Osiecka

Ulica Osiecka w WarszawieUlica Osiecka na Gocławku w dzielnicy Praga Południe w Warszawie biegnie od ulicy Łukowskiej do ulicy Grochowskiej.

Nazwa ulicy pochodzi od osadników, którzy przybyli na te tereny ze wsi Osieck położonej w województwie mazowieckim.

Ulica Osiecka została wytyczona na początku II Rzeczypospolitej i zamieszkana była wówczas głównie przez robotników pracujących w pobliskich fabrykach.

19 listopada 1960 roku pod nr 28/32 oddano do użytku budynek Szkoły Podstawowej nr 163.

W latach 70-tych na ulicy w miejsce tzn. "kocich łbów" ułożono trylinkę. Przetrwała ona aż do 2012 roku kiedy to

W latach 2004-2005 pod nr 31 został wzniesiony budynek mieszkalny z 22 lokalami.

Jesienią 2012 roku konsorcjum Firm - Lider - GRANAR Sp. z o.o., INVEST AG Sp. z o. o. dokonało kosztem około 1,5 mln zł przebudowy ulicy na całym jej przebiegu. W czasie prowadzonych prac została ulica została nieznacznie poszerzona zyskujący nową asfaltową nawierzchnie i zatoki parkingowego. Wykonano również nowe oświetlenie oraz zasadzono w miejsce wyciętych klonów nowe kilkuletnie drzewka.

W latach 2012-2013 na rogu z ulicą Pustelnicką w miejscu zburzonej willi spółka Real Invest zbudowała budynek mieszkalny - Apartementy Osiecka.

W latach 2019-2020 Grupa Invest w miejscu wyburzonych kamieniczek pod nr 57 i 59 wzniosłą nową inwestycje mieszkaniową - Nova Praga Osiecka.

TJ

Ciekawostki

  • W kamienicy pod nr 31A w latach 1939-1943 sklep i mieszkania były lokalami konspiracyjnymi warszawskich Szarych Szeregów. 18 marca 2023 roku w 80. rocznice aresztowania przez Gestapo Henryka Ostrowskiego i Walentyny Horn-Ostrowskiej oraz Stanisława Cieszewskiego została odsłonięta tablica pamiątkowa.
  • Nieoczekiwana, niekonsultowana z mieszkańcami wycinka całej alei klonowej spowodowała iż wieczorem wieczorem 21 października 2012 roku mieszkańcy ustawił na ściętych drzewach 6 zapalonych zniczy. Była to bardzo wyrazista symbolika smutku i żalu za utraconą widokową aleją kasztanów - symbolem ulicy Osieckiej.

Więcej na ten temat


Obiekty


Instytucje


Galeria historyczna


Ulica Osiecka w 2012 roku

Wasze komentarze

64x64

kk napisał:

Czy ktoś kupił może mieszkanie z Real Invest przy ul. Osieckiej?
2013-04-12 19:40
64x64

mix napisał:

"Szczególnego uroku ulicy dodaje dobrze zachowany po obu stronach wieloletni drzewostan." - trafna uwaga, niestety już nieaktualna...
2013-01-17 14:50
64x64

mikado333 napisał:

gratuluję deweloperowi siły przebicia - mieszkańcy obecni i przyszli będą wdzięczni za piękny drzewostan i mieszkanie w cichej i spokojnej okolicy. A rodzice dzieci które uczęszczają albo wkrótce będą uczęszczały do pobliskiej szkoły i przedszkola będą ogromnie zachwyceni ruchem jaki będzie panował na ulicy .Wszystkie uliczki sa jednokierunkowe a tu gdzie ruch dzieci będzie dwukierunkowa i szeroka - a jak najlepiej objechać korek z ostrobramskiej albo z Grochowskiej ? oczywiście Osiecką i dobrze może jak dojdzie do paru nieszczęść to wreszcie ktoś ruszy głową !!!!!!!! może jakiś radny wpadnie na taki pomysł !!!!!!!!!
2012-10-25 20:31
64x64

Mieszkanka Osieckiej napisał:

Jestem mieszkanka ulicy Osieckiej od 48 lat, te drzewa nigdy nikomu nie przeskadaly, sa oczywiscieffragmenty chodnikow gdzie system korzeniowy uszkodzil chodniki, ale w wiekszej czesci nie ma zadnych problemow, Osiecka to jedyna ulica na Grochowie, ktora mozna nazwac aleja, mieszkancy w upalne lato maja cien, a zielen daje wiecej telnu i pochlania niekorzystne trucizny jakie znajduja sie w Warszawskim powietrzu. Wiekszosc osob jest przeciwna wycince, szczegolnie wlasciciele prywatnych nieruchomosci i mieszkan, powstanie istana pustynia , a nasadzenia wszyscy wiemy jak wygladaja, nim urosna piekne drzewa to nas juz dawno nie bedzie, a polowa tych drzew zmarnieje bo juz nikt potem nie bedzie o nich pamietal i o te drzewa dbac, tak jak to jest na innych ulicach Warszawskich. Ulica Osiecka jest kameralana i nie wiem po co ja poszerzac, dla rajdowcow, wariato za kolkiem....to jest ulica osiedlowa , a nie autostrada ( juz teraz trzeba uwazac na szalonych kierowcow, a tu jest szkola i przedszkole, i w ciagu dnia chodzi bardzo duzo dzieci. Niestety decyzje urzednikow sa nie przemyslane i robia tak jak jest im wygodnie bez konsultacji z mieszkancami.
2012-10-15 21:50
64x64

sąsiadka napisał:

Czy nawierzchnia to nie jest czasem typowa trelinka? Istnieją niestety obawy, że drzewostan zostanie wycięty wraz z planowaną rewitalizacją ulicy oraz budową domu mieszkalnego Real Invest...
2012-05-23 23:18

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia