice Wileńską z 11 Listopada.

Ulica powstała na terenach dawnego folwarku Targówek, zakupionych, a następnie rozparcelowanych około 1861 roku przez właściciela tych terenów Ksawerego Konopackiego, od którego nazwiska wzięła się nazwa ulicy - nadana oficjalnie w 1891 roku.

Ulica od początku stanowiła południową granicę dóbr należących do Konopackiego, gdyż dalej znajdowały się już grunta miejskie. W 1880 roku ulica znalazła się w granicach Warszawy.

W 1904 roku, pod nr 4. powstała pierwsza szkoła miejska dla chłopców, a od 1915 roku znajdowała się pod tym samym adresem szkoła żeńska Heleny Rzeszotarskiej.

W 1908 roku przeprowadzono tędy linie tramwajowe elektryczne: "18" - przez Stalową, most Kierbedzia, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Aleje Jerozolimskie, Marszałkowską do rogatek Mokotowskich, oraz "22" - jadącą przez most, Twardą do Towarowej.

Zabudowa nie uległa zniszczeniom podczas II wojny światowej, jednak już po wojnie okolica została zaniedbana, przez co wiele kamienic uległo dewastacji.

W 1950 roku zlikwidowano linię tramwajową na Konopackiej przenosząc tory na ulice 11 Listopada.

W latach 2018-2020 pod nr 19 w miejscu wyburzonej zabudowy pofabrycznej wzniesiono budynek mieszkalny.

Współcześnie jednak okolica ponownie się odradza, a wzdłuż ulicy powstają nowe budynki uzupełniające luki w zabudowie.


SP/WI/TJ

Ciekawostki

  • Do 1891 roku uliczka była określano mianem ulicy Granicznej, a także Praskiej.
  • "Marszałkowska Nowej Pragi" - tak nazywano Konopacką przed ostatnią wojną.
  • Przed 1939 rokiem planowano przedłużenie ulicy przez tory kolejowe aż do ul. Białostockiej i dalej, przez teren Rektyfikacji Warszawskiej, aż do zbiegu Ząbkowskiej z Markowską.
  • Na rogu ulic Konopackiej i 11 Listopada znajduje się przedwojenny transformator kioskowy.

Więcej na ten temat


Obiekty


Firmy i Instytucje


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia