Ząbkowska 23/25

Ząbkowska 23/25Ulica Ząbkowska 23/25 - wielorodzinny budynek mieszkalny "Kolonii Ząbkowska" na Starej Pradze w dzielnicy Praga Północ w Warszawie.

Pięciopiętrowy budynek ze 138 lokalami mieszkalnymi zręcznie łączący tradycję i nowoczesność zbudowano w latach 1998-2000 wg projektu Tadeusza Szumlewicza z Autorskiej Pracowni Architektury WADECO.

Gdy pod koniec lat 90-tych przystępowano do prac nad zabudową nieparzystego fragmentu ulicy Ząbkowskiej od ulicy Brzeskiej do Markowskiej wciąż istniały na tym terenie XIX - wieczne zabudowania parterowe przy Ząbkowskiej 15 i 17 oraz piętrowa kamieniczka Ząbkowska 21.

Przyjęty przez władze dzielnicy pierwotny projekt zakładał wyburzenie tych obiektów, na co przez wiele lat nie zgadzali się działacze Zespołu Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy. Opracowany po kilku miesiącach walki trudny kompromis przewidywał rozbiórkę Ząbkowskiej 15,17 i 21 oraz ponowne ich odtworzenie w fasadzie nowego budynku komunalnego.

Co ciekawe udało się wówczas przywrócić do życia rozebraną jeszcze w latach 60-tych XX wieku Ząbkowską 19, która wraz z bliźniaczą Ząbkowską 17 zostały ładnie wkomponowane w nową zabudowę. Nie udało się natomiast uratować drobnej zabudowy usługowej Ząbkowskiej 15 oraz budynku zakładu szklarskiego przyległego do kamieniczki Ząbkowska 21.

Nowoczesny budynek posiada plac zabaw, garaże podziemne oraz całodobową ochronę. W budynku  mieści się Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 8. Swoją tymczasową do 2014 roku miało też Muzeum Warszawskiej Pragi.

Od 8 lutego 2015 w pomieszczeniach zajmowanym przez Muzeum Pragi rozpoczęła się adaptacja lokalu dla Muzeum Drukarstwa Warszawskiego.

TJ


Ciekawostki

  • Na podwórku Ząbkowskiej 23/25 znajduje się kamienica Ząbkowska 17 oraz opuszczona przez lokatorów Ząbkowska 19.
  • Tuż przed skrzyżowaniem Ząbkowskiej i Markowskiej, w charakterystycznej "studni”, inwestor zachował ponad 100- letni dąb, który dziś jest już zabytkiem natury.
  • W budynku od strony ulicy Brzeskiej mieściła się restauracja "Szemrana". W 2002 roku jednak miał tam miejsce wyrok gangsterski i zastrzelono wtedy niejakiego "Hiszpana". Od lipca 2006 roku w jej miejscu funkcjonuje posterunek policji. Pod koniec sierpnia 2023 roku policjanci stołecznego Archiwum X zatrzymali sprawców egzekucji na Ząbkowskiej z 2002 roku.

Więcej na ten temat


Firmy i Instytucje


Galeria


Wasze komentarze

64x64

Boruta12 napisał:

"Nie udało się natomiast uratować drobnej zabudowy usługowej Ząbkowskiej 15 oraz budynku zakładu szklarskiego przyległego do kamieniczki Ząbkowska 21." NICZEGO nie udało się uratować bo te widoczne obiekty przyziemia w budynku Ząbkowska 23/25 są nowa zabudowa zintegrowaną z pobudowaną razem po wybużeniu zabytkowej zabudowy....
2023-06-10 22:42
64x64

Kazimierz R. napisał:

Witam :) Mieszkałem tam , to znaczy pod numerem 15a Tak tak , numeracja jest nie taka jak powinna być , już to pisałem w Mapach Google Ten kawałek ulicy od Brzeskiej do Markowskiej miał numeracje - 15 To był już nie istniejący budynek Telekomunikacji , potem był numer 15a pod którym ja mieszkałem , numer 17 , 19 i 21 taka była prawidłowa numeracja No najwidoczniej komuś to nie na rękę była prawidłowa numeracja i z premedytacją pokręcił Pozdrawiam :)
2021-02-17 13:31
64x64

Zofia napisał:

Ta ohydna zabudowa kompletnie nie pasująca ani do ówczesnej ani do obecnej ulicy Ząbkowskiej, nigdy nie powinna powstać. Zastanawiające jest kto sprzedał deweloperowi te grunty i zezwolił na wyburzenie. Dokładnie znam budynek, który mieścił się na Ząbkowskej 15a, gdyż mieszkała tam moja babcia i ojciec, wiem, że mieszkania w budynku były z wymienionymi oknami, w wielu były ubikacje a także ciepła woda, podwórko było zadbane. Część mieszkańców tak jak moja babcia uzyskała te mieszkania od Żydów w wyniku zamiany. Gdy budowano getto, jak wiemy wielu Żydów szukało na Nowolipkach mieszkań dla siebie aby się przeprowadzić. Zamieniali się z Polakami oddając im mieszkania w swoich budynkach na Pradze. Umowy były na piśmie, mam ją w swojej rodzinnej dokumentacji, napisaną odręcznie ołówkiem atramentem. Tych mieszkań nie można było nigdy wykupić gdyż rzekomo były "roszczenia", nie można było się dowiedzieć kto rości aż któregoś dnia chyba 1996 zaczęły się wysiedlenia, robiło to miasto. W chwili zburzenia budynku nie wszyscy mieszkańcy byli przeprowadzeni. Np jedna z lokatorek św.pamięci pani Janina Paduch przebywała w szpitalu a potem nie miała gdzie wrócić, bo budynek został zburzony w jeden dzień. Cały jej majątek a były to antyczne unikalne szafy (rodzina była stolarska i od 1920 roku odnawiała zabytkowe meble), biżuteria, ubrania i pamiątki po prostu przepadły. Pani Janina ze szpitala została przeniesiona do ZOZ w Henrykowie, gdzie po wielu latach zmarła, nigdy nie odzyskała nawet fotografii. Gdyby była w mieszkaniu a nie w szpitalu, prawdopodobnie przysypałby ją gruz, gdyż nikomu nie otwierała. Nie wiem być może w tym ogromnym budynku były jeszcze inne rodziny bądź starsi ludzie bez rodzin z którymi postąpiono tak samo. Mój tata umarł w 1997 roku własnie w tym miejscu. Na szczęście nie doczekał. Ten handel,tym odcinkiem Ząbkowskiej to wg mnie początki przekrętów z gruntami na Pradze. Najbardziej zastanawiające jest to, że na posesji Ząbkowska 15 stoją budynki z numerami 23/25, dlaczego? aby po prostu ukryć w dokumentacji i zabagnić możliwość dochodzenia a także ujawnienia tego przekrętu.
2019-08-04 12:42

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia